Informacje

27.11.2017 21:30 pewności nie ma

Radni od Dąbrowskiego: odwołaliśmy burmistrza. Kto rządzi na Bemowie?

SERWISY:


Zaognia się konflikt polityczny na Bemowie. Radni związani z byłym wiceprezydentem Jarosławem Dąbrowskim spotkali się w poniedziałek w urzędzie dzielnicy i - jak przekonują - odwołali burmistrza Michała Grodzkiego. Ten twierdzi jednak, że odwołany nie jest, a działania radnych uznaje za "niezgodne z prawem". Głos w sprawie zabrał wiceprezydent Warszawy Witold Pahl.

- Przeprowadziliśmy odwołanie burmistrza Grodzkiego, a w jego miejsce powołaliśmy Wiesława Sikorskiego, byłego burmistrza Bemowa, jeszcze z czasów gdy było ono gminą, a nie dzielnicą - informuje Łukasz Lorentowicz, radny komitetu Dla Bemowa.

- Na sesji obecnych było 14 radnych. Członkowie klubów Dla Bemowa, Wybieram Bemowo i Bemowska Wspólnota Samorządowa pojawili się w pełnym składzie i jednogłośnie opowiedzieli się za wyborem pana Sikorskiego - dodaje.

Bez radnych PO i PiS

Cała rada dzielnicy liczy 25 osób. Na wtorkowym posiedzeniu nie zjawił się nikt z Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Nie licząc samego burmistrza Michała Grodzkiego (PiS), który do obradujących radnych zszedł, aby - jak sam przyznaje - "poinformować ich, że to co robią jest niezgodne z prawem".

Dlaczego? Aby to zrozumieć, należy przypomnieć krótko posiedzenie rady dzielnicy sprzed dwóch tygodni. Przewodniczący Marek Cackowski (PiS) otworzył je, po czym ogłosił przerwę do lutego. Z jego decyzją nie zgodzili się radni związani z Jarosławem Dąbrowskim. Tym bardziej, że na sesji mieli głosować właśnie nad odwołaniem Cackowskiego. Mimo ogłoszonej przerwy "dąbrowszczacy" postanowili zostać w sali i dalej prowadzić obrady. W swoim gronie przegłosowali odwołanie Cackowskiego i na jego miejsce wybrali Hannę Głowacką z lokalnej Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej.

Ratusz wkracza do gry

Działania te szybko zakwestionował - po pierwsze - sam Cackowski, a po drugie - zarząd dzielnicy z Grodzkim na czele. Od dwóch tygodni w bemowskim urzędzie trwa przepychanka polityczna w sprawie tego, która strona - PiS z PO czy radni związani z Dąbrowskim - ma rację, a co za tym idzie władzę.

W poniedziałek głos w sprawie zabrał stołeczny ratusz, a konkretnie wiceprezydent Witold Pahl. Wydał zarządzenie, w którym wstrzymał uchwały podjęte przez radnych Dąbrowskiego. Jako główny powód wskazał prowadzenie obrad przez osobę do tego nieuprawnioną. Sesją, jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, kierowała nimi wówczas najstarsza radna Wiesława Schubert-Figarska. Wiceprezydent podkreślił, że taka sytuacja może mieć miejsce tylko w przypadku nieobecności przewodniczącego, a ten (Cackowski) był przecież na sali obrad.

"Ordynarna polityka"

Radny Łukasz Lorentowicz sprawę zarządzenia prezydenta komentuje krótko: "polityka". - Ordynarna polityka, w której zasadniczym celem jest to, by nie dopuścić do unormowania sytuacji na Bemowie - stwierdza.

Ostro krytykuje też działania Michała Grodzkiego. - Wiedział, że dziś [w poniedziałek - red.] mamy sesję, a udawał Greka. Mówił, że niby nic o niej nie wie. Przychodził do nas albo wysyłał ochroniarzy, by wyprosili nas z urzędu. Trochę to niesmaczne - komentuje dalej Lorentowicz. - Ostatecznie nie mogliśmy procedować w sali sesji, więc obradowaliśmy na korytarzu - dodaje radny.

Stanowisko burmistrza Grodzkiego w całej sprawie jest jasne: żadnej sesji w poniedziałek nie było. - Nie ma możliwości, by uznać to, co zrobili dzisiaj radni za zgodne z prawem. Poinformowałem ich o tym, bo zostałem zobligowany do tego zarządzeniem prezydenta miasta - wskazuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Dopytywany czy czuje się odwołany ze swojej funkcji odpowiada krótko: nie. - Równie dobrze mógłbym się czuć odwołany przez przypadkową grupę ludzi - dodaje.

Rozpad koalicji

Polityczne zamieszanie na Bemowie jest wynikiem rozpadu koalicji Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej. Porozumienie to zawiązało się półtora roku temu, by odsunąć od władzy byłego wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego (którego komitet wygrał wybory samorządowe na Bemowie).

Po ponad roku wspólnego rządzenia Bemowska Wspólnota Samorządowa wyszła z koalicji. PiS i PO - choć współpracują nadal - nie mają już większości w radzie dzielnicy.

Zobacz jak wyglądała ostatnia sesja na Bemowie, na której doszło do rozpadu koalicji:

Karolina Wiśniewska /b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • idea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2018 23:09 ~idea


  PRECZ Z KLIKĄ DĄBROWSKIEGO.
  ZLIKWIDOWAĆ DZIELNICĘ BEMOWO.

 • Gregor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2017 09:56 ~Gregor

  Czy na Bemowie obowiązuje jeszcze DEMOKRACJA? To większość w radzie decyduje o tym kto jest przewodniczącym lub burmistrzem. Większość radnych (14 z 25 ogółem)chce nowego przewodniczącego i nowego burmistrza. I co? I to jest nagle nielegalne? A kuriozum jest że Platforma ramię w ramię z PIS łamie podstawowe standardy demokracji. Żenada

 • Abdul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2017 07:39 ~Abdul

  wawa~wawa

  Zlikwidować Bemowo. Podzielić i przyłączyć do pozostałych dzielnic. To co się tam dzieje jest bez sensu. Szkoda mieszkańców.

  Tak! Przyłączyć do Wawra!

 • załosne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2017 22:23 ~załosne

  widac ze koryto jest za małe, trzeba podniesc podatki to wiecej ich sie przy korycie zmiesci

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2017 22:14 ~wawa

  Zlikwidować Bemowo. Podzielić i przyłączyć do pozostałych dzielnic. To co się tam dzieje jest bez sensu. Szkoda mieszkańców.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »