Informacje

17.04.2012 06:20 "czarno na białym" tvn24

"Rąbiemy drogą gorzałę
i sprzedajemy na Starówkę"

Nie ma go na fakturze, nie ma go w kasie. Ale zysk jest. W wielu klubach i restauracjach sprzedaje się alkohol niewiadomego pochodzenia, np. kradziony w hipermarketach.

- Mam Johnego czarnego i Jacka Danielsa za 70 złotych – z taką ofertą do kilku warszawskich restauracji udał się reporter programu "Czarno na białym". - Za 120 złotych biorę dwie – odparł jeden ze sprzedawców.

Właśnie w taki sposób niektórzy właściciele zaopatrują swoje restauracje w sercu Warszawy. Z sześciu lokali, którym reporterzy udający sprzedawców proponowali alkohol, pięć kupiło i nie pytało o źródło jego pochodzenia. W szóstym prosili, by przyjść po weekendzie.

Kim tak naprawdę są nie legalni zaopatrzeniowcy? To głównie bezdomni, którzy zdradzili nam skąd biorą pieniądze na życie. - Rąbiemy markety, drogą gorzałę i dalej jedziemy na Starówkę i tam biorą od ręki – powiedział w rozmowie z reporterką jeden z nich.

UOKiK: nie wykryliśmy nieprawidłowości

Butelka najczęściej trafia prosto na półkę, dlatego żadna kontrola nie ujawniła tego procederu. Kontrolerzy rzadko sprawdzają bowiem, czy liczba butelek w barze zgadza się z liczbą butelek na fakturze.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostatnią kontrolę przeprowadził w zeszłym roku. Nie wykrył nieprawidłowości.

"Alkohol nawet z mety"

To jedynie opinie kontrolerów. Ci, którzy kiedyś stali za barem, mają inne zdanie. - Znam przypadki, gdzie do knajpy kupowało się nawet alkohol z mety – mówi były barman.

To co udało się ustalić inspektorom, to nieprawidłowości przy serwowaniu drinków czy piwa w niemal 80 proc. skontrolowanych lokali. Najrzadziej według Inspekcji Handlowej zdarza się zmienianie składu alkoholi, czyli mówiąc prosto chrzczenie wódki i piwa. Tyle, że w całym zeszłym roku w Warszawie inspekcja przeprowadziła jedynie… 30 kontroli.

Według klientów najczęstszym problemem jest niedolewanie. Sprytny barman jednej butelki wódki o pojemności 0,7 litra może rozlać nawet 25 kieliszków. Gdyby lał prawidłowo, byłoby ich tylko 17.

Anna Kulbicka, TVN24//roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • don king

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2012 09:07 ~don king

  Znajdż ,bardzo proszę restaurację ,na starówce(bo tam była robiona kontrola),gdzie podają 50ml.
  I na drugi raz,oglądaj,czytaj ,ze zrozumieniem(nie było powiedziane ,że przedsiębiorca zadeklarował,że ma być 50 gr,autorka reportażu przyjeła ,to jako normę ,a normą jest 40 gr!!!!!!!!!!!

 • Asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 21:02 ~Asd

  Don King bredzisz. Skoro przedsiębiorca zadeklarował w karcie menu 50 ml, to taka porcja jest wymagana, tzn. taka ilośc alkoholo powinna się znaleźć w kieliszku. kazda mniejsza ilość alkoholu to niedolew i taki czyn może być uznany za oszustwo.

 • don king

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 09:49 ~don king

  Na filmie pokazano,że alkoholu jest mniej niż 50gr,z tego co wiem od kiedy Polska jest w Unii porcją jest 40 gr,a tam było więcej niż 40 gr,po za tym butelka wódki stała na stole,więc następnym razem proponowałbym autorce tego reportażu dokładniej się przygotować,po za tym większość kupujących zaopatruje się dla własnego użytku,a nie odrazu trafia to na półki baru,czy klubu.
  Po drugie;zdecydowana większość alkoholi ma tzw.dozowniki,po przez które nie ma możliwości wlania jakiegokolwiek płynu, bez uszkodzenia takiego dozownika.

 • zazuzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 08:51 ~zazuzi

  SMUTU,tego mi nie musisz tłumaczyc,ja się pytam jak wlejesz piwo do beczki,bo moim zdaniem gra,nie warta świeczki!!!!!!!!!!!

 • Smutu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 07:57 ~Smutu

  ~ZAZUZI
  Jak dopijesz piwo po kimś kto je pozostawił w szklance i kelner oddał taką niedopitą "śliwkę" do baru to się dowiesz jak można ochrzcić piwo.
  To nie tylko dolanie wody bo to wyczujesz od razu. A zlewka juz trudniejsza do rozpoznania - chyba, że po małej ilości gazu i po porannych zajadach z niedomytej szklanki.

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 23:10 ~WAW

  zabierac licencje!!!!!!!!!

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 22:08 ~kolo

  Zawsze można mieć FA na skrzynkę czegoś tam (np. wódki). I się okazuje że alkohol nam nie schodzi... Ze skrzynki sprzedało się tylko 3 butelki. W rzeczywistości możemy "na lewo" pchnąć 20 butelek. Kto i jak to sprawdzi? Każdy klient musiałby żądać odkręcenia butelki z banderolą przy nim (choć i to nie daje gwarancji legalnego pochodzenia). Po opróżnieniu legalnej butelki możemy do niej wlać połowę zawartości np z lewego baniaka który trzymamy w bagażniku auta stojącego przed restauracją. Mało tego, restauracje znajdujące się w budynku obok np. sklepu z butami mogą wypożyczać piwnicę od tegoż sklepu. Jak wpada kontrola i kontroluje restaurację jest oprowadzana TYLKO po pomieszczeniach owej restauracji (przecież pomieszczenia obok należą do sklepu z butami) itd. itd. Możliwości jest wiele.

 • ZAZUZI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 20:10 ~ZAZUZI

  Matołki,jak tak znacie się na chszczeniu piwa to napiszcie jak to sie robi!!!!!!!!!!!!!!!TEORETYCY!!!!!!!!!!

 • fundacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 17:20 ~fundacja

  A kim jest sanepid i prokuratura zezwalająca na przekręty ze skażoną solą? Kim jest Pitera i co robiła? Może założy fundację dla dzieci chorych na raka? w centrum onkologii tłumy

 • WTF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 17:19 ~WTF

  pyszczek~pyszczek

  Jak świat światem stoi , tak było, jest i będzie dopóki ludziom w kieszeniach pieniędzy nie przybędzie. Złodziej złodzieja zrozumie, tylko czemu uczciwy traci na tym w sumie....
  Wałęsa chciał dobrze!!!
  Dodrukować kasę i rozdać ludziom po 100 milionów - aby żyło się lepiej!!!
  PRECZ Z PATOLOGIĄ!!!
  PRECZ Z PRECZEM!!!
  SMERF MARUDA NA PREZYDENTA!!!


  To wrodzona wada, czy wypadłeś mamie z kocyka?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »