Informacje

17.11.2011 09:09 czwartkowa sesja rady miasta

Radni o zamieszkach
i kłopotach na budowie metra

SERWISY:

 

Pod znakiem zamieszek z 11 listopada upłynie czwartkowa sesja rady miasta. - Planujemy przekazanie Radzie Warszawy informacji dotyczących wydarzeń w Święto Niepodległości - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Wcześniej radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiadali, że takiej informacji będą oczekiwali. "Na sesji zadamy pytania Pani Prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz na temat podjętych przez miasto działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie" – piszą na stronie internetowej przedstawiciele partii.

Dotacja dla krytyki

- Planujemy przekazanie Radzie Warszawy informacji dotyczących wydarzeń w Święto Niepodległości - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Będzie to jeden z ostatnich punktów w porządku obrad dzisiejszej sesji.

Radni PiS szczególnie zainteresowali się zajściami na Nowym Świecie oraz przyszłością kawiarni Nowy Wspaniały Świat, w której mieści się siedziba "Krytyki Politycznej". 11 listopada w lokalu schronili się zatrzymani później przez policję manifestanci. Tam również policja znalazła pałki, kastety i gaz pieprzowy.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości chcą, żeby w porządku obrad znalazła się informacja na ten temat, a także umowy podpisanej z środowiskiem Krytyki Politycznej na najem lokalu przy Nowy Świecie 63. 

Wystąpili do organów ścigania

- Bardzo bym prosił, by radni PiS nie wprowadzali tego wniosku do porządku. Zarząd dzielnicy Śródmieście wystąpił do organów ścigania, a także najemcy o udostępnienie informacji w celu wyjaśnienia wydarzeń z 11 listopada - odpowiadał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Już w poniedziałek radni PiS zwrócili się do władz dzielnicy Śródmieście o natychmiastowe rozwiązanie umowy najmu na Nowy Wspaniały Świat ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Brzozowskiego - wydawcą Krytyki Politycznej. Władze dzielnicy na poniedziałkowej sesji uznały, że na razie o eksmisji nie może być mowy, ale już wtedy urzędnicy obiecywali, że zbadają jeszcze tę sprawę.

Stołeczne PiS i Krytyka Polityczna na wojennej ścieżce - czytaj więcej

Metro później?

Wydarzenia z 11 listopada, to nie jedyna sprawa, z której będą tłumaczyć się urzędnicy. Ratusz ma poinformować radnych o aktualnym stanie budowy II linii metra. A PiS będzie dopytywał się o ewentualne opóźnienie terminu oddania do użytku centralnego odcinka podziemnej kolejki.

- Wszystko wskazuje na to, że pojedziemy II linią metra nie, jak pierwotnie planowano, w przyszłym roku, nie w 2013, ale chyba nie wcześniej niż w 2014 – przekonują radni opozycji. - Tylko w 2011 r. nie zrealizowano prac przy tej inwestycji o wartości 400 mln zł – dodają. Radni zdecydować mają o przesunięciu tej kwoty z tegorocznego budżetu na kolejne lata.

- Pieniądze zostaną przesunięte bez zmian w harmonogramie budowy. Tym samym liczymy, że wykonawca nadgoni opóźnienie - odpowiada na zarzuty Bartosz Milczarczyk. - Nigdy też nikt nie mówił, że drugą linią metra będzie można jeździć w 2012, czy 2013 roku. Przecież zgodnie z umową termin zakończenia prac przy budowie centralnego odcinka to koniec 2013 roku - dodaje rzecznik ratusza.

CZWARTKOWA SESJA RADY MIASTA ODBYWA SIĘ W PAŁACU KULTURY I NAUKI (IV p., SALA WARSZAWSKA).

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Do xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 15:31 ~Do xyz

  Tylko, że Marsz Niepodległości to nie była żadna kontrmanifestacja w przeciwieństwie do tej lewackiej zbieraniny z Kolorowej Niepodległej. Nikogo nie chcieli blokować, chcieli tylko przejść trasą na jaką zgodził się sam ratusz.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 13:19 ~xyz

  ~do ciekawy:
  Akurat zgoda na Kolorową Niepodległą została wydana wcześniej, bo ta demonstracja została wcześniej zgłoszona w Ratuszu. Więc idąc twoim tokiem myślenia, to Marsz Niepodległości by się nie odbył, gdyby zakazać kontrmanifestacji. Więc jeśli już mają wyciągać wobec kogoś konsekwencje, to raczej wobec tych, którzy się na Marsz zgodzili...

 • Tytus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 13:07 ~Tytus

  @ciekawy. Wyluzuj. Warszawa zawsze od wieków spuszczała ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do Wisły bez żadnego oczyszczenia. Termin przetłoczenia ścieków z lewobrzeznej Warszawy do Czajki to prawdopodobnie kwiecień 2012r.

 • Strażnik Zawister

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 12:54 ~Strażnik Zawister

  Zakazali Nam pouczać, tylko KARAĆ, KARAĆ I KARAĆ za przejazd mostem na Pradze i gdzie idą te pieniądze???!!!

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 12:33 ~ciekawy

  co ze ściekami spuszczanymi za zgodą HGW do Wisły z Warszawy lewobrzeżnej?!!!

  przecież już prezydent dała kolejną nagrodę dyrektorowi mpwik
  spuszczanie to duże oszczędności dla wawy

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 12:31 ~ciekawy

  czy mają zamiar wyciągnąć konsekwencję do osób które wydały zgodę na blokadę marszu niepodległości?
  Przecież ta decyzja była przyczyną zamieszek. Jak wydaje się zgodę na marsz to jak mozna wydać jednocześnie zgodę na blokowanie tego marszu?

 • Dno z PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 11:44 ~Dno z PO

  Czy wreszcie radni PO zajmą się wraz z Legierskim (zieloni2004) g...mi spuszczanymi przez MPGWiK za zgodą bufetowej HGW do Wisły z Warszawy lewobrzeżnej - skandal i żenua!!!

 • HGW POzdrawia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 11:30 ~HGW POzdrawia

  POwskie dziadostwo + Legierski (zieloni2004) - co ze ściekami spuszczanymi za zgodą HGW do Wisły z Warszawy lewobrzeżnej?!!!

 • tylko pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 10:55 ~tylko pytam

  Czy radni PIS tak ochoczo zajmą się również sprawą radnego Macieja Maciejowskiego (PIS) http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,-quot-bydle-i-pajac-quot-pod-lupa-prokuratury,317259.html i jego wypowiedzi z 1 listopada, czy swojaka po prostu nie będą ruszali?

 • Święty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 10:51 ~Święty

  Proponuję "elycie polytycznej" miasta i kraju upitolić języki, może więcej by robili, a nie tylko gadali na siebie, jedni warci drugich.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »