Informacje

29.11.2011 19:00 Będzie przełom?

Przyszłość pawilonów
ugrzęzła w procedurach

SERWISY:

Los pawilonów na tyłach Nowego Światu utknął w urzędniczych procedurach. - Do terenów, na których znajdują się puby, zgłoszono roszczenia dekadę temu, ale sąd postępowanie spadkowe umorzył - przekonują władze pawilonów. Jednak sprawa ugrzęzła w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, a przyszłość i modernizacja popularnych lokali staje pod znakiem zapytania. Dopiero teraz pojawia się światełko w tunelu.

Urzędnicy mówią wprost: to typowa sprawa związana z dekretem Bieruta. Po 1945 r. wielu warszawiakom odebrano nieruchomości, a po 1989 r. mamy wysyp wniosków o ich odzyskanie. Sprawa dotyczy też terenu, na którym znajdują się obecnie popularne pawilony.

Jedna z czterech

- Prawo do użytkowania wieczystego kończy nam się za rok. Chcielibyśmy je przedłużyć, ale nie ma zgody z ratusza - mówi Robert Kowalski, członek zarządu pawilonów. Wszystko właśnie przez roszczenia, a raczej ich domniemanie. - Nasi prawnicy przejrzeli dokumenty związane ze sprawę. Pawilony znajdują się na czterech działkach, a według naszej wiedzy zgłoszono wniosek o zwrot gruntu dotyczący jednej - tłumaczy Kowalski.

Chodzi o nieruchomość znajdującą się pod adresem Nowy Świat 26. Roszczenia do niej 10 lat temu zgłosiła Stella Yousem. Swoich praw postanowiła dochodzić m.in. przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym. - Ta pani oraz jej pełnomocnik powoływali się na osobę, która miała tytuł prawny do tej nieruchomości, twierdząc, że pani Stella Yousem jest następczynią właścicieli - wyjaśnia Tomasz Podlejski, prezes stołecznego SKO.

Istotna okoliczność

Kolegium zażądało jednak przedstawienia legalnego dokumentu stwierdzającego prawa do spadku i sprawę zawiesiło w 2003 r. Przez lata nic się nie działo, ale sprawa wróciła do SKO w 2010 r. - wtedy do gry włączył się obecny zarząd pawilonów.

Ich zażalenie rozpatrywano w maju, ale zaraz potem postępowanie znowu zawieszono z powodów formalnych. Miesiąc później SKO jeszcze raz sprawą się zajęło - teraz postępowanie jest w toku.

- Pojawiła się istotna okoliczność - tłumaczy Podlejski. - Przedstawiciele użytkowników wieczystych dostarczyli nam informację, że sprawa o prawa do spadku pani Yousem została umorzona przez sąd w Otwocku. W ciągu tygodnia wystąpimy o informację, żeby to zweryfikować - obiecuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Decyzja za 2 miesiące

Tyle że orzeczenie sąd w Otwocku wydał... ponad cztery lat temu. Czy SKO nie mogło tego zrobić wcześniej? - My czekamy na informację od zainteresowanych stron. Sami możemy podejmować tego typu czynności, gdy jest sytuacja zagrożenia życia i zdrowia - dodaje.

I zaznacza, że teraz decyzji można spodziewać się za ok. dwa miesiące (o ile nie pojawią się inne okoliczności). Jeżeli SKO umorzy postępowanie, to zarząd pawilonów będzie ponownie wnioskował do ratusza o przedłużenie użytkowania wieczystego. Jak przekonują przedstawiciele zarządu pawilonów, były roszczenia do jeszcze jednej działki - Nowy Świat 28, ale sprawa została rozwiązana.

Przedsiębiorcy liczą, że zakończenie sprawy roszczeń otworzy im drogę do rozbudowy pawilonów.

CZYTAJ WIĘCEJ O POMYŚLE MODERNIZACJI PAWILONÓW

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lokator-warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2011 02:36 ~lokator-warszawiak

  @stary warszawiak - 100% prawdy. Przekręty, łapówkarstwo, feralne procesy administracyjne, fałszowanie dowodów (aktów małżeństwa, sprzedaży, testamentów) - mieszanina SB-ków, deweloperów, cwaniakow, urzędników.

  Komisja Kościelna jest PIĘKNYM przykładem jak to się robi. W przypadku pawilonów również sprawa jest podobna do tych o których słyszałem i czytałem, dużo "nieprawidłowości" ale co tam, urzędnicy biorą w łapę więc jest OK.

  GDZIE PRAWO?!!!!!!????

 • law_miau

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2011 02:14 ~law_miau

  SĄDZICIE, ŻE ZWROT DZIAŁEK NASTĘPUJE W WAW-ie (i notabene Polsce) TYLKO WOBEC RZECZYWISTYCH SPADKOBIERCÓW? Chyba jesteście z UTOPII, to są masowe PRZEKRĘTY w warszawie - wszędzie układ służb/SB-ków, urzędników i deweloperów!!!

  Spójrzcie na to co robią urzędnicy:
  - Działania SKO i miasta mają na celu zniszczenie pawilonów grą na zwłokę / na czas żeby przepędzić spółkę która wybudowała pawilony i od iluś dekad płaci podatki itd. jako użytkownik wieczysty
  - Spadkobierców do ul. nowy świat 26 rozumiem że w ww. wypadku NIE MA (nie mogą udowodnić tego przed sądem od prawie dekady!!)
  - czy dochodzi tutaj do korupcji przez osoby przejmujące ten teren? Czy SKO i urząd miasta łamią prawo?
  Chodzi o PRAWA, nie o to czy ktoś lubi pawilony lub nie, ale o prawa użytkownika wieczystego vs. osób 'podających się' za spadkobierców

 • stary warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 15:08 ~stary warszawiak

  Jako rodowity warszawiak, z rodowodem miejscowym co najmniej od początku xix w., mam już serdecznie dość chucpy tzw. roszczeń. Tak się dziwnie składa, że bardzo często tymi, którzy wygrywają w sądach i "odzyskują" własność w Warszawie są ludzie, którzy w ogóle ze stolicą nie są związani. Tak się dziwnie składa, że moim przodkom wszystko w czasie Powstania i wojny przepadło (i nikt naszych roszczeń nie chce uwzględnić), a cała masa parweniuszy z najdalszych wsi, kombinatorów i łapówkarzy, przejmuje warszawskie kamienice. Ten proces to nie tylko prawdziwe odzyskiwanie, ale także grabież substancji miejskiej przy dziwnie przychylnej aprobacie części urzędników Ratusza. Czyżby mieli w tym swój "interes"? A może wprowadzić klauzulę przymusu mieszkania przez odzyskujących przez 20 lat w danej własności i lokautu na odsprzedaż na 50 lat?

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 14:46 CityCenter

  Tak zwane "Pawilony", to miejsce spędu warszawiaków ze stażem kilku lat, któzy całą gawiedź ich odwiedzających zabierają w to miejsce, jako najbardziej kultowe miejsce Stolicy. W rzeczywistości jest to miejsce, w którym gęstość zaludnienia jest kilkukrotnie większa, niżeli podbnej masy społecznej na wsi.
  Dziękuję za uwagę.

 • ww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 08:23 ~ww

  do gaga.
  Oczywiście że możesz. Poszukaj w necie osób prowadzących audyt własnościowy itp.
  Trzeba walczyć o swoje, choć nieraz trwa to długo i sporo kosztuje. Polacy jednak olewają zwykle takie rzeczy, a potem zazdrość i złorzeczenie że dużą ilość nieruchomości otrzymują potomkowie Żydów z Izraela czy Stanów.

 • !!!!!!!!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 08:21 ~!!!!!!!!

  ciągłość spadkowa to fakt że ty dziedziczysz, niekoniecznie bezpośrednio po ostatnim wiadomym właścicielu. Bez tego nie można mówić o własności. No chyba że kasę wyłoży.pzdr

 • PU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 00:44 ~PU

  No i tak ma być! Procedury! This is Sparta!

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 22:21 ~gaga

  moj dziadek miał pałącyk we Stanisławowie na Ukrainie. Czy mogę sie o niego upomnieć?

 • gerardinho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 21:25 ~gerardinho

  co to jest ciągłość spadkowa?

  btw. prawo własności to podstawa normalnej gospodarki.

 • !!!!!!!!!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 20:42 ~!!!!!!!!!

  dopóki nie ma udowodnionej ciągłości spadkowej to nic nie dawać! Niektórzy naprawdę zamiast odzyskiwać majątek zgodnie z procedurą, robią aferę za pomocą mediów. Oczywiście trzeba się rozliczyć ale tylko z prawowitymi właścicielami, a nie z osobami które nawet nie udowodnią że są spadkobiercami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »