Informacje

10.07.2019 12:43 apelują do Trzaskowskiego

Radni PiS chcą dymisji wiceprezydenta. "Odpowiada za chaos śmieciowy"

SERWISY:

Radni Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz Jacek Ozdoba domagają się dymisji wiceprezydenta Michała Olszewskiego. - Od dwóch tygodni śmieci zalewają Warszawę, ponieważ władze miasta nie są w stanie poradzić sobie z bardzo prostą usługą, jaką jest odbiór śmieci - podkreślił Kaleta.

Od 1 lipca weszły w życie umowy z nowymi firmami zajmującymi się odbiorem odpadów w stolicy. Będą one obowiązywały przez kolejne trzy lata. Od kilkunastu dni na problemy z odbiorem śmieci skarżą się między innymi mieszkańcy Białołęki i Targówka. Jak tłumaczą, dotychczasowi odbiorcy przestali świadczyć usługi wcześniej niż było to przewidziane, co skutkuje zaleganiem śmieci w kontenerach i altankach.

"Wzywamy pana do dymisji pana zastępcy"

Na konferencji prasowej Kaleta przypomniał, że podczas ubiegłotygodniowej sesji rady miasta, radni PiS wnioskowali o informację prezydenta Warszawy na temat systemu odbioru odpadów komunalnych.

- Od dwóch tygodni śmieci zalewają Warszawę, ponieważ władze miasta nie są w stanie poradzić sobie z bardzo prostą usługą dla mieszkańców, jaką jest odbiór śmieci - powiedział Kaleta. - Żarty się skończyły panie prezydencie Rafale Trzaskowski, wzywamy pana do dymisji pana zastępcy, pana Michała Olszewskiego, który odpowiada za ten chaos śmieciowy. To jest kolejny kryzys śmieciowy w Warszawie i władze miasta nic sobie z tego nie robią - podkreślił i dodał, że mieszkańcy oczekują od prezydenta "najprostszych rzeczy: odbierania śmieci, prostej taniej komunikacji, a nie wojaży i kart LGBT".

Radny PiS Jacek Ozdoba podkreślał, że "kryzys śmieciowy w drugiej kadencji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz skończył się dymisją wiceprezydenta". - Przyszedł po panu prezydencie Kochalskim pan prezydent Olszewski, który jak widać nie radził sobie w zeszłym roku ze śmieciami i nie radzi sobie w tym roku w podobnym okresie wakacyjnym - wskazywał. - Rafał Trzaskowski lubi mówić o ekologii, lubi podejmować uchwały, które są związane z walką z ociepleniem klimatu, mówi bardzo dużo o tym, tylko nie zajmuje się tym, co tak naprawdę do niego należy - ocenił Ozdoba. Według radnego, Warszawa ma problem nie tylko z odbiorem odpadów, ale też z ich późniejszym przetwarzaniem. - Europejskie standardy zupełnie odbiegają od tego, co mamy w tej chwili w Warszawie - podkreślił.

Obecny na konferencji radny dzielnicy Targówek Cezary Wąsik dodał, że na środowej sesji rady dzielnicy przedstawi projekt stanowiska, który wezwie prezydenta miasta do "pisemnego wyjaśnienia tej całej sytuacji".

"Mamy kilka problemów z odbiorem śmieci"

O problem z odbiorem śmieci Trzaskowski pytany był w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej. Prezydent stolicy przyznał wówczas, że dochodzą do niego sygnały o rzeczywistym problemie "w związku z tym, że nowe firmy weszły na rynek i zastępują stare po przetargach".

- Ja, po pierwsze, zdyscyplinowałem MPO i również poprosiłem o dużo szybsze i bardziej efektywne działanie nowych firm i uzyskałem zapewnienie, że do końca weekendu te problemy powinny ustać - powiedział Trzaskowski. - Rzeczywiście w kilku dzielnicach oraz punktowo w innych dzielnicach mamy kilka problemów z odbiorem śmieci, ale będziemy sobie z tym radzić. To właśnie wynika z tej zmiany firm. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu tych problemów nie będzie albo będą one absolutnie sporadyczne - podkreślił.

Oprócz MPO (Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania), odbiorem stołecznych odpadów zajmowały się dotychczas firmy Lekaro i Suez. Zgodnie z rozstrzygniętym pod koniec lutego przetargiem na Białołęce i Targówku, od 1 lipca śmieci ma odbierać konsorcjum firm Partner i Jarper, zaś na Bielanach i Żoliborzu - firma Byś.

Od początku tego roku w Warszawie obowiązuje nowy system śmieciowy, zgodny z rozporządzeniem ministra środowiska z lipca 2017 roku. Odpady zbierane są teraz w podziale na pięć frakcji: zmieszane, szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, metale i tworzywa sztuczne. Wcześniej dzielono śmieci na trzy frakcje: suche segregowane, mokre zmieszane oraz szkło.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o konferencji z udziałem prezydenta Warszawy, dotyczącej problemu z odbiorem odpadów:

PAP/ab

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2019 03:08 ~Boom

  Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi nie kontroluje firm wywożących odpady. Oni nawet nad tym nie panują!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 07:04 ~warszawiak

  Tak macie jak wybraliście !
  Co roku to samo - problem ze śmieciami ...problem z zakorkowaniem...
  A warszowioki dalej na PO !
  To sobie teraz posprzątajcie te śmiecie...

 • Powiedzcie coś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 23:47 ~Powiedzcie coś

  Janek~Janek

  Czy radni PIS mają również coś do powiedzenia w sprawie dewastacji jeziorka czerniakowskiego?

  I Mierzei Wiślanej ?

 • Ksionc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 20:23 ~Ksionc

  Moto~Moto

  Może by tak ten lewacki miłośnik LGBT ruszył swoje cztery litery i dla przykładu zwolnił kilku kolegów odpowiedzialnych za ten syf! Śmieci zalegają od 4 tygodni, boi odpady, zielone, mieszane, gabaryty nie były odbierane od połowy czerwca! Lisy, szczury i inne ustrojstwa rozrywają worki wywlekając odpady! To grozi epidemią!!!

  Módl się żeby nie wybuchła!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 20:17 ~warszawiak

  PO ten problem nie potrafi rozwiązać od lat ! Co roku to samo !
  Jak oni chcą rządzić krajem skoro nie potrafią stolicą ???

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 18:52 ~smutek

  Zwolnienie nic nie da bo raczej powinien ponieść karę ,tak się dzieje bo urzędasy czują się bezkarnie....niech odpowie na co poszły miliardy z dotacji ue na ekologię..Pamiętam , że miały być cuda niewidy a my nie mamy ani ekologicznej sortowni ani innych tego typu wynalazków...Poza tym jeszcze krzyczy , że będą podwyżki i wyciąga łapy po nasze pieniądze...no i dlaczego prokuratura nie wchodzi do ratusza skoro tam jest taki bałagan i niegospodarność ?

 • Brawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 18:43 ~Brawo

  Mokotow~Mokotow

  "mamy kilka problemów z odbiorem śmieci"
  Toż to kpina prosto w oczy. Na Mokotowie permanentnie problemy z wywozem śmieci przez MPO. Prawie od roku. Zero możliwości segregacji, nie przyjeżdżają, a harmonogram to mogą sobie wsadzić.

  A na Ursynowie w altankach pusto i czyściutko. Wywozi ten zakład, co zawsze.

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 17:47 ~Janek

  Czy radni PIS mają również coś do powiedzenia w sprawie dewastacji jeziorka czerniakowskiego?

 • Moto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 16:57 ~Moto

  Może by tak ten lewacki miłośnik LGBT ruszył swoje cztery litery i dla przykładu zwolnił kilku kolegów odpowiedzialnych za ten syf! Śmieci zalegają od 4 tygodni, boi odpady, zielone, mieszane, gabaryty nie były odbierane od połowy czerwca! Lisy, szczury i inne ustrojstwa rozrywają worki wywlekając odpady! To grozi epidemią!!!

 • wujcio71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 15:25 ~wujcio71

  Problem też jest na Okęciu, zmienił się harmonogram a nikogo nie poinformowali o tym fakcie. MPO wywoziło i po zmianie też wywozi, nie wiem czemu takie zmiany , worki walają się po ulicy, szczury i myszy mają raj.
  Tak trzymać - dobra zmiana, a weź nie zapłać za wywóz śmieci .........
  Brak słów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »