Informacje

01.03.2018 22:24 skarga do sądu administracyjnego

Rada miasta chce zaskarżyć
ulicę Lecha Kaczyńskiego

SERWISY:

Rada Warszawy zdecydowała w czwartek o wniesieniu skargi do sądu administracyjnego na unieważnienie przez wojewodę mazowieckiego zmiany nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Takiej zmiany w styczniu dokonała rada miasta.

Za wniesieniem skargi na rozstrzygnięcie wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery (PiS) było 33 radnych, przeciw głosowało 22.

Uchwałę w tej sprawie przedstawił na sesji szef radnych PO Jarosław Szostakowski. - Chcemy, żeby sąd rozstrzygnął prawo rady miasta stołecznego Warszawy do swobodnego kształtowania nazw na terenie naszego miasta, co gwarantuje nam zarówno ustawa o samorządzie gminnym, jak i konstytucja - mówił.

"Ingerencja w kompetencje samorządów"

Zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Rada Warszawy, z inicjatywy PO, zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic.

Następnie wojewoda mazowiecki, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw kilkudziesięciu ulic, w tym alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego.

Potem - 11 stycznia - Rada Warszawy, z inicjatywy radnych PO, przyjęła uchwałę o zmianie nazwy Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Przeciw zmianie byli radni PiS. Radni PO argumentowali, że dokonując zmiany nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego, opierają się na ustawie o samorządzie gminnym, a nie na tzw. ustawie dekomunizacyjnej. Ich zdaniem przepisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej są niekonstytucyjne, ponieważ ingerują w kompetencje samorządów.

"Lech Kaczyński zasługuje na ulicę"

Szef klubu radnych PO mówił wówczas, że osobiście uważa, iż "Lech Kaczyński zasługuje na ulicę w Warszawie", ale - powiedział Szostakowski - "na pewno nie można tego robić jako realizację polityki PiS". Według szefa klubu radnych PO, tryb wprowadzenia nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego zarządzeniem zastępczym wojewody, bez konsultacji, był skandaliczny i uwłaczał pamięci byłego prezydenta Warszawy i Polski.

Pod koniec stycznia wojewoda mazowiecki poinformował, że wstrzymał wykonanie uchwały Rady Warszawy w sprawie zmiany nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego. Następnie w wymaganym terminie uchylił uchwałę rady miasta.

Wojewoda przekonywał, że rada miasta w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego postąpiła niezgodnie z prawem - zgodnie z nowelą tzw. ustawy dekomunizacyjnej, zgodę na ponowną zmianę "zdekomunizowanych" ulic musi wyrazić IPN i wojewoda. Sipiera podkreślał też, że Lech Kaczyński to osoba godna tego, by mieć swe miejsce w przestrzeni publicznej.

Nowelizacja tzw. ustawy dekomunizacyjnej weszła w życie 7 stycznia - przewiduje ona m.in. konieczność wyrażenia zgody przez IPN i wojewodę na ponowną zmianę nazw zdekomunizowanych ulic czy placów oraz skrócenie czasu - do końca marca 2018 r. - na usunięcie pomników upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 09:42 ~patriota

  Jeszcze powinien stać pomnik Lecha Kaczyńskiego, a jego portrety wisieć w każdym autobusie i tramwaju! Ku pamięci!

 • mike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2018 10:40 ~mike

  "Zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Rada Warszawy, z inicjatywy PO, zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic."


  Ale brak jest info czy Rada zmieniła Armii Ludowej. Bo nie zmieniła. Czyli nie wykonała ustawy wg. której następnie wojewoda wykonuje obowiązku zapisane w przepisach.
  A mieszkańcy dają się nabierać. Rada celowo nie wykonała ustawy w terminie żeby teraz przed wyborami samorządowymi podgrzewać i dzielić.
  Trzeba być ślepym żeby tego nie widzieć.

 • Zrobiles

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 21:51 ~Zrobiles  Przeciwko dyktatowi~Przeciwko dyktatowi

  Nikt nie mówi ze nie zasługuje. Ale wprowadzanie na siłę zmiany nazwy ulicy bez zgody mieszkańców to po prostu dyktatura władzy. Im większa dyktatura tym wieksza nienawiść do władzy która zachowuje sie jak w komunie.
  patatataj~patatataj

  Podobnie jak zwężanie ulic bez pytania mieszkańców o zgodę. Zwłaszcza, ze robią to jacys przyjezdni z pułtuska, szczecina i hajnówki.
  adsfasdfsdf~adsfasdfsdf

  Jak nikt? Oczywiście że nie zasługuje!
  Co on niby takiego zrobił? Jedynie zginął w wypadku a to taka średnia zasługa...

  A ty niby co takiego zrobiłeś? I kogo obchodzi kto na co zasługuje TWOIM zdaniem?

 • adsfasdfsdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 18:12 ~adsfasdfsdf


  Przeciwko dyktatowi~Przeciwko dyktatowi

  Nikt nie mówi ze nie zasługuje. Ale wprowadzanie na siłę zmiany nazwy ulicy bez zgody mieszkańców to po prostu dyktatura władzy. Im większa dyktatura tym wieksza nienawiść do władzy która zachowuje sie jak w komunie.
  patatataj~patatataj  Podobnie jak zwężanie ulic bez pytania mieszkańców o zgodę. Zwłaszcza, ze robią to jacys przyjezdni z pułtuska, szczecina i hajnówki.

  Jak nikt? Oczywiście że nie zasługuje!
  Co on niby takiego zrobił? Jedynie zginął w wypadku a to taka średnia zasługa...

 • patatataj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 17:49 ~patatataj

  Przeciwko dyktatowi~Przeciwko dyktatowi

  Nikt nie mówi ze nie zasługuje. Ale wprowadzanie na siłę zmiany nazwy ulicy bez zgody mieszkańców to po prostu dyktatura władzy. Im większa dyktatura tym wieksza nienawiść do władzy która zachowuje sie jak w komunie.  Podobnie jak zwężanie ulic bez pytania mieszkańców o zgodę. Zwłaszcza, ze robią to jacys przyjezdni z pułtuska, szczecina i hajnówki.

 • Przeciwko dyktatowi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 16:03 ~Przeciwko…

  Nikt nie mówi ze nie zasługuje. Ale wprowadzanie na siłę zmiany nazwy ulicy bez zgody mieszkańców to po prostu dyktatura władzy. Im większa dyktatura tym wieksza nienawiść do władzy która zachowuje sie jak w komunie.

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 15:11 ~Stefan

  Chyba od dwóch miesięcy słychać, że chce. Może coś by zrobiła w końcu.

 • abz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 14:02 ~abz

  A niby dlaczego zasługuje na ulicę? Kiedy był prezydentem nic się nie działo, był zastój inwestycyjny. Po naszym trupie.

 • człowiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 11:31 ~człowiek

  Jaką ulice? Nie ma czegoś takiego w Warszawie!

 • PprK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 11:14 ~PprK

  Czy Rada Miasta zaskarży też własną opieszałość?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »