Informacje

08.12.2010 11:33 Bohaterowie na czterech łapach

Psy do zadań specjalnych

Niektóre za pomoc w ekstremalnych sytuacjach dostają nagrody. Inne dla swoich właścicieli są bohaterami każdego dnia, bo pomagają w codziennych czynnościach. Psy pracujące z luźmi to nie tylko wyspecjalizowani pomocnicy, ale też niezastąpieni przyjaciele.

Psy przewodnicy są na co dzień wielką pomocą dla osób niewidomych. Nawet ci, którzy dobrze sobie radzą, korzystając z białej laski, doceniają bezpieczeństwo i komfort, jakie daje asysta psa.

Poprowadzą i wybawią z opresji

Odpowiednio wyszkolony przewodnik dobrze sobie radzi nawet w nieznanym otoczeniu. Pomaga swojemu panu ominąć różne przeszkody, także te znajdujące się na wysokości jego głowy. - Nie muszę mozolnie badać całego otoczenia białą laską – tłumaczy Jolanta Kramarz z Fundacji „Vis Maior".

Pies umie rozpoznać zagrożenie, którego nie może dostrzec niewidomy, i odpowiednio na nie zareagować. Okazuje wtedy „wyuczone nieposłuszeństwo" – nie reaguje na komendę, a jego pan wie, że to sygnał alarmowy. - Są takie sytuacje, kiedy może bez psa zrobilibyśmy coś głupiego, a pies po prostu widzi i nieraz wyprowadza nas z opresji – mówi Jolanta Kramarz.

Owczarki i labradory

Jaki pies może zostać wyszkolony na przewodnika dla osoby niewidomej? – Na pewno musi być zrównoważony psychicznie, odporny na stres, otwarty, kontaktowy i bardzo nastawiony na współpracę z człowiekiem – tłumaczy trener psów Tomasz Jakubowski. Fizycznie powinno to być zwierzę słusznych rozmiarów i odporne na niesprzyjające warunki pogodowe.

Wśród czworonogów szkolonych do pomocy ludziom do tej pory królowały owczarki niemieckie, głównie ze względu na predyspozycje psychiczne do różnych zadań, ale to się zmienia. – Nie da się ukryć, że w coraz większej liczbie dziedzin rasa ta jest wypierana choćby przez labradory, które nie zostały jeszcze w tak dużym stopniu zniszczone przez hodowlę kierowaną wyłącznie na wygląd – mówi Jakubowski.

Kosztowne, ale nieocenione

Problemem jest koszt wyszkolenia zwierzęcia, dla wielu osób po prostu za wysoki. – Minimalnie to powinno być 40 tys. zł. Ale w Stanach Zjednoczonych szkoli się psy za 68 tys. dolarów – wylicza Jolanta Kramarz. Fundacjom zajmującym się szkoleniem psów na przewodników dzięki różnym dotacjom i zbiórkom udaje się ograniczyć tę kwotę do mniej niż 10 tys. złotych. To wciąż dużo, ale obecność psiego pomocnika szybko okazuje się nieoceniona. – Z psem jest łatwiej, szybciej, bardziej komfortowo, ale przede wszystkim przyjemniej – przekonuje Jolanta Kramarz. Bo taki pies to nie tylko przewodnik, ale też przyjaciel.

js

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »