Informacje

20.04.2012 12:09 po zatrzymaniach CBA

Przyznali się do brania łapówek. "Będą dostawać pół pensji"

SERWISY:

- Dwóch tymczasowo aresztowanych urzędników Zarządu Dróg Miejskich przyznało się do brania łapówek – potwierdził informacje tvnwarszawa.pl Dariusz Ślepokura, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Warszawie. Sześć pozostałych osób zwolniono za poręczeniem majątkowym.

Piotr D., naczelnik odpowiedzialny za sygnalizację i oświetlenie w ZDM oraz jego zastępca  również Piotr D., od czwartku przebywają w tymczasowym areszcie. Spędzą tam najbliższe trzy miesiące.

Naczelnik usłyszał 13 zarzutów, a jego zastępca siedem. – Obaj przyznali się do brania łapówek – potwierdził w rozmowie z tvnwarszawa.pl Dariusz Ślepokura, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Warszawie. Jednorazowe łapówki miały wynosić od trzech do 45 tysięcy złotych. Zdaniem śledczych, sam naczelnik mógł wziąć prawie 140 tysięcy złotych.

Będą brali pół pensji

- W momencie tymczasowego aresztowania obaj pracownicy zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków. To wynika z artykuł 35 ustawy o pracownikach samorządowych. Ponadto przez ten czas będą otrzymywać połowę należnego im wynagrodzenia, to również wynika ze wspomnianej ustawy – wyjaśnia Karolina Gałecka z biura prasowego Zarządu Dróg Miejskich.

Taki stan będzie obowiązywał do momentu prawomocnego wyroku skazującego pracowników bądź oczyszczającego ich z zarzutów.

Art. 35. (Ustawa o pracownikach samorządowych)

1. Stosunek pracy pracownika samorządowego tymczasowo aresztowanego ulega zawieszeniu z mocy prawa.

2. W okresie zawieszenia pracownik samorządowy otrzymuje wynagrodzenie wwysokości połowy wynagrodzenia przysługującego mu do dnia tymczasowego aresztowania.

3. W przypadku umorzenia postępowania karnego albo wydania wyroku uniewinniającego pracownikowi samorządowemu należy wypłacić pozostałą część wynagrodzenia; nie dotyczy to warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Zwolnieni za poręczeniem

W zamian za pieniądze urzędnicy mieli pozytywnie opiniować i przyspieszać decyzję w związku ze zmianami sygnalizacji świetlnej na warszawskich drogach.

Do zatrzymań doszło w minioną środę. Na polecenie prokuratury Centralne Biuro Śledcze zatrzymało sześć innych osób - pracownika Biura Drogownictwa i Komunikacji urzędu miasta oraz pięciu przedsiębiorców z województwa mazowieckiego. Jednak ci zostali zwolnienia za poręczeniami majątkowymi od 10 do 200 tysięcy złotych.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ReOdp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2012 10:25 ~ReOdp

  Dlaczego nieustannie są ostatnio takie korki, np. na Andersa do placu Bankowego rano, do okolic Grzybowskiej w Jana Pawła II, do pl. Zawiszy na Towarowej, do ronda Zesłańców od al.Tysiąclecia? Tylko liczba aut czy sygnalizacje powodują korki? Po południu źle w drugą stronę, przy powrotach, np. przed Rondem Babka. Korki są zawsze w tych samych miejscach.

 • odpowiedź

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2012 22:05 ~odpowiedź

  ~pytanie dlaczego wybrańcy? poucz się to i ty dostaniesz własciwa posadę, a nie tylko spedzasz zycie na zalewaniu żółcią... co za naród? nikt w tym kraju nie może przeżyć faktu , ze komus innemu zyje sie lepiej... żenada

 • mariann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2012 13:52 ~mariann

  Nie ma żadnych dowodów. Przyznać to się można do wszystkiego jak cie przymuszą. Dlaczego wypuszczają tych którzy sie nie przyznali!!!

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2012 13:05 ~pytanie

  warszawianka- ty się dobrze czujesz? Co za chore i pasożytnicze myślenie.Urzędników to potrzeba najwyżej 1/3. Reszta to ciepłe posadki . Ludzie rozpieszczeni . Zupełnie znieczuleni . To oni tworzą bezrobocie innych. Musimy płacić gigantyczne podatki na urzędasów w zamian nie ma żadnej polityki aby ludzie mogli choć swobodnie odetchnąć , założyć firmę. Będzie mnóstwo pań urzędniczek "od bezrobocia" ale miejsc pracy to już nie . Ważne że urzędnicy mają pracę . Inni mają sobie radzić i zdychać z głodu . Dlaczego w takim razie wszyscy nie możemy zostać urzędnikami? Dlaczego tylko wybrańcy mogą?

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2012 11:31 ~warszawianka

  do ~zak , urzędnicy podatki też płacą - i jest to jedna z niewielu "branż" gdzie podatki płacone sa od faktycznie zarobionych pieniędzy, pomyśl także sobie, ze jeśli zwolnić taka rzeszę ludzi to gdzie oni pojda ? - na bezrobocie i wtedy to faktycznie będa na twoim utrzymaniu, a poza tym zarabiając - kupują czyli daja zarobić innym itd-to raz, dwa- to własnie takie zachowanie jak twoje - gdzie wydawane są wyroki zanim ktoś zostanie osądzony powoduje, że Polacy klepia biedę bo sami nawzajem się "zżerają", trzy - nie wszyscy urzędnicy biorą łapówki. Tak samo mogę powiedziec , że kelner biorąc napiwek bierze łapówkę bo następnym razem napluje mi do kawy - jeśli mu go nie dam. Więc sie zastanówcie zanim wyrok wydacie i ZABAWICIE SIĘ W KATÓW. na koniec dodam - dlaczego mnie posądzasz o lapówkę? Bo ich bronię?:) żenujacy argument!

 • zak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2012 10:21 ~zak

  do -warszawianka
  Prawo prawem ale się przyznali.
  Jeśli twierdzisz że mogą być niewinni to chyba brałaś w tym udział lub jesteś z rodziny.
  Powinni dostać z 20 lat ciężkiej pracy w kamieniołomach to następny ( a może taka jak i ty ) zastanowiłby się czy brać łapówkę.
  Tą pensję którą teraz bierze za "uczciwą pracę"ma dzięki moim podatkom , czyli ciężkiej MOJEJ I WIELU INNYCH LUDZI PRACĘ!!!
  Za co?

 • W temacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2012 05:38 ~W temacie

  No i co rzecznik ZDM Sobieraj dalej będzie twierdził ,że to takie tam odwołania pomówienia ,mszczenie się jak to ma miejsce zazwyczaj przy przetargach ???

 • Podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2012 02:10 ~Podatnik

  Fajny kraj.Wikt i opierunek i polowa pensji.

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2012 00:09 ~warszawianka

  do ~zbulwersowany , są w więzieniu...ale na szczęście mamy takie prawo w większości państw cywilizowanych, że dopiero skazany jest winnym. A to że prawo chroni urzędników samorządowych to akurat dobrze, bo jest to ochrona przed takimi oszołomami jak własnie Ty...gdzie wyroki i oskarżenia są wydawane przez zawiśc , zazdrość i niewiedzę o sprawie!

 • urzędniczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2012 00:06 ~urzędniczka

  a czy ktos wie tak naprawdę do czego się przyznali?? "doniesienia" mediów są od zawsze zmanipulowane, po medialnych zdarzeniach takich jak śmierć Olewnika czy małej Madzi, ktoś usłyszał od prokuratury jakies konkrety? Wszystko piszą media, ten powiedzial to ten tamto, anonimowy rozmówca, nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, fachowcy w TV, wypowiedzi ekspertów....czy jeśli jednym z argumentów prokuratury było "zagrożenie matactwem" to nie jest dowód na to , że jednak się NIE PRZYZNALI? prokuratura bałaby sie matactwa jeśli oskarżony przyznał sie do winy??? Jeden z nich ma postawionych 13 zarzutów, drugi 7 - kto z was "sędziów" zna treść tych zarzutów oficjalnie jak one brzmią? a może przyznali się do jednego z nich np brzmiacego... TAK, przyspieszałem procedurę - i na tym koniec? Funkcjonariuszy z CBA znamy także z mediów a i ja mialam z nimi doczynienia - ich argumentacje w przeprowadzanych kontrolach świadczyły tylko o tym, że te osoby nie miały zadnej wiedzy o tym co kontrolują. Jeśli Ci urzędnicy brali lapówki to musiał ich ktoś wydać kto chciał ją dać... a może ta osoba własnie jest szumowiną????? i rzuciła oskarżenie z zemsty? "Sędziów: w tym kraju mamy wiecej niz przestępców, jak widać po forach internetowych. A ja bym powiedziała jedno: niech pierwszy rzuci kamień.... znacie to????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »