Informacje

13.01.2011 20:14 walka o władzę w rembertowie

Rada Warszawy: Decyzja wojewody do sądu

SERWISY:

Głosami PO i SLD Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o wniesieniu do sądu administracyjnego skargi na decyzję wojewody mazowieckiego, który unieważnił jej uchwałę w sprawie wyboru przewodniczącego rady dzielnicy Rembertów.

Jak mówił przewodniczący klubu PO w radzie miasta Jarosław Szostakowski, rozstrzygnięcie sądu w tej sprawie będzie "precedensem, który w przyszłości będzie miał zastosowanie dla warszawskich problemów". Projekt uchwały w tej sprawie był zgłoszony przez prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Walka o władzę

Podczas pierwszej sesji rady Rembertowa 6 grudnia ub.r. w głosowaniu kandydatur na przewodniczącego wzięli udział wszyscy radni (21 osób), w tym dwóch kandydatów na to stanowisko - Michał Kaczyński i Marcin Ziętek (obaj z PO).

W ocenie prawników ratusza mogło to naruszać ustawę o samorządzie gminnym. Problemem miał być fakt, że o wyborze na to stanowisko Michała Kaczyńskiego zdecydował jeden głos, być może oddany przez niego samego (głosowanie było tajne).

Rada Warszawy 16 grudnia - głosami PO - unieważniła uchwałę rady Rembertowa dotyczącą wyboru Kaczyńskiego ze względu na "poważne przypuszczenie", że została podjęta z naruszeniem prawa. Radni powołali się przy tym na orzecznictwo sądów administracyjnych w podobnych sprawach. 23 grudnia rada Rembertowa ponownie wybrała Kaczyńskiego na przewodniczącego. Kaczyński, który kandydował na stanowisko burmistrza wbrew zaleceniom PO, kilka dni temu został z niej wykluczony.

"Wola wyborców jest najważniejsza"

Wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę Rady Warszawy z 16 grudnia, powołując się na inne orzeczenia sądów. Zdaniem wojewody, w głosowaniach na przewodniczących rad dzielnic, gmin, miast czy powiatów mogą brać udział kandydaci na te stanowiska.

- Wola wyborców jest najważniejsza. Jej wynikiem jest zróżnicowanie polityczne, które czasem sprawia, że w głosowaniach decyzje zapadają przewagą jednego głosu. Tak się dzieje w wielu nowo wybranych radach. Trzeba tę wolę uszanować - podkreślił wówczas Kozłowski.

pap/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2011 00:32 ~ciekawy

  Kompromitacja PO, przegrali ich kandydat w demokratycznych wyborach ale oni muszą wybrać komisarza jak na Pradze

  Kpina z samorządności

  całe PO

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »