Informacje

30.05.2017 18:56 musi zaakceptować go Sejm

Rabiej kandydatem Nowoczesnej
do komisji reprywatyzacyjnej

SERWISY:

Nowoczesna wskazała swojego kandydata do komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji. To Paweł Rabiej, członek zarządu partii. Nad jego kandydaturą musi zagłosować jeszcze Sejm.

W ubiegłym tygodniu posłowie wybrali siedmiu członków komisji weryfikacyjnej zgłoszonych przez kluby: PiS, PO, Kukiz'15 i PSL. Potrzebnej większości nie uzyskał poprzedni kandydat Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz, któremu sejmowa komisja odmówiła pozytywnej rekomendacji. Okazało, że członek rodziny posła ubiega się o zwrot nieruchomości w stolicy. Procedura wyboru na wakat w komisji będzie powtórzona.

O kandydaturze Rabieja poinformowała przewodnicząca klubu Katarzyna Lubnauer. - Chcemy naszego kandydata w komisji reprywatyzacyjnej z jednego powodu: uważamy, że co prawda jest to ciało, co do którego mamy dużo wątpliwości do jego konstytucyjności, ale równocześnie, dopóki nie ma orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego musimy wyjść z założenia, że ta komisja po prostu funkcjonuje - podkreśliła.

Ciężka i odpowiedzialna praca

Dodała, że celem przedstawiciela Nowoczesnej w komisji weryfikacyjnej ma być między innymi przyglądanie się temu do jakich zaniechań doszło i "co się złego działo".

Rabiej zaznaczył, że ma świadomość tego, jak ciężka i odpowiedzialna będzie praca w komisji weryfikacyjnej. - To są tematy, które trzeba bardzo dogłębnie wyjaśnić, ale mam też oczekiwanie jako potencjalny członek tej komisji, że będziemy je wyjaśniali w sposób rzetelny, obiektywny i z uwzględnieniem wszystkich okoliczności - podkreślił.

Jego zdaniem reprywatyzacja przez ostatnie 27 lat została zaniedbana. - Jest to efekt zaniedbań wielu ekip rządowych, dlatego mam takie oczekiwanie, że będziemy patrzyli na te wszystkie przypadki bardzo drastyczne z uwzględnieniem całego tego kontekstu - dodał Rabiej.

Rabiej o swoim doświadczeniu

Polityk Nowoczesnej stwierdził też, że w pracy w komisji weryfikacyjnej pomoże mu dotychczasowe doświadczenie zdobyte podczas kierowania zespołem - w ramach zarządu warszawskiego Nowoczesnej - który "zajmuje się oceną skutków dzikiej reprywatyzacji".

Ponadto - jak mówił Rabiej - ma także doświadczenie kierowania zespołem interwencyjnym, który wielokrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy interweniował u władz Warszawy "w poszczególnych przypadkach mieszkańców, którzy zostali wyrzuceni na bruk".

Pierwsze posiedzenie

W poniedziałek odbyło się pierwsze, robocze spotkanie członków komisji weryfikacyjnej, której szefem jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Nie podjęto żadnych ustaleń - do czasu wyboru ostatniego członka komisji. Sejm ma uzupełnić skład komisji na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano w dniach 7-9 czerwca.

Komisja do spraw reprywatyzacji, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych dotyczących zwrotów warszawskich nieruchomości.

Komisja może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZYM SPOTKANIU KOMISJI:

PAP/kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »