Informacje

05.05.2017 20:59 MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN

Przyszły szef komisji weryfikacyjnej:
u ważnego polityka PO widać strach

SERWISY:

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zostanie szefem komisji weryfikacyjnej zajmującej się reprywatyzacją w stolicy - dowiedział reporter "Faktów" TVN. Oprócz niego w zespole zasiąść ma też Paweł Lisiecki, były burmistrz Pragi Północ, a obecnie poseł PiS.

W piątek weszła w życie ustawa powołująca komisję weryfikacyjną. To pomysł Prawa i Sprawiedliwości na walkę z dziką reprywatyzacją w stolicy. Komisja ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych dotyczących zwrotu nieruchomości. Jej prace mają być jawne i ruszyć pod koniec miesiąca.

Prawa ręka Ziobry

Na czele zespołu - jak podały nieoficjalnie w piątek "Fakty" TVN - stanąć ma Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i prawa ręka Zbigniewa Ziobry. Oficjalną decyzję w tej sprawie premier Beata Szydło ma podjąć w przyszłym tygodniu. Tuż po tym, jak Sejm wybierze wszystkich członków komisji.

Tych z kolei ma być dziewięciu: pięciu z Prawa i Sprawiedliwości i po jednym z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Kukiz 15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, czyli wszystkich opozycyjnych partii zasiadających w Sejmie.

Według "Faktów" TVN poza Patrykiem Jakim z ramienia PiS do komisji ma wejść też Paweł Lisiecki. To wieloletni radny Warszawy, burmistrz Pragi Północ, a obecnie poseł partii rządzącej. Na co dzień jest szefem parlamentarnego zespołu do spraw zbadania nieprawidłowości przy reprywatyzacji.

Nowoczesna prawdopodobnie postawi na Pawła Rabieja. Natomiast pozostałe partie zamierzają do komisji delegować prawników, a nie polityków. - Powinniśmy mieć jako opozycja swojego przedstawiciela, który obnaży tę polityczną hucpę, jaką proponuje Polakom Prawo i Sprawiedliwość - przyznał warszawski poseł PO Marcin Kierwiński.

Oprócz dziewięciu członków z ramienia poszczególnych partii, w komisji weryfikacyjnej działać ma też tzw. rada społeczna. Będzie się składała z członków ruchów lokatorskich i miejskich. Ich nazwiska na razie nie są znane.

Afera reprywatyzacyjna

- Ta komisja jest odpowiedzią na społeczne oczekiwania, żeby państwo coś w tej sprawie [reprywatyzacji - red.] zrobiło - powiedział w piątek polityk PiS Ryszard Czarnecki.

Przypomnijmy, że komisja weryfikacyjna to konsekwencja afery reprywatyzacyjnej dotyczącej nieruchomości na placu Defilad, pod dawnym adresem Chmielna 70. Warta około 160 milionów złotych działka w sercu miasta stała się symbolem reprywatyzacyjnych nieprawidłowości. Urzędnicy z ratusza oddali ją w prywatne ręce w 2012 roku na podstawie roszczeń z tytułu dekretu Bieruta. Zwrot jednak nie powinien nastąpić, bo jej przedwojennemu właścicielowi wydano odszkodowanie już w latach 50.

- W żadnym państwie europejskim nie mieliśmy pod oknami ratusza sytuacji, kiedy dochodziło do przestępstw w biały dzień - ocenia surowo Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Po Chmielnej media odkrywały sprawy kolejnych nieruchomości, które w wątpliwy sposób zwracał urząd miasta. Hanna Gronkiewicz-Waltz długo jednak zwlekała z dymisjami. Ostatecznie zwolniła dwóch swoich zastępców i zapowiedziała audyt, który ostatecznie… nie powstał.

Miasto dwukrotnie unieważniło przetarg na firmę, która miałaby taki audyt przeprowadzić. Wreszcie uznano, że jest on bezzasadny, bo sprawy zwrotów nieruchomości i tak bada już prokuratura i CBA.

Świadek Gronkiewicz-Waltz

Ministerstwo Sprawiedliwości nie kryje dziś, że jednym z najważniejszych świadków komisji ma być prezydent Warszawy. Mimo, że sama Hanna Gronkiewicz-Waltz otwarcie deklaruje, że na przesłuchanie się nie stawi. Jak podkreśliła na początku kwietnia w "Faktach po Faktach", jej zdaniem jest to organ niekonstytucyjny.

- Jeśli nie będzie się chciała stawić przed tą komisją, to znaczy, że ma rzeczy, o których nie chce mówić bądź chce je ukryć - skomentowała w piątek rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. - U ważnego polityka PO widać prawdziwy strach, ze musiałaby odpowiedzieć na trudne pytania - powiedział z kolei Patryk Jaki.

Krzysztof Skórzyński, "Fakty" TVN

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 19:54 ~Tusk

  Rottweiler Lowca zKomuchowRottweiler Lowca zKomuchow

  Jeszcze jedna kadencja PO i by cala Polskie sprzedali.

  Jeszcze jedna kadencja Merkel i po Europie ...

 • Za uszami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 12:08 ~Za uszami

  " Hania ", mówiąc prostym, bolszewickim językiem, ma tyle za uszami, że nie uda je się z tego wywinąć.

 • Kadencja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:56 ~Kadencja

  Rottweiler Lowca zKomuchowRottweiler Lowca zKomuchow

  Jeszcze jedna kadencja PO i by cala Polskie sprzedali.

  Jeszcze jedna kadencja PiS-u i Polska zniknęłaby z mapy Europy.

 • Klika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:53 ~Klika

  coorva~coorva

  I ktoś taki ni jaki piastujacy jeden z najwyzszych urzędów państwowych wydaje wyroki nawet przed postawieniem komukolwiek zarzutów. Brawo dobra zmiana - daleko zajedziecie. Za dwa lata bedziecie sami chowali się przed narodem który juz was zaczyna rozliczać. Polacy są doświadczeni zyciowo i nie pozwolą polować na pojedyńczych ludzi. Panie Jaki ty też zostaniesz rozliczony za swoją niechlubną działalność ale zgodnie z prawem a nie tak jak wy to robicie teraz.

  Dlaczego " Pojedynczych ludzi " ? Cała klika oszustów pod wodzą HGW zostanie rozliczona.

 • tyfus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:53 ~tyfus

  LuclucLucluc

  Zorganizowane grupy przestępcze zrobią wszystko, by ta komisja weryfikacyjna nie działała sprawnie


  A te komisje z jakich ugrupowań się składają. PiS-owskich czy innych ugrupowań? PiS nie jest adekwatnynym ugrupowaniem do osądzania innych, przeciwnych partii do osądzania, swoich kuriozalnych decyzji. To inne partie oraz obywatele wyrażają swoje opinie, które obrazują pracę obecnego marionetkowego rządu. Wreszcie niech PiS przestanie dzielić i okłamywać Polaków jak to rząd Tuska oszukiwał obywateli, bo sami kłamiecie jak z nut. Jak można Wałęsę unicestwić, poprzez oszczerstwo, oraz spreparowane dane. Wreszcie niech PiS przyzna się do swoich porażek bo w innym przypadku nic z tego nie osiągnie.

 • JAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:43 ~JAK

  PO CO CI LUDZIE NIE Z PISU BIORĄ W TYM UDZIAŁ PRZECIEŻ TO BĘDZIE TAKA FARSA JAK KOMISJA SMOLEŃSKA

 • Przesłuchanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:43 ~Przesłuchanie  fetik~fetik

  powolny koniec HGW
  ta komisja powinna też przyjrzeć się Struzikowi, na pewno by to nie zaszkodziło
  fhgj~fhgj

  masz racje i Lechowi Kaczyńskiemu to za jego czasów zaczęły się przekręty reprywatyzacyjne

  bla bla~bla bla

  Jedz na Wawel go przesluchac

  Już próbowali, ale odmówił zeznań.

 • aaaaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:32 ~aaaaaaaa

  Rottweiler Lowca zKomuchowRottweiler Lowca zKomuchow

  Jeszcze jedna kadencja PO i by cala Polskie sprzedali.

  A co robią pisuary. Właśnie całą Polską sprzedają i gnoją. Przejrzyj na oczy oszoółomie .

 • rychelie77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:31 rychelie77

  Jaki ty jesteś to widać, a jaki będziesz gdy staniesz przed sądem to zobaczymy, za bezpodstawne oskarżenia.

 • Lucluc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2017 11:11 Lucluc

  Poseł Kukiz'15 apeluje w liście do ministra Zbigniewa Ziobry o zbadanie kolejnego wątku afery reprywatyzacyjnej, w tym udziału Hanny Gronkiewicz-Waltz w kontroli wypłacania odszkodowań za zwracane nieruchomości.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »