Informacje

19.06.2019 11:38 żeby zmieścił się bazar

Racławicka czeka na przedłużenie.
Ochota chce węższej, niż w planie

SERWISY:

Na Rakowcu lokalne potrzeby ścierają się z miejskimi koncepcjami. Władze dzielnicy chciałyby przedłużenia Racławickiej, ale nie w przeskalowanej, czteropasmowej postaci, jaką dekadę temu wpisano do planu miejscowego. Brak drogowego połączenia Ochoty z Mokotowem blokuje inną wyczekiwaną inwestycję - modernizację bazaru przy Mołdawskiej.

"To najważniejsze i najbardziej oczekiwane przedsięwzięcie inwestycyjne dla Rakowca" - tak o planowanym przedłużeniu Racławickiej pisze w interpelacji radny Piotr Żbikowski (KO), były wiceburmistrz Ochoty. Apeluje w ten sposób do władz miasta o włączenie projektu do planów inwestycyjnych stolicy. Chodzi raptem o nieco ponad 250 metrów drogi.

Sposób na korki

"Brak połączenia o odpowiedniej przepustowości przy obecnym natężeniu ruchu kołowego w tym rejonie -między ulicami Żwirki i Wigury a Grójecką sprawia, że gros pojazdów przejeżdżających od strony Mokotowa, Okęcia i Woli tworzy w porannych i popołudniowych godzinach szczytu komunikacyjnego gigantyczne korki" - zauważa radny. I wylicza, że sytuacja ta wpływa na kierowców poruszających się Racławicką, Mołdawską, Korotyńskiego, Pawińskiego, Dickensa, Pruszkowską, Skorochódz-Majewskiego.

Jak dodaje jest to uciążliwe dla mieszkańców Rakowca, a w korkach stoją też dojeżdżający do pracy w tej okolicy.

Radny przypomina, że pomysł przedłużenia Racławickiej jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Rakowca, uchwalonym w 2009 roku. Na odcinku między ulicami Żwirki i Wigury a Grójecką przewidziano lokalizację dwóch dwupasmowych jezdni. Po obu stronach miałyby znaleźć się chodniki. W planie uwzględniono też ścieżkę rowerową po północnej stronie ulicy, miejsca parkingowe i trzy szpalery drzew. Na nowym odcinku ulicy kursowałaby komunikacja miejska.

Pieniądze są, ale na inne inwestycje

Na apel radnego odpowiada wiceprezydent Michał Olszewski. "W Wieloletniej Prognozie Finansowej w pierwszej kolejności są ujmowane nowe przedsięwzięcia, na których realizację środki zostały zabezpieczone w ramach tzw. programów branżowych o szczególnie priorytetowym znaczeniu" - informuje. Jako przykłady podaje tu inwestycje związane z rozwojem sieci żłobków i edukacji oraz programy zdrowotne i senioralne.

Choć wiceprezydent nie pisze tego wprost, na przedłużenie Racławickiej nie ma w tej chwili pieniędzy.

"Obecnie ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej przedsięwzięcia nie wyczerpują potrzeb inwestycyjnych w zakresie rozwoju infrastruktury drogowej. Na realizację oczekują kolejne ważne przedsięwzięcia w tym obszarze. Będą one sukcesywnie wprowadzane do planów inwestycyjnych w odpowiedniej perspektywie czasowej, zgodnie z określonymi priorytetami inwestycyjnymi w przedmiotowy zakresie" - zapowiada.

Plan przedłużenia blokuje remont bazaru

Władze Ochoty zgadzają się z tym, że przedłużenie Racławickiej jest potrzebną inwestycją, ale chciałyby jej zwężenia względem zapisów planu miejscowego sprzed dekady. - Zarząd dzielnicy już w poprzedniej kadencji opowiadał się za tym, by Racławickiej nie przedłużać w takim wariancie. Chodzi o to, by była węższa, by przedłużyć ją na zasadzie dwóch jednopasmowych jezdni - mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu dzielnicy.

Pomysł ten urzędnicy uzasadniają planami modernizacji bazaru przy Mołdawskiej. Dziś stoją tam stare, blaszane baraki. W przyszłości w ich miejscu miałyby pojawić się pawilony usługowe i zadaszone alejki. W pobliżu powstałby też miejski placyk, ogród i aleja parkowa. Projekt jest efektem pilotażowego programu, w ramach którego mieszkańcy wybrali 10 lokalizacji, gdzie powstaną centra lokalne. Ratusz zainicjował go cztery lata temu.

Plany modernizacji bazaru utknęły na etapie koncepcji. Połowa planowanej inwestycji zajmuje teren, na którym miałaby powstać przedłużona Racławicka. - Nie ma zgody na modernizację bazaru, ponieważ w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis, że na rezerwie nie mogą powstać żadne tymczasowe naniesienia - wyjaśnia rzeczniczka Ochoty. Wraz ze zmianą oblicza bazaru, władze Ochoty chciały wybudować rondo u zbiegu Racławickiej i Mołdawskiej. Jak mówi Beuth-Lutyk, powstały nawet dwa projekty, jednak oba podzieliły los bazaru.

- Zmodernizowany bazar byłby ciekawą propozycją dla kupców z Banacha, którzy przenoszą się na tymczasowe targowisko przy Skorochód-Majewskiego - mówi Beuth-Lutyk. W miejscu ponad stuletniego bazaru na rogu Grójeckiej i Banacha ma wkrótce wyrosnąć budynek mieszkalny. Targowisko ma być zachowane wyłącznie pomiędzy ulicami Grójecką a Archiwalną - tak zadecydowano w planie zagospodarowania. Natomiast na tymczasowym bazarze kupcy będą mogli sprzedawać wyłącznie do momentu zakończenia budowy nowego bloku. I tu znów chodzi o plan miejscowy, bowiem docelowo w tym miejscu ma powstać zielony skwer.

Szansa na zmiany dopiero za kilka lat

Zdaniem władz Ochoty rozwiązaniem problemu bazaru przy Mołdawskiej byłaby zmiana zapisów planu miejscowego dla obszaru Rakowca.

Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce - na tę chwilę - nierealne. "Nie przewidujemy w tym momencie wszczęcia procedury zmiany planu miejscowego dla tego obszaru, gdyż musiałaby to oznaczać konieczność wcześniejszej zmiany studium Warszawy, by uzyskać zgodność tych dokumentów planistycznych. Obecnie trwają prace nad nowym studium. Jego uchwalenia można się spodziewać na koniec 2022 roku lub pierwszą połowę 2023 roku. Wtedy też może rozstrzygnąć się ostatecznie przeznaczenie tych terenów oraz ewentualna zmiana kategorii planowanej drogi 3 KDZ (zbiorcza powiatowa - red.), czyli przedłużenia ulicy Racławickiej" - odpowiedział nam wydział prasowy ratusza.

Urzędnicy z ratusza wskazują jednak, że obecny MPZP dopuszcza przeniesienie części istniejącego targowiska. "Nie oznacza to jego likwidacji, zarazem umożliwia budowę brakującego połączenia Ochoty z Mokotowem" - argumentują. Nie podają jednak propozycji alternatywnych lokalizacji. - Nie spotkaliśmy się wcześniej z taką koncepcją - przyznaje rzeczniczka Ochoty.

Niebezpieczne skrzyżowanie czeka na remont

- Liczyliśmy na to, że przebudowa skrzyżowania Grójeckiej, Racławickiej i Harfowej otworzy rozmowę o przedłużeniu Racławickiej i docelowym kształcie układu komunikacyjnego w tej części Rakowca - zaznacza Beuth-Lutyk.

Inwestycja od kilku lat figuruje w planach Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Trzy lata temu urzędnicy zapowiadali, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2017 roku. Tak się jednak nie stało. W marcu ratusz umieścił remont na liście inwestycji drogowych planowanych na rok 2019.

- Jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu na przebudowę skrzyżowania. Czekamy na zwiększenie w budżecie miasta kwoty na to zadanie - przekazała nam Małgorzata Gajewska, rzeczniczka ZMID. Dotychczas zarezerwowano na ten cel 4,5 miliona złotych. Jak zaznacza Tomasz Demiańczuk z wydziału prasowego ratusza, koszt remontu wyniosą jednak niemal o połowę więcej (8,5 mln zł). - Dla zapewnienia ciągłości procesu inwestycyjnego - jeszcze przed ogłoszeniem przetargu na wykonanie przebudowy te środki muszą znaleźć się w budżecie. Dzięki temu po rozstrzygnięciu przetargu ZMID będzie mógł podpisać umowę z wykonawcą - tłumaczy. Decyzję o przyznaniu dodatkowych pieniędzy należy do Rady Warszawy. Demiańczuk zapowiada, że być może zostanie ona podjęta w sierpniu lub wrześniu.

O remont skrzyżowania apelowali wielokrotnie aktywiści, którzy określają je jako "jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na Ochocie". Jak piszą na Facebooku członkowie stowarzyszenia "Ochocianie", w audycie ochockich przejść dla pieszych wykonanym przez Zarząd Dróg Miejskich, bezpieczeństwo pieszych przechodzących w tym rejonie przez jezdnie oceniono na 0 (w skali 0-5). Nagminnie dochodzi tam do groźnych sytuacji. Kierowcy często nie zatrzymują się przed pasami, choć robią to jadące obok auta. Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy między innymi o dwóch kobietach, które zostały potrącone w wyniku takiego zachowania. Kolejnym problemem jest też przejazd przez tory podczas skrętu. Zderzenia aut i tramwajów wielokrotnie paraliżowały ruch w tej części miasta.

Klaudia Kamieniarz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ivo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2019 15:27 ~Ivo

  My, mieszkancy Rakowca nie chcemy zadnych nowych przedluzen i poszerzen juz istniejacych ulic. Wystarczy nam smrodu i brudu z juz istniejacych korkow i setek tysiecy samochodow. STANOWCZE NIE WSZELKIM NOWYM ULICOM I AUTOSTRADOM przebiegajace przez Rakowiec i Ochote. Budujcie nowe linie metra i nowe polaczenia elektrycznych autobusow a nie kolejne autostrady i dwupasmowki przez Rakowiec.

 • Mok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2019 18:05 ~Mok

  Żaden myślący mieszkaniec Mokotowa nie chce poszerzenia Racławickiej kosztem wycinki starej zieleni, likwidacji i tak nielicznych miejsc parkingowych, hałasu pod oknami, tym bardziej, że nie zlikwiduje to korków, a wręcz przeciwnie - zostaną wtłoczone do centrum kolejne masy smrodu na kółkach. Mokotów mówi dziękujemy za taki interes (na podstawie tysięcy złożonych uwag do planu zagospodarowania, który zakładał autostradę Racławicką).  mokotowiak~mokotowiak

  Jak Ochota nie chce poszerzeń to zróbcie je u nas na Mokotowie! My nie chcemy korków!
  puławska_morskieoko~puławska_morskieoko

  Jacy "my"? Ty ze szwagrem?
  Mokotów nie chce ginąć pod kołami rozpędzonych furmanów.
  Mokotów chce być częścią europejskiego miasta na miarę 21 wieku z uspokojonym ruchem i poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców.

  wyobrażenia niemiastowych~wyobrażenia niemiastowych

  Mokotów nie zginie. Mokotów to dzielnica a nie żywe stworzenie.
  I furmanek już od dawna w mieście nie ma. Przyjedź kiedyś do Warszawy, zapraszam.

 • Lukasz321a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2019 06:47 ~Lukasz321a


  Maciek156~Maciek156

  Co to za mityczna "Ochota" - aktywiści miejscy co się przyssali do ochoty???? Mieszkańcy Ochoty nie chcą zwężania ulic, bo to powoduje korki i konieczność wdychania spalin....
  benek~benek

  Korki powodują osobówkarze, spaliny i smog też powodują osobówkarze. Rozwiązanie chyba nasuwa się samo.


  Twój język polski mnie urzekł, najpierw skończ podstawówkę, a potem zobaczymy czy nadajesz się do mówienia ludziom jak mają żyć.

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2019 21:10 ~benek

  Maciek156~Maciek156

  Co to za mityczna "Ochota" - aktywiści miejscy co się przyssali do ochoty???? Mieszkańcy Ochoty nie chcą zwężania ulic, bo to powoduje korki i konieczność wdychania spalin....

  Korki powodują osobówkarze, spaliny i smog też powodują osobówkarze. Rozwiązanie chyba nasuwa się samo.

 • Maciek156

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2019 16:01 ~Maciek156

  Co to za mityczna "Ochota" - aktywiści miejscy co się przyssali do ochoty???? Mieszkańcy Ochoty nie chcą zwężania ulic, bo to powoduje korki i konieczność wdychania spalin....

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2019 11:25 ~Zawiedziony  antyPIS~antyPIS

  To jest jakaś durna mania robienia dwupasmówek. Taka też jest koncepcja (zgodna z jakimś wiekowym planem zagospodarowania) na przebudowę Bartyckiej - 2x2, z jakąś niby rezerwą pod tramwaj, którego i tak tam nigdy nie będzie, bo droga, która miałaby ten tramwaj tam sprowadzić planowana jest... bez tramwaju :D Po prostu Bareja. Problemem Bartyckiej jest włączenie ruchu w Czerniakowską, a oni kombinują, że może tu kiedyś, w przyszłości, będzie tramwaj. Tramwaj widmo.
  Zawiedziony~Zawiedziony


  Budowę perspektywicznej szerszej drogi zapewniającej odpowiednią komunikację nazywasz durną manią? Proponuję sprawdzić ile jeszcze jest przewidzianego terenu pod zabudowę wielorodzinną w rejonie Bartyckiej i dopiero potem komentować.
  Piękny Roman~Piękny Roman

  Przecież aktywistom zawsze jest za szeroko, wcale nie będę zdziwiony jak w ich umysłach pojawi się pomysł 1-pasmówki z mijankami.


  Czyli jak prawie zrobiono na Ursynowie? Jedzie autobus, zatrzymuje się na przystanku, a za nim stoją i czekają samochody, bo tak zwężono drogę że nie da się ominąć autobusu.

 • kist

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 22:24 ~kist

  Tramwaje i cztery pasy z autobusami im tam puścić pod tymi "apartmentami"

 • wyobrażenia niemiastowych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 22:05 ~wyobrażen…


  mokotowiak~mokotowiak

  Jak Ochota nie chce poszerzeń to zróbcie je u nas na Mokotowie! My nie chcemy korków!
  puławska_morskieoko~puławska_morskieoko

  Jacy "my"? Ty ze szwagrem?
  Mokotów nie chce ginąć pod kołami rozpędzonych furmanów.
  Mokotów chce być częścią europejskiego miasta na miarę 21 wieku z uspokojonym ruchem i poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców.


  Mokotów nie zginie. Mokotów to dzielnica a nie żywe stworzenie.
  I furmanek już od dawna w mieście nie ma. Przyjedź kiedyś do Warszawy, zapraszam.

 • Zbigniew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 21:51 ~Zbigniew

  Proponuję wzdłuż Racławickiej (1-jezdniowej) pociągnąć TRAMWAJ od Grójeckiej do Wołoskiej (wszyscy byliby zadowoleni: kierowcy, piesi, cykliści, rolkarze i mieszkańcy. Tory zajmują mniej miejsca niż dodatkowa 2-jezdniowa droga !!!
  Nowa Racławicka tylko jako droga 1-jezdniowa w obu kierunkach + tramwaj = miejsce na bazar/deptak/park/zieleń !!!

 • puławska_morskieoko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2019 20:03 ~puławska_…

  mokotowiak~mokotowiak

  Jak Ochota nie chce poszerzeń to zróbcie je u nas na Mokotowie! My nie chcemy korków!

  Jacy "my"? Ty ze szwagrem?
  Mokotów nie chce ginąć pod kołami rozpędzonych furmanów.
  Mokotów chce być częścią europejskiego miasta na miarę 21 wieku z uspokojonym ruchem i poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »