Informacje

19.09.2012 11:47 jeśli kino zniknie

Przystanek Sądy zamiast Kino Femina? Radny sugeruje

SERWISY:

Bez spotkań "pod Feminą" i z nowymi nazwami przystanków? Warszawiacy pytają o zmiany, jakie wymusi ewentualna likwidacja starego kina.

"Dziwnie będzie się przemieszczać po Warszawie nie informując znajomych tak, tak, zaraz będę, jestem już pod Feminą" - tak internauta o nicku aaa skomentował na forum tvnwarszawa.pl nasze doniesienia o tym, że kino może zniknąć z mapy Warszawy.

Przystanek Biedronka?

Nic na razie nie jest pewne, ale wniosek o warunki zabudowy dla pomieszczeń kina jest rozpatrywany w urzędzie dzielnicy. Właściciel tej części budynku przyznaje, że prowadził rozmowy z firmą Jeronimo Martins, do której należy m.in. sieć sklepów Biedronka.

To może oznaczać zmiany nie tylko w samym budynku, lecz także w okolicy. Internauci dopytują, jaki los czeka zespół przystanków u zbiegu alej Jana Pawła II i Solidarności, które noszą nazwę Kino Femina.

A może Sądy?

- Jeżeli to kino zniknie, co przyjmę ze smutkiem, Zarząd Transportu Miejskiego zdecyduje o nowej nazwie po konsultacjach z zespołem nazewnictwa i radnymi z komisji nazewnictwa miasta. Można by je nazwać od ważnych obiektów, czyli sądów przy al. Solidarności - sugeruje Marcin Rzońca (Ruch Palikota), wiceprzewodniczący komisji nazewnictwa.

Taka nazwa już funkcjonowała przed laty, w nawiązaniu do sądów na Lesznie. - Przystanek Sądy funkcjonował chociażby pod koniec lat 40., ale naprzeciwko budynku sądów. To była inna lokalizacja. Poza tym, to było inne miasto, resztki starej Warszawy - mówi Daniel Nalazek, który prowadzi portal trasbus.com, gdzie znajdują się informacje o historii warszawskiej komunikacji.

- Sądy są i będą, więc wydają się punktem stabilnym. Nie odrzucam tej nazwy, ale, ze względu na współczesną lokalizację przystanków, to mogłoby być nieco dezinformujące – zaznacza Jarosław Zieliński, varsavianista z zespołu nazewnictwa miejskiego.

ZTM: Na razie nie planujemy

A jak do całej sytuacji odnosi się Zarząd Transportu Miejskiego?

- Nie mamy w planach zmiany nazwy przystanku Kino Femina. Jeżeli kino by zniknęło, to będziemy się zastanawiać, jaką nazwę nadać. Zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami w nazewnictwie przystankowym, czyli w odniesieniu do ważnych obiektów użyteczności publicznej, znajdujących się w okolicy czy pobliskich ulic - mówi Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Rzecznik przypomina, że przystanek o nazwie al. Jana Pawła II już działa przy skrzyżowaniu z Grzybowską. Z kolei przystanek al. Solidarności jest w okolicach ulicy Radzymińskiej.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niedlabiedry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2012 14:02 ~niedlabiedry

  Zamiast Kina Femina - Biedronka. Zgadzacie się na to, aby kultowe miejsce w Warszawie zostało zastąpione supermarketem?

  Poprzyjcie petycje!
  http://epetycje.pl/petycja/22/Kino_Femina___TAK__Biedronka___%EF%BF%BD_NIE___

 • niedlabiedry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2012 13:57 ~niedlabiedry

  Zamiast Kina Femina - Biedronka. Zgadzacie się na to, aby kultowe miejsce w Warszawie zostało zastąpione supermarketem?

  Poprzyjcie petycje!
  http://epetycje.pl/petycja/22/Kino_Femina___TAK__Biedronka___%EF%BF%BD_NIE___

 • Linkinowiec86

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2012 11:32 ~Linkinowiec86

  Przystanek ALeje Solidarność

 • Linkinowiec86

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2012 11:29 ~Linkinowiec86

  Zamiast Kino Femina może być Aleje Jana Pawła II bądź Aleje Solidarności

 • bYYn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 15:33 ~bYYn

  teraz będzie tam biedronka zamiast feminy, więc przystanek będzie owadem haha.

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2012 11:36 ~Warszawianka

  Jeśli jesteś rodowitym Warszawiakiem wiesz co to przystanek Kino Femina i nie ma potrzeby go zmieniać.

 • z ziemi wolskiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2012 20:44 ~z ziemi wolskiej

  Zmiana byłaby sensowna, bo wśród osób, korzystających z tego przystanku, jest z pewnością o wiele więcej klientów sądu (w tym przyjezdnych). A ci, co chcą spotkać się "pod Feminą" i tak wiedzą, gdzie ona jest i nie potrzebują nazwy przystanku.
  Ale zapewne zostanie, jak jest, bo ZTM lubi wyłącznie bezsensowne zmiany nazw (vide niedaleki przystanek "DT Wola" z którego zrobiono "Zajezdnię Wola").

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2012 18:59 ~nick

  Nie czytałem komentarzy, więc może powtarzam czyjąś opinię. Głupotą było nazywać te wszystkie przystanki od nazw zakładów przy których się znajdują. Wiadomo - firmy mogą zmienić nazwę lub być zlikwidowane. Tymczasem wiele jet przystanków nazwanych tak jak: "Zakłady VIS", "Fabryka Pomp", "Chłodnia" itd. Oznacza to że zmiany nazw przystanków były i będą. Dopóki nie staną się całkiem neutralne.

 • Bazyli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2012 18:49 ~Bazyli

  ktos~ktos

  Kino Femina nie może zniknąć!
  Nie znam osoby, która nie była w Feminie. Wszystko wina cinema city i multikina bo teraz wszyscy mówia - a do arkadii lepiej do kina. G***o prawda. Kino femina ma swoj urok i moim zdaniem jest dużo lepsze na jakas randke niz inne kina. A już nawet co do zmiany nazwy przystanku - "sądy" - jak połowa ludzi nie wie co to za sądy są ... albo w ogółe tam są. Moze nazwać przystanek "playhouse" ?! ludzie już szukać przynajmniej nie beda tego miejsca ;]

  Musimy szanować nazwy lokalne. Bez tego zostaniemy z niczym. Ci co tego nie rozumieją, niech zmieniają je u siebie. Choćby w Bytomiu.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2012 18:44 ~Dreptak Warszawski

  Kolejne miejsce w Warszawie ktoś chce pozbawić tożsamości. Opanujcie to, Warszawiacy !
  Wszędzie w Polsce są miejsca niezapomniane. W Warszawie jest nim na przykład Dworzec Południowy. Od lat już nie ma go fizycznie. Był kiedyś, ale kolejka wąskotorowa, prowadząca do miejscowości podwarszawskich, która tu miała swoją stację, skończyła swój żywot i tylko nazwa po niej pozostała. Jednak w świadomości Warszawiaków i w tradycji Warszawy ta nazwa jest czymś bezcennym. Jest dowodem pamięci o czymś, co było. Tym jest również Kino Femina. Przystanek może nazywać się inaczej, na przykład „Femina”, jednak nazwa ta powinna pozostać, bowiem naród bez historii traci swoja tożsamość.
  Przykłady tego mamy do dziś.
  Bytomianka zmieniła nazwę mostu wybraną przez Warszawiaków. Jej zdaniem Most Północny to most MSC.
  Resztki kombatantów IIWŚw, którzy w Powstaniu byli małolatami, wymusiły zmianę Ronda Babka na Rondo babki Radosława.
  Inne grono zamieniło nazwę ulicy Nocznickiego na Popiełuszki, a później – po namyśle, zmieniło historyczną nazwę ulicy Stołecznej na Popiełuszki. Na kolejną zmianę czeka zatem Marszałkowska (Bieliński też nie był aniołkiem, należy mu się kara). Takich przykładów w Warszawie jest multum a wszystkie prowadzą do jednego wniosku: Włodarze Warszawy niewiele wiedzą o mieście, do którego się przeprowadzili. Czy więc nie lepiej, by zamiast główkować ZA NASZE PIENIADZE nad kolejnymi zmianami nazw ulic, narożników, skwerów, przystanków czy placyków dla wyprowadzania piesków – nie zajęli się KONKRETNYMI sprawami?
  Dreptak Warszawski

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »