Informacje

01.09.2018 12:23 Przed końcem kadencji

Radni odchodzą, PO traci większość. "Poprzemy Wojciechowicza"

SERWISY:

Troje miejskich radnych postanowiło odejść z Platformy Obywatelskiej. Oznacza to, że partia straci większość w Radzie Warszawy. - W wyborach na prezydenta Warszawy poprzemy Jacka Wojciechowicza - zadeklarowali w sobotę radni odchodzący z PO.

Na odejście z PO zdecydowali się Aleksandra Scheybal-Rostek, Izabela Chmielewska i Lech Jaworski. Swoją decyzję ogłosili podczas sobotniej konferencji prasowej. - Zdecydowaliśmy się podjąć radykalne kroki. Odchodzimy z warszawskiej Platformy. Apelujemy do koleżanek i kolegów z naszego dotychczasowego ugrupowania, aby otrząsnęli się z marazmu - powiedział Jaworski.

Dodał też, że była to trudna decyzja, ale "wydarzenia ostatnich dni, a już w szczególności ostatnich dwóch lat pokazują, że potrzebne są radykalne kroki, aby przeciwstawić się zagrożeniu, jakim jest Prawo i Sprawiedliwość w Warszawie".

Platforma straci większość w radzie

Zdaniem radnych obecne działania Platformy Obywatelskiej i kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego nie są wystarczające, by pokonać PiS w nadchodzących wyborach samorządowych. - Moim zdaniem są to działania, które są gwarantem, by przegrać kolejne wybory. Na początek do samorządu warszawskiego, a potem do parlamentu - stwierdził Jaworski.

Radni wyjaśnili, że liczą na wstrząs w strukturach PO. - W rachunkach bezwzględnych, wraz z naszym odejściem Platforma traci większość w radzie miasta - dodał Jaworski.

Klub Platformy w radzie miasta liczył 32 radnych. Teraz Jaworski, Chmielewska i Scheybal-Rostek będą działali jako radni niezależni. Oznacza to, że PO będzie miała 29 przedstawicieli w 60-osobowej radzie.

"Poprzemy Wojciechowicza"

Jak tłumaczył Jaworski, decyzja o odejściu z Platformy była decyzją suwerenną. Radni zdecydowali już, kogo wesprą w walce o fotel prezydenta stolicy. - Możemy zadeklarować, że w wyborach na prezydenta Warszawy poprzemy Jacka Wojciechowicza, którego bardzo dobrze znamy, z którym blisko współpracowaliśmy. Wykazał się kompetencją i samodzielnym myśleniem, na które w -obecnej Platformie nie ma miejsca - zaznaczył radny.

-  Wierzymy, że arogancka i niekompetentna kampania, a także polityka warszawskiej i centralnej Platformy nie będzie stanowić realnego zagrożenia dla uratowania demokracji w naszym kraju - dodał.

Dziennikarze pytali o to, jak odejście radnych z PO wpłynie na kampanię wyborczą. - Mam nadzieję, że konstruktywnie wpłynie na walkę o stolicę wszystkich sił demokratycznych, które przeciwstawiają się zagrożeniu ze strony Prawa i Sprawiedliwości - odparł Jaworski.

"Będą kolejne transfery"

- Prawdopodobnie jeszcze kolejnych dwóch, trzech radnych z PO będzie miało możliwość dołączyć do nas, na nasze listy. Rozmowy się toczą. Myślę, że w przyszłym tygodniu będzie informacja, że te osoby u nas będą" - powiedział w sobotę PAP Grzegorz Gruchalski, szef sztabu wyborczego komitetu KWW Jacka Wojciechowicza Akcja Warszawa. Pytany, czy Jaworski, Scheybal-Rostek i Chmielewska znajdą się na listach wyborczych Akcji Warszawa, odpowiedział, że "dziś te osoby widzimy na naszych listach wyborczych".

Gruchalski zwrócił uwagę, że po odejściu w sobotę trzech radnych z PO i po planowanych następnych, inicjatywa tworzona przez Wojciechowicza stanie się po PO i PiS, trzecią siłą polityczną w stołecznej radzie.

- Do końca kadencji zostały jeszcze jedna, dwie sesje rady. Będziemy próbowali pokazać nasze pomysły na Warszawę (podczas tych sesji - red). Jest szansa, by jeszcze przed formalnymi wyborami silniej zaistnieć - zaznaczył szef sztabu wyborczego komitetu Wojciechowicza.

Dopytywany, czy trwają rozmowy z Piotrem Guziałem, by ten włączył się w inicjatywę byłego warszawskiego wiceprezydenta, potwierdził że takie trwają. - Rozmawiamy z Piotrem Guziałem, ale nie ma szczegółów tej współpracy. Rozmawiamy o wsparciu naszego ruchu - wyjaśnił.

Nie trafili na listy

Do informacji o odejściu radnych odniósł się szef warszawskiej PO Marcin Kierwiński. Jak powiedział w rozmowie z PAP, radni podjęli decyzję o odejściu po tym, jak "w piątek dowiedzieli się, że nie będą rekomendowani na listy Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach". W ocenie Kierwińskiego takie zachowanie można odebrać jako "formę obrażenia się na Platformę", co równocześnie potwierdza - jego zdaniem - "słuszność decyzji o nieumieszczaniu tych osób na listach PO", którą w piątek podjął warszawski zarząd Platformy Obywatelskiej.

- Jest coś dziwnego, gdy trójka radnych, która jeszcze wczoraj deklarowała poparcie dla Rafała Trzaskowskiego i dla programu PO, dzisiaj pod wpływem własnych, partykularnych interesów popiera Jacka Wojciechowicza - ocenił Kierwiński. Jak dodał, "w polityce jest coś takiego jak wiarygodność i posiadanie własnej twarzy". - Jeżeli ktoś dokonuje tak szybkich zmian, pod wpływem tylko i wyłącznie własnych, osobistych emocji i tego, że nie znajdzie się na listach do rady miasta, to decyzja o tym, że nie będzie ich na listach PO, była decyzją słuszną. Ci radni nie gwarantowali w przyszłej kadencji stabilności klubu PO - zaznaczył.

Zdaniem Kierwińskiego, dla osób które "pod wpływem własnej frustracji zmieniają barwy polityczne, chyba nie ma miejsca w Platformie Obywatelskiej".

Jaworski komentując zarzuty Kierwińskiego powiedział PAP, że "on list nie widział". - Czy byłbym na tych listach, czy domyślałem się, że na nich nie będę, to jest sprawa wtórna. Z pewnością jakieś dwa miesiące temu Kierwiński proponował mi wysokie miejsce na liście, więc to jest kwestia nie do rozstrzygnięcia. Coś musiał powiedzieć - dodał radny.

"Sygnał oportunizmu"

Na sobotniej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, w podobnym do Kierwińskiego tonie, skomentował odejście radnych.

- Szkoda, że jeszcze wczoraj (radni - red.) mówili zupełnie co innego. Jeszcze wczoraj trójka radnych starała się o miejsca na listach PO, a dzisiaj, kiedy nie znaleźli się na tych listach, natychmiast zmienili zdanie i krytykują moją kampanię - powiedział Trzaskowski.

W jego ocenie decyzja radnych jest "dosyć dziwna". - To pewien sygnał oportunizmu (…) nie chcemy ludzi, którzy myślą o polityce w ten sposób, tylko którzy chcą realizować wspólne zadania – oświadczył.

Trzaskowski zapewnił ponadto, że na powstających właśnie listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej znajdzie się dużo nowych ludzi.

kk/PAP/pm/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wkp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 02:01 ~wkp

  Po mistrzowsku wykorzystała tę wypowiedź TVPiS w Wiadomościach.Tak zmanipulowano bełkot radnego Jaworskiego,że widzowie usłyszeli tylko,że podjęli radykalne kroki i odchodzą z Platformy,ale o tym,że popierają Wojciechowicza,aby przeciwstawić się zagrożeniu PiS już nie usłyszeli."Ciemny lud" jednak z pewnością to łyknie.

 • anak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 12:01 ~anak

  Ale my już tych radnych nie wybierzemy. Chorągiewki na wietrze są Warszawie nie potrzebne

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 11:20 ~Jacek

  Opuszczenie partii powinno być powiązane od razu z odebraniem mandatu radnego czy posła i wyborami uzupełniającymi.

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 10:49 ~paweł

  Przenoszą się a on wraca do Raciborza? Gość przywieziony w teczce do Warszawy. Typowa POPiS-owa kariera. Politruki na stanowiskach.

 • Zimą Wieje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 10:16 ~Zimą Wieje

  fajna fotka - w środku dziadek z jednego boku matka a z drugiego boku córka. No cóz stoją w pozie bezradności jakby zostali na lodzie.

 • Jolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 08:33 ~Jolka

  Zwykli karierowicze !!!

 • waza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2018 08:23 ~waza

  no prawie, że stanowiska maja, oczywiście jak wygrają, a raczej ich protegowany.

 • wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 22:39 ~wyborca

  13:31 ~Jan

  Powinno być tak, że jak wychodzisz z partii,dzięki której cię wybrano (w sejmie także) to nie idziesz do innej (bo z tej innej przecież nie startowałeś) tylko kończysz kadencję w następny dni a na twoje miejsce awansuje następny z tej samej partii. Dojdziemy bowiem do absurdu, że ja głosowałem na pana X z PO a on za dwa dni przeniesie sie do PIS. A przecież ja tego nie chciałem. Co za zkotlunione państwo..

  Dokładnie tak powinno być! Sprzedawczyki, szmaciarze, ludzie bez honoru... mam nadzieję, że w najbliższych wyborach nie dojdą do koryta...

 • rrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 22:21 ~rrr

  Proszę natychmiast złożyć mandaty. Zostali Państwo wybrani przez elektrorat konkretnej opcji politycznej. Mandaty się Państwu nie należą. To jest zwykłe oszustwo.

 • ja Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2018 17:45 ja Adam

  Kiedy wreszcie rezygnując z poparcia jakiejkolwiek partii takie sprzedawczyki najpierw nie złożą mandatu i zrezygnują z bycia posłem, senatorem, czy nawet głupim radnym! Jestem pewien, że nawet ci co ich "poparli w wyborach" nigdy w życiu ich nie widzieli, ani nie rozmawiali! Ale nazwę partii kojarzą!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »