Informacje

17.08.2013 20:23 decyzja 29 sierpnia

Radni będą przemawiać krócej? Projekt zmian w statucie

SERWISY:

Ograniczenie do ośmiu minut czasu wystąpień radnych na sesjach Rady Warszawy zakłada projekt zmian w statucie miasta, który 29 sierpnia rada ma skierować do uzgodnienia z premierem. Podobne ograniczenia obowiązują już w innych miastach, m.in. w Krakowie i Poznaniu.

Według projektu, przewodniczący obrad w szczególnie uzasadnionych przypadkach będzie mógł wydłużyć czas wystąpienia radnego.

Czas wystąpień radnych ograniczono już w innych miastach, np. statut Wrocławia stanowi, że o ile rada miasta nie postanowi inaczej, wystąpienie radnego nie może przekroczyć pięciu minut. W statucie Krakowa zapisano, że głos w dyskusji nie może trwać dłużej niż cztery minuty, a w razie ponownego zabrania głosu - dwie minuty. W Poznaniu czas przemawiania radnych ograniczono do 10 minut, a ponownych wystąpień - do trzech minut. Nie dotyczy to wystąpień klubowych i radnych sprawozdawców, przedstawiających projekty uchwał.

Sesje trwały nawet do północy

W statucie Warszawy ograniczenia czasowe dotyczyły dotychczas jedynie wystąpień w trybie sprostowania i w sprawie formalnej (jedna minuta), zapytań (2,5 minuty), ustnego przedstawiania interpelacji (5 minut), odpowiedzi na zapytanie (także 5 minut) oraz odpowiedzi na interpelację (10 minut).


Przewodniczący obrad może co prawda określić dopuszczalny czas wystąpień osób zabierających głos w rozpatrywanym punkcie porządku obrad (poza debatą budżetową i absolutoryjną), jednak w praktyce to się nie zdarza. Bywało, że niektórzy z radnych przemawiali kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut, a sesje, na których podejmowano budzące emocje uchwały, trwały nawet kilkanaście godzin i kończyły się nawet po północy.

Zgodnie z projektem ograniczenie czasu przemawiania - tak jak dotychczas - nie będzie obowiązywało podczas debaty budżetowej i absolutoryjnej. Nie będzie też dotyczyć prezydenta miasta i jego zastępców, sekretarza i skarbnika, osób przez nich upoważnionych i wnioskodawców.

Tak jak obecnie, w dyskusji nad danym punktem porządku obrad, w której radni zabierają głos według listy zgłoszeń, radny będzie mógł zabrać głos tylko raz. W projekcie doprecyzowano, że radny może powtórnie zabrać głos (tylko raz) w celu złożenia sprostowania lub zadania pytania - o ile wcześniej rada nie zdecydowała o zamknięciu listy mówców. Zadanie pytania nie będzie mogło trwać dłużej niż dwie minuty.

Decyzja 29 sierpnia

Podobne zapisy znajdują się w statuach innych miast. We Wrocławiu ustalono, że oprócz zabrania głosu radny w tym samym punkcie obrad ma prawo do jednej repliki oraz - gdy okoliczności repliki będą tego wymagały - do sprostowania własnej wypowiedzi. Czas repliki nie powinien przekraczać trzech minut, a sprostowania - jednej minuty.


Ponowne wystąpienie radnego w Krakowie nie może trwać dłużej niż dwie minuty, a przewodniczący obrad może nie udzielić głosu osobom zgłaszającym się po raz trzeci w tej samej sprawie.

Projekt zmian w statucie Rada Warszawy skierowała do konsultacji z dzielnicami miasta w kwietniu tego roku. Jak powiedział PAP przewodniczący komisji statutowo-regulaminowej rady miasta Lech Jaworski (PO), projekt ma być procedowany na najbliższej sesji rady, tj. 29 sierpnia. Rada ma podjąć wówczas uchwałę w sprawie skierowania projektu do uzgodnienia z premierem. Wymóg taki stawia ustawa o ustroju Warszawy na uzgodnienie projektu premier ma 30 dni od dnia jego przedłożenia.

PAP/lata//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prezes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2013 17:37 ~prezes

  wara od ztm-u bo cie hanka zwolnie z funkcji

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2013 11:19 ~jaro

  10 minut to za długo. Wyliczyłem, że potrzeba radnemu tylko 5 sekund na wypowiedzenie dwóch potrzebnych słów
  - Szalom
  - Git
  Reszta jest zbędna przecież i tak wszystko rozstrzyga się na zebraniach klubowych przed sesjami.
  Czyli: Hanka, git jest! Rozwalaj dalej tę Warszawę.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2013 08:11 ~nick

  Jaworski? Czy to ten od Max - Filmu? Wierzę, że bardzo chce odebrać innym głos. Niech zapanuje milczenie! Milczenie jest teraz PO bardzo potrzebne, bo akurat ma powstać spółka podobna do Max - Film tylko wielekroć potężniejsza. Max - Film dostał od Warszawy kina i sprzedał je deweloperom. Z tego dostatnio żył sobie przez wiele lat zarząd spółki. Warszawa nie zyskała nic. Straciła tylko kina. Forsy nie widać. Teraz ma powstać gigantyczna spółka miejska, która PRZEJMIE warszawskie nieruchomości. Pretekstem do jej powstania jest walka ze skutkami dekretu Bieruta. Chca się dorwać do nieruchomości. Pozwracać je, porozdawać według swojego uznania i pokupczyć nimi. Pretekst mają dobry. Cel (ten prawdziwy) budzi wątpliwości. Sesje rady sa jawne. Każdy tam może wejść lub zobaczyć transmisję w internecie. Niektórzy tam się lansują. Inni chrzanią bez sensu. Jeszcze inni chcą przekazać mieszkancom PRAWDĘ. Na to potrzeba czasu. Rada spotyka się raz w miesiącu. Niech przedstawiciele mieszkańców mają prawo ich reprezentować bez ograniczania czasu wystapień. Ja chcę, żeby któryś z radnych mógł dyskutować o tym co się wyprawia w warszawskich nieruchomościach. Kto i dlaczego chce zamykać usta naszym przedstawicielom? Siedziec i słuchać prawdy o sobie.

 • ALE SIĘ NAGADAŁAM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2013 23:27 ~ALE SIĘ…

  FORUM DYSKUSYJNE.ALE KIT!

 • Demostenes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2013 20:41 ~Demostenes

  Najlepiej niech radni przestaną ględzić, a zajmą się rzeczywistymi problemami miasta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »