Informacje

13.12.2010 15:20 "To po prostu głupota"

Radni PiS apelują o zachowanie Izby Pamięci płk. Kuklińskiego

SERWISY:

Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do władz miasta o zachowanie Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Dzielnica Śródmieście, gdzie znajduje się Izba, tłumaczy, że wypowiedziała umowę najmu lokalu, gdyż najemca nie zgodził się na płacenie wyższego czynszu - podaje PAP.

Miesiąc temu zarząd dzielnicy Śródmieście wypowiedział kierującemu placówką Józefowi Szaniawskiemu umowę najmu lokalu, znajdującego się na tyłach katedry św. Jana Chrzciciela, powołując się na uchwałę o stawkach czynszu w lokalach użytkowych należących do miasta. Umowa wygaśnie z końcem lutego przyszłego roku.

- Mamy nadzieję, że jest to po prostu głupota i bezduszność słabych urzędników, a nie zła wola. Uważamy, że obowiązkiem miasta jest wspieranie tego typu inicjatyw, a nie niszczenie - powiedział Maciej Wąsik, przewodniczący stołecznego PiS.

Wąsik podkreślił również, że Szaniawski regularnie płaci czynsz, a wstęp do Izby, którą do tej pory odwiedziło ponad 20 tys. osób, jest bezpłatny.

"To normalna stawka"

Lokal, w którym funkcjonuje Izba, Szaniawski wynajmuje od dzielnicy Śródmieście od 2004 r. Od tego czasu za najem płaci 3,50 zł za metr kwadratowy. Nowa stawka, którą dzielnica mu zaproponowała, to 12 zł, a po doliczeniu do niej podatku od nieruchomości - 16 zł za metr kw.

Szaniawski podkreślił, że zgodził się na taką wysokość czynszu, ale w jego ocenie powinna ona dotyczyć jedynie części wystawienniczej, czyli ok. 60 z ponad 100 metrów kwadratowych lokalu. Dzielnica chciała zaś objąć taką samą stawką także mały magazyn i znajdującą się pod lokalem piwnicę.

Pytana o tę sprawę rzeczniczka dzielnicy Śródmieście Urszula Majewska powiedziała, że umowa najmu lokalu przy Kanonii 20 została Szaniawskiemu wypowiedziana, bo nie zgodził się on na płacenie wyższej stawki czynszu.

Podkreśliła, że stawka 12 zł jest najniższą z możliwych i pokrywa jedynie koszty utrzymania lokalu. Taką stawkę płacą m.in. instytucje kultury i organizacje działające non profit.

pap/bf/ec

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 21:29 ~luk

  zdrajca zawsze pozostanie zdrajcą żadnych izb pamięci

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 20:52 ~Warszawiak

  Popieram przedmówców! Izby pamięci należą się BOHATEROM! Np. Jaruzelskiemu. Za 1968, 1969 a przede wszystkim 1981! Kukliński zdradził przecież ZSRR a to niewybaczalne. Problem tylko z Michnikiem i Kuroniem bo oni też walczyli z PRLem ale spokojnie, to się jakoś wytłumaczy lemingom w najbliższym wydaniu GW.
  Dobranoc.

 • Antykomunista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 20:51 ~Antykomunista

  tak to prawda płk.Kukliński zdradził ale ZSRR nie jak Jaruzelski który czerwoną armię chciał na kraj nasłać ale cóż apratczyki PZPR i ich potomstwo zawsze będą tą czerwoną szmatę wspierać bo nieudacznictwo i złodzieje tylko to potrafią.

 • Bat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 20:02 ~Bat

  Jaki pan taki kram. Jaki bohater taki kustosz. Dziwią trochę te peany na cześć zdrajcy i dezertera. Bo zdrajcą i dezerterem był i tego nie da się zakrzyczeć. Mógł przecież przejść do cywila i wziąć się za działalność opozycyjną jak wielu w tamtych latach robiło, mając z tego powodu mniejsze lub większe problemy. Ale wówczas trzeba by jeść suchy chlebek a nie spijać śmietankę z tytułu bycia wysokim oficerem. Chyba zasoby majątkowe tego pana są powszechnie znane i nie słyszałem by inny, równorzędny mu oficer doszedł do takiego stanu posiadania, pełniąc uczciwie służbę wojskową.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 19:46 Optymista_…

  Wielcy bohaterowie substytuowani są miernotami i cwaniakami kreowanymi przez dzisiejsze władze na krystalicznych mężów stanu. Dlaczego zamiast o odważnym Janie Rodowiczu "Anodzie", czy heroicznym prezydencie czasu wojny Stefanie Starzyńskim słyszymy o rehabilitacji jaruzelskiego, który jest jeszcze bardziej czerwony niż flaga ZSRR? Czy rządzący zamierzają przedstawić go jako obrońcę wolności, demokratę i nowoczesnego liberała? Może jeszcze zaproponujmy go do pokojowego Nobla? Wolne żarty! Komuniści nie zasługują na społeczną aprobatę są, bowiem wrogami wszystkich niepodległych narodów! Dla poszukujących autorytetów młodych ludzi znacznie atrakcyjniejszy jest Pułkownik Kukliński, który wsławił się niesłychaną odwagą i wiernością Wolnej Polsce. Pomimo gróźb oraz prześladowań, zarówno wobec własnej osoby, jak i jego najbliższych, podjął heroiczną walkę z wielkim, okrutnym systemem, który kpił z wolności i praw człowieka, kładąc na szali nie tylko godność oraz karierę, ale własne życie.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 19:09 ~realista

  do @ursynów p to "p" to od 3,14deczki? Zmień Caps Locka bo piana cieknie

 • Gość123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 18:56 ~Gość123

  Jakkolwiek być może jest to postać tragiczna zdrajca zawsze pozostanie zdrajcą.
  Gdyby dzisiaj żył można by co najwyżej nie karać go za zdradę, ale już robienie z niego bohatera a tym samym wzoru do naśladowania jest co najmniej wątpliwe.

 • Ursynów-Piaseczno-Wilanów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 18:16 ~Ursynów-P…

  DO REALISTY,

  A TY PO-WCU ZRÓB SOBIE IZBĘ PAMIĘCI ZA ŻYCIA WASZEGO BOHATERA JARUZELSKIEGO W GABINECIE BRONKA!

 • WTÓG  AGENTÓW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 18:09 ~WTÓG AGENTÓW

  Pomysł znakomity: zrobić mu izdebke a nawet kącik pamieci w gabinecie prezesa. Szeregowiec Kukliński i jego wielbiciel - podobno juz profesor Szaniawski ( nie mylić z twórcą "Żeglarza" ) bedą zachwyceni.

 • biggus dickus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2010 17:58 ~biggus dickus

  Postawcie mu pomnik. Najlepiej obok Janka Krasickiego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »