Informacje

12.07.2017 14:40 W sprawie Regionalnych Izb Obrachunkowych

Radni krytycznie o zmianie ustawy. "Wypacza ideę samorządności"

SERWISY:


Sprzeczna z konstytucją i marginalizująca rolę samorządu - taka zdaniem radnych Mazowsza jest zmiana ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, którą przeforsowało w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. Na sesji sejmiku Mazowsza przyjęto krytyczne stanowisko w tej sprawie.

Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO) to państwowe organy, które kontrolują finanse samorządów. Do tej pory mogły to robić głównie pod względem legalności. Przykładowo, jeśli analizowały środki przeznaczane na nową szkołę czy szpital, sprawdzały czy wszystkie dokumenty i decyzje zostały wydane zgodne z prawem.

Po zmianach wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość w czerwcu, kompetencje nadzorcze RIO zostały wzmocnione. Teraz mogą rozpatrywać dokumenty nie tylko pod względem legalności, ale też gospodarności. Kontrowersyjny jest też przepis dający urzędnikom RIO - których po nowelizacji powołuje premier - możliwość odwołania władz samorządowych.

>> O SZCZEGÓŁACH ZMIAN DOTYCZĄCYCH RIO CZYTAJ NA TVN24.PL <<

Nad Regionalnymi Izbami Rachunkowymi pochylili się na wtorkowej sesji radni Mazowsza. Przyjęli stanowisko, w którym zdecydowanie sprzeciwiają się zmianom.

"Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych stanowi kolejny przykład niekonstytucyjnej działalności legislacyjnej władzy wykonawczej i ustawodawczej Rzeczypospolitej Polskiej, marginalizującej rolę samorządu terytorialnego w Polsce" - czytamy w dokumencie.

Według radnych, przyznanie RIO możliwości oceniania wydatków samorządowych pod względem gospodarności znacznie ingeruje w samodzielność lokalnych władz i jest sprzeczne z zasadą decentralizacji.

 

Ingeruje w samorządność

W stanowisku radni przypominają też, że krytyczne uwagi dotyczące nowej ustawy wyrażali od momentu, kiedy tylko ruszyły prace nad jej zmianą. I przekonują, że nie wzięto ich pod uwagę.

"Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych stanowi jednocześnie zaprzeczenie idei wyrażonych w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego, sporządzonej w Strasburgu w dniu 15 października 1985 roku, którą Polska ratyfikowała i podpisała w dniu 26 kwietnia 1993 roku, zobowiązując się do jej przestrzegania" - czytamy w dokumencie radnych.

Karta ta gwarantuje samorządom i społecznościom lokalnym samodzielność w zarządzaniu swoim majątkiem (na własną odpowiedzialność). I podlega jedynie kontroli pod względem zgodności z prawem. Dodanie do tego kryterium gospodarności - według radnych - "wypacza ideę samorządności".

"Ponadto, doprowadzić może do sytuacji, w której społeczności lokalne nie będą mogły samodzielnie decydować o kształcie swojego budżetu na zadania własne i o jego wykonaniu, bowiem będzie on podlegał kontroli organu rządowego arbitralnie oceniającego gospodarność jego wydatków" - przekonują radni.

Sejmik Województwa Mazowieckiego zaapelował do Prezydenta RP, rządu i parlamentarzystów o zaprzestanie tych zmian.

Stanowisko radnych jest jedynie opinią, nie niesie za sobą żadnych skutków prawnych.

Krytyczny głos burmistrza

W środę krytyczne stanowisko w sprawie RIO wysłał dziennikarzom również Krzysztof Strzałkowski, jeden z radnych Sejmiku Mazowsza i burmistrz dzielnicy Wola.

- Poszerzenie zakresu kompetencji kontrolnych Regionalnych Izb Obrachunkowych będzie powodowało ingerencję w sposób realizacji zadań własnych samorządów, a przecież nadal obowiązuje konstytucyjna zasada decentralizacji władzy publicznej - podkreślił.

- Można sobie wyobrazić sytuację, w której podważona zostanie zasadność organizacji imprezy plenerowej, rewitalizacji kamienicy czy budowy ścieżki rowerowej. W tym kontekście bardzo niepokojąca jest próba zmiany zasad wyboru prezesów regionalnych izb obrachunkowych, tak aby stał się on prerogatywą rządu - dodał burmistrz.

Duda nie podpisze?

Po południu portal 300polityka.pl poinformował, że prezydent Andrzej Duda zamierza zawetować nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • hanik

    zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 17:45 ~hanik

    Struzik to twoje ostatnie tygodnie w samorządzie i polityce. kończ waść wstydu oszczędź. Miej facet trochę wstydu, chociaż słoma z butów ci wystaje

  • zawer

    zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 17:44 ~zawer

    Dziwne, że ta smorządowa klika platformersko-zeteselowska ma jeszcze cokolwiek do powiedzenia. Dawno powinni być odsunięci wszyscy na czele ze Struzikiem, Raboszukiem i całą tą bandą

  • mikop

    zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 17:42 ~mikop

    Struzik chyba koniecznie domaga się by mu "przypomniano" jego grzeszki, a nazbierało się tego przez wiele lat bardzo dużo.

  • becia

    zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 17:41 ~becia

    O, odezwał się Struzik, wieczny marszałek woj. mazowieckiego. Czyżby poczuł koniec swojej kariery?

  • verda

    zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 17:40 ~verda

    Pan Struzik zamiast stwierdzać, czy coś jest niezgodne z konstytucją, niech lepiej sobie przypomni kto mieszał beton na lotnisku w Modlinie, bo być może przyjdzie mu odpowiadać w tych i pewnie wielu innych sprawach

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »