Informacje

11.07.2013 15:25 Obchody 70. rocznicy

Radni o zbrodni wołyńskiej bez słowa "ludobójstwo"

SERWISY:

Rada Warszawy przyjęła w czwartek stanowisko upamiętniające zbrodnię wołyńską. Jest w nim mowa o fizycznej eliminacji Polaków, ale nie o ludobójstwie, o co zabiegali radni PiS.

W przyjętym stanowisku, zgłoszonym przez klub radnych PO, zapisano, że w pierwszych miesiącach 1943 r. oddziały banderowskiej frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii rozpoczęły fizyczną eliminację Polaków na Wołyniu. Podkreślono, że w latach 1943-1947 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w brutalny sposób zostało zamordowanych ponad 100 tysięcy osób.

W dalszej części przypomniano, że w kwietniu br. rada miasta jednomyślnie przyjęła uchwałę w sprawie pomnika ofiar zbrodni OUN-UPA w latach 1943-47, otwierając tym samym drogę do upamiętniania w Warszawie ofiar tragicznych wydarzeń na Wołyniu.

Siedmiometrowy krzyż

"Dziś, w dniu, w którym prezydent RP odsłania ten monument, oddajemy hołd wszystkim Polakom, którzy padli ofiarą masowych mordów na Wołyniu i na pozostałych terenach. Wyrażamy również najwyższe uznanie tym Ukraińcom, którzy ryzykując zdrowiem i życiem własnym oraz swoich rodzin pomagali Polakom" - brzmi stanowisko. Znalazł się w nim także apel do warszawiaków o czynny udział w obchodach rocznicowych.

Dominującym elementem pomnika odsłoniętego w czwartek na warszawskim Żoliborzu jest siedmiometrowy krzyż z figurą Chrystusa bez rąk. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, poleskiego, tarnopolskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, rzeszowskiego i lubelskiego. Na pomniku, na jednej z tablic umieszczono napis: W hołdzie obywatelom Polskim, ofiarom masowej zbrodni o znamionach ludobójstwa dokonanych przez OUN-UPA w latach 1942-1947 na terenach byłych siedmiu województw II Rzeczypospolitej. W sarkofagu u stóp krzyża będzie gromadzona ziemia z 2136 miejscowości, których nazwy widnieją na tablicach. Autorem pomnika ofiar zbrodni wołyńskiej jest rzeźbiarz Marek Moderau.

Przeciw 1 osoba

Stanowisko rady zostało przyjęte niemal jednogłośnie - poparło go 54 radnych, przeciw była jedna osoba, nikt się nie wstrzymał. Wcześniej radni PO, którzy mają w radzie miasta większość, postanowili o głosowaniu ws. projektu bez dyskusji.

Do porządku obrad nie został wprowadzony projekt stanowiska zgłoszony przez radnych PiS. Widniał w nim zapis o tym, że wiosną 1943 r. oddziały OUN i UPA rozpoczęły akcję fizycznej eliminacji Polaków na Wołyniu, która doprowadziła do ludobójstwa Polaków. Dalej zapisano, że rada miasta chyli czoło przed tymi, którzy w tym tragicznym czasie, ryzykując zdrowiem i życiem własnym oraz własnych rodzin, pomagali Polakom.

- Ludzie, którzy w czasach powszechnej pogardy i deprawacji pozostali wierni zasadom moralnym i potwierdzili je czynem, nie tylko uratowali swoje człowieczeństwo. Walczyli także o honor i godność własnych narodów, dokonując heroicznego wyboru - proponowali radni PiS.

W czwartek przypada 70. rocznica kulminacji zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Zbrodnia oddziałów UPA wspieranych przez miejscową ludność ukraińską z lat 1943-1945 pochłonęła ok. 100 tys. polskich ofiar: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci.

ZBRODNIE WOŁYŃSKĄ UPAMIĘTNIŁ BRONISŁAW KOMOROWSKI:

PAP/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • decio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 09:45 ~decio

  W PO są w większości potomkowie ukraińskich żydów lub przesiedleńców z Ukrainy, ......i wszystko jasne.

 • decio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 09:42 ~decio

  Postawmy w Warszawie pomnik UPA i ukraińskim bandytom.

 • Mroczny Krzyżowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 08:58 ~Mroczny…

  Spoxman~Spoxman

  "...a my nie odpuścimy naszym winowajcom"

  A my nie mamy czego odpuszczać lub nie, bo tu nie o odpuszczanie win, tylko o politykę chodzi. Jabyś się zainteresował tematem, to wiedziałbyś, że ci ukraińscy bandyci z UPA byli bardzo "odważni" wyrzynając w polskich wioskach bezbronnych starców, kobiety i dzieci. Kiedy natomiast spotkali się ze zogganizowną samobroną, tak, jak to było w wołyńskim Przebrażu, to mimo sześciokrotej przewagi liczebnej po kilku psztycznach w nos, zabierali nogi za pas. Wniosek z tego jest taki, że obecnie powinniśmy tak jak robią to Żydzi, skutecznie walczyć o swoje, zamiast zastanawiać się nad wrażliwością ukraińską. Na wiasem mówiąc nie obawiam się o nią, bo żeby rozpruć brzuch ciężarnej kobiecie, wyjąć stamntąd płód i w jego miejsce zaszyć żywego kota, wrażliwiści trzeba nie mieć wcale.

 • Mroczny Krzyżowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 08:49 ~Mroczny…

  Kiedy chodziło o kontrowersyjne do dziś Jedwabne, media trąbiły w Polsce o tym kilka lat, a "polscy" politycy bili się w piersi i niczym Rejtan darli na sobie szaty.
  Kiedy chodzi o rzecz, która znana jest od dawna i z niczym nie porównywalna w skali Europy. O rzecz, w przypadku której nawet Niemcy, w tym także SSmani nie mogli uwierzyć że można być takim zwyrodnialcem, "nasi" politycy nazywają ją "czystką etniczną o charakterze ludobóstwa".
  Tchórzewscy to i Zajączkowscy z nich.
  Żenada
  Kto głosował na ten konformistyczny cyrk?

 • wiedzacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 01:37 ~wiedzacy

  kabor yłam~kabor yłam

  czy możecie napisać gdzie ten pomnik - bo Żolibórz długi i szeroki...
  ps... i znowu krzyż ?????


  Tuż za Metrem Marymont. Idziez prosto do końca ulicy, i znajduje sie on miedzy tunelem a Wisłostrada. Na wikipedii masz dokladna lokalizacjie

 • Żoliborzanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 22:56 ~Żoliborzanka

  kabor yłam~kabor yłam

  czy możecie napisać gdzie ten pomnik - bo Żolibórz długi i szeroki...
  ps... i znowu krzyż ?????

  Urodziłam się na Zoliborzu, ale nie wiem, gdzie jest tam plac wołyński czy jakoś tak. Prośba : nie mów, ani nie pisz " Żolibórz ". Mówi się " ŻolibOrz ".

 • Przyjaciele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 22:52 ~Przyjaciele

  też hania~też hania

  PO chce zrównać się z UPA. GRatulacje. Znieczulica i bandytyzm. Chciałam zagłosowac za HGW, bo coś tam, coś tam. Już mi przeszło. PO - to jest PO. Na śmietnik.

  Juszczenkę, który jest wielbicielem Bandery, też kochaliśmy namiętnie. Tolerowaliśmy również sabotaż ukraiński w sprawie pomnika Orląt Lwowskich.

 • Memory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 22:49 ~Memory

  xyz~xyz

  Bo w radzie Warszawy PO to większość. A PO chce na siłę tworzyć sztuczną przyjaźń miedzy Ukrainą gdzie obchodzone są urodziny Bandery, a Polską. Mdli mnie.

  O ile mnie pamięć nie myli, to prezydent Lech Kaczyński uczestniczył w uroczystym odsłonięciu pomnika Stepana Bandery na Ukrainie.

 • kabor yłam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 20:52 ~kabor yłam

  czy możecie napisać gdzie ten pomnik - bo Żolibórz długi i szeroki...
  ps... i znowu krzyż ?????

 • jaroslaw_serafin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 20:43 jaroslaw_serafin

  bakteria politycznej poprawności

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »