Informacje

19.04.2017 12:20 Chcą zmiany planu zagospodarowania

Rada Ursynowa jednomyślnie
przeciwna powiększeniu Tesco

SERWISY:

Ursynowscy radni apelują do władz miasta o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na Kabatach. Chcą w ten sposób zapobiec budowie potężnej galerii handlowej, planowanej przy Lesie Kabackim.

Taka zgodność wśród radnych Ursynowa to rzadkość. Podczas wtorkowej sesji wszyscy zagłosowali za przyjęciem uchwały w sprawie zmiany planu zagospodarowania dla Ursynowa Południowego i Kabat, uchwalonego w 2008 roku.

Domagają się przede wszystkim, aby inwestor mógł zabudować działkę w mniejszej powierzchni niż przewiduje obecny plan, czyli mówiąc fachowym językiem - chcą zmniejszyć intensywność zabudowy.

Druga ważna zmiana to zwiększenie współczynnika powierzchni biologicznie czynnej (do 25 proc.), czyli mówiąc prościej - zapewnienie w tym miejscu więcej zieleni.

I trzeci ważny punkt to ustalenie nieprzekraczalnej linii zabudowy od strony ulicy Sępa-Sarzyńskiego. Granica miałaby zostać wytyczona tak, aby ograniczyć niedogodności dla najbliższych sąsiadów planowanej inwestycji.

Nie chcą dużej galerii

Wszystkie te zmiany mają jeden cel - zapobiec rozbudowie znajdującego się obecnie przy al. KEN 14 supermarketu Tesco. Według inwestora, mógłby tu stanąć kompleks zbliżony rozmiarem do Galerii Mokotów.

Mieszkańcy obecni na sesji, a także sami radni, nie ukrywali, że są taką wizją przerażeni. Gigantyczne centrum znacznie pogorszy jakość życia na cichych i spokojnych obrzeżach Ursynowa.

"Kabaty mają szczególny charakter. Są swego rodzaju enklawą na mapie dzielnicy. Od strony południowej i zachodniej są otoczone rezerwatem Las Kabacki, a od wschodniej Parkiem Natolińskim. Są to niezaprzeczalne atuty tego miejsca" – przypominają w uzasadnieniu swojej uchwały radni.

Podkreślają też, że Kabaty są wciąż w miarę przestronne i pełne zieleni. W parterach domów powstało tu wiele lokali usługowych i gastronomicznych, które sprawiają, że można miło spędzić czas bez udawania się do centrum stolicy.

Hałas i większy ruch

Rozbudowa Tesco - według nich - wpłynie na pogorszenie lokalnego handlu i zniszczy małe sklepiki. Wprowadzi do Kabat tłum ludzi i samochodów.

- Funkcjonowanie tak dużego obiektu będzie możliwe jedynie przy równie dużej liczbie klientów. To z kolei jest możliwie tylko wtedy, gdy z usług galerii będą korzystać nie tylko mieszkańcy Ursynowa, ale również ościennych dzielnic i gmin – podkreślał radny PO Krystian Malesa.

Taki scenariusz stwarza konieczność odpowiedniej przepustowości okolicznych dróg, których - według radnych - nie ma. Planowana od lat ulica Rosnowskiego i poszerzana wkrótce ulica Rosoła mają na celu wygodną przeprawę między Ursynowem a Wilanowem, a nie - jak podkreślał Malesa - obsługę centrum handlowego.

Radny wyliczał też takie uciążliwości jak: większe zagrożenie wystąpienia wypadków, pogorszenie jakości powietrza czy uciążliwy hałas - związany między innymi z rozładowywaniem towarów.

- Budowa ogromnego kompleksu znacząco wpłynie też na cały układ architektoniczny. Obecna zabudowa na Kabatach jest dość niska - zauważył Malesa. I dodał, że jeśli galeria faktycznie powstanie - będzie potężną, nieestetyczną bryłą na tle zielonego Lasu Kabackiego.

Uchwała rady dzielnicy jest jedynie stanowiskiem. Nie nie niesie faktycznych skutków prawnych. Trafi teraz na biurko prezydent Warszawy. Aby plan został zmieniony, musi się tym zająć Rada Warszawy.

Kilka podejść do rozbudowy

Plany rozbudowy TESCO na Kabatach nie są nowe. Pierwszy raz mieszkańcy dowiedzieli się o nich w 2012 roku. Inwestor chciał wówczas budować centrum handlowe liczące 132 890 metrów kwadratowych powierzchni i nawet 28 metrów wysokości.

Na sprzeciw okolicznych mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Podnosili w większości te same argumenty, na które zwrócili uwagę we wtorek radni dzielnicy. Krytykowali hałas i zwiększony ruch. Projektu nie zaakceptowała też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Dwa lata później Tesco zmodyfikowało koncepcję i ponownie próbowało przepchnąć inwestycję. Bez skutki. RDOŚ po raz kolejny odmówiła.

Dwa lata temu drugi raz zmodyfikował projekt. Dostawy miały być realizowane "pod ziemią", pojawiło się też ogrodzenie o wysokości 2,5 metra, które miało chronić przed hałasem. Brakowało tylko raportu środowiskowego, w którym spółka obiecywała uwzględnić obawy mieszkańców. Na obietnicy się skończyło, a sprawa ucichła.

Wróciła w marcu tego roku. Inwestor złożył nowy raport i przymierza się do budowy galerii już trzeci raz, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • DamianzUrsynowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2017 11:06 ~DamianzUrsynowa

  Ja jestem za rozbudową. Sam korzystam robiąc zakupy, w zasadzie co tydzień. Dziwię się radnym (wybranym również dzięki mnie), że podejmują decyzję nie konsultując się z mieszkańcami Ursynowa, którzy na co dzień z tego marketu korzystają – dla nas konsumentów, jest wiele korzyści z rozbudowy. Radni podejmując uchwałę nie wzięli pod uwagę, że po zmianie MPZP inwestor będzie liczył na gigantyczne odszkodowanie (duża działka w zajeb….tej lokalizacji). Poprzednie władze zdecydowały się dokończyć poszerzanie Al. KEN, też m.in. ze względu na planowaną inwestycję TESCO.
  Nie rozumiem również okolicznych mieszkańców TESCO – sami na co dzień i tłumnie korzystają z tej lokalizacji. Dzięki uporządkowaniu terenu, rozbudowie zgodnie z obecnymi trendami architektonicznymi spowoduje, że atrakcyjność i wartość ich lokali na pewno wzrośnie. Kto by nie chciał mieć pod nosem możliwości zakupów większej ilości różnorodnego towaru od spożywki, po odzież, i innych artykułów, dodatkowo kino i inne usługi.
  Ludzie otwórzcie w końcu oczy, zamiast jak typowy Polak mówić na złość innym: „NIE BO NIE”

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 22:44 ~jot

  MiTo~MiTo

  Duża galeria powstanie na Ursynowie przy ul. Puławskiej/Płaskowickiej tam gdzie jest OBI i Auchan


  Przecież tam już teraz ze wszystkich stron i o każdej porze dnia i tygodnia są korki do ronda w kierunku do i od Puławskiej. Co więc bezie z dojazdem do tego rozbudowanego centrum h.?

 • MiTo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 16:05 ~MiTo

  Duża galeria powstanie na Ursynowie przy ul. Puławskiej/Płaskowickiej tam gdzie jest OBI i Auchan

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 15:35 SEBBAX

  Właściciel gruntu na którym jest Tesco będzie bardzo zadowolony ze zmiany MPZP - bez wysiłku otrzyma niesamowitą kasę jako odszkodowanie - potrwa to trochę - ale każde celowe utrudnianie inwestycji na którą zezwala MPZP - to możliwość uzyskania odszkodowania... co prawda w Polsce za nic władza ma prawo i konstytucję - ale ...
  Władza może tylko w jeden sposób utrudnić funkcjonowanie - ograniczyć tonaż pojazdów na drogach - wtedy dostawy będą małymi ciężarówkami np. 12 tonowymi a nie 40 - ale zwiększy to także zanieczyszczenia powietrza...

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 15:13 ~qwerty  zden~zden

  Po pierwsze to ursynow powinien zajac sie sprawa lotniska chopina. Bez przerwy huk samolotow o kazdej poze dnia i nocy.!
  qwerty~qwerty


  Przez półtora miesiaca w roku? No dramat po prostu. Może jednak taniej będzie jak ty się wyprowadzisz.
  ania~ania


  A co powiecie o Mokotowie , bemowie , Ursusie ? W tym momencie halas lotniczy dotyka ok 50% warszawy ! Dlaczego nie moga przenies tego lotniska , ulzyc mieszkanca - ile sie dzialek marnuje i miejsca przez to lotnisko ! Wlochy wygladaja jak koniec swiata !


  Ale, że dlaczego mają przenieść lotnisko i dokąd? Do Radomia czy pod Łódź? Mamy tłuc się z bagażami na lotnisko dwie godziny po to, żeby potem gdzieś lecieć dwie godziny?
  Nad Mokotowem i Bemowem też latają? 50% Warszawy?

 • OverLord

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 15:11 ~OverLord

  Jak czytam komentarze to rece opadaja. Temu sklep przeszkadza bo zablisko. Temu samolot bo za nisko....wracajcie do siebie na wioski, tam nic nie ma to wam przeszkadzac nie bedzie.

 • ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 14:31 ~ania


  zden~zden

  Po pierwsze to ursynow powinien zajac sie sprawa lotniska chopina. Bez przerwy huk samolotow o kazdej poze dnia i nocy.!
  qwerty~qwerty


  Przez półtora miesiaca w roku? No dramat po prostu. Może jednak taniej będzie jak ty się wyprowadzisz.


  A co powiecie o Mokotowie , bemowie , Ursusie ? W tym momencie halas lotniczy dotyka ok 50% warszawy ! Dlaczego nie moga przenies tego lotniska , ulzyc mieszkanca - ile sie dzialek marnuje i miejsca przez to lotnisko ! Wlochy wygladaja jak koniec swiata !

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 13:54 ~qwerty

  zden~zden

  Po pierwsze to ursynow powinien zajac sie sprawa lotniska chopina. Bez przerwy huk samolotow o kazdej poze dnia i nocy.!


  Przez półtora miesiaca w roku? No dramat po prostu. Może jednak taniej będzie jak ty się wyprowadzisz.

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 13:49 ~ppp


  Kry~Kry

  Zmiana planu zagospodarowania by zablokowac inwestycje wlasciciela to chyba podstawa na odszkodowanie...?
  Mam tylko nadzieje ze skoro gmina ursynow chce blokowac zaplaci to z wlasnego budzetu tzn mieszkancy zaplaca.
  polak~polak

  nie ma czegos takiego jak gmina ursynow

  Nie ma gminy Ursynów, jest gmina Warszawa i nalezy się odszkodowanie.

 • warszaffiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 13:42 ~warszaffiak

  ci co byli przeciw mają zakaz wchodzenia do galerii w innych dzielnicach... radni maci wy rigcz

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »