Informacje

20.06.2012 08:17

Przynieś kamyk do Muzeum Powstania. Będzie częścią pomnika

SERWISY:

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza mieszkańców stolicy do przynoszenia kamyków, z których ułożona zostanie mozaika upamiętniająca cywilne ofiary zrywu. Projekt "Tu spoczywa nieznana mieszkanka Warszawy" rozpoczyna się w środę.

Projekt reżysera teatralnego Michała Zadary ma być mozaiką ułożoną z 33 tys. kamieni. Każdy może przynieć do Muzeum swój kamień, z którego powstanie pomnik upamiętniający cywilne ofiary Powstania Warszawskiego.- W pewnym sensie jest to odpowiednik Grobu Nieznanego Żołnierza. Wspólnie z mieszkańcami Warszawy stworzymy symboliczny grób nieznanego cywila. I tak jak ludzie od zawsze nosili kamienie, by usypać groby swoich przodków, tak my przynieśmy te kamienie, by ułożyć symboliczny grób dla tych, którzy grobu nie mieli - mówi pomysłodawca i autor pomnika Michał Zadara.

Będą zbierali przez 10 dni

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza tych, którzy mają w domu albo w ogrodzie biały, czarny, szary albo kremowy kamyk o średnicy ok. 3-5 centymetrów, by przynieli je do Muzeum. Kamienie można przynosić do Muzeum (Park Wolności lub szatnia placówki) od 20 do 30 czerwca w godz. 10-18.

Powstanie mozaika

Do końca czerwca Zadara i jego zespół będą układać mozaikę w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie to powiększone do 60 m kw. zrobione podczas Powstania zdjęcie nieznanej warszawianki, która prawdopodobnie zginęła jako cywilna ofiara wojenna. Elementy mozaiki mają zostać póniej umieszczone w parku przy moście Poniatowskiego i będą z niego widoczne.- Portretem tej nieznanej warszawianki chcemy upamiętnić wszystkich cywilów, którzy zostali zabici podczas II Wojny Światowej i którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim - podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

Tytuł pomnika "Tu spoczywa nieznana mieszkanka Warszawy" został zaczerpnięty z wiersza Antoniego Słonimskiego pt. "Mogiła nieznanego mieszkańca Warszawy", w którym poeta domaga się symbolicznego grobu dla cywilnych ofiar wojennych.

PAP/as//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rzeź

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 20:10 ~Rzeź

  PW44~PW44

  Popieram pomysł, ludnosc cywilna poniosła olbrzymia strate w imie Naszej Wolnosci- Nie Zaprzepaśćmy tego , PAMIETAMY 44.

  Ludność cywilna poniosła olbrzymie straty w imię naiwnego i straceńczego zrywu kierowanego przez politykierów z Londynu. Te straty były zupełnie bezsensowne.

 • Córka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2013 20:07 ~Córka

  Uzi23~Uzi23

  Mój dziadek po Powstaniu został zesłany do obozu. Wrócił jako ateista i mogę Was wszystkich zapewnić ze jakby dożył tych czasów to prałby ryjach wszystkich polityków jak leci.Kurhan,kamyk,pomnik ?A, na h.. to tym chłopakom co walczyli

  Mój ojciec natomiast nie wrócił z obozu Stutthof, gdzie zagnali go Niemcy po powstaniu. Był cywilnym inteligentem i myślał, że wychowa świeżo urodzone dziecko, którym byłam ja. Nie wychował.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2012 16:08 ~Nick

  Ta twoja "komora gazowa" w tunelu pod Dworcem Zachodnim to instalacja wentylacyjna z 1972 roku, nawiedzony wariacie

 • WARSZAWIANKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 22:20 ~WARSZAWIANKA

  POMNIK POLEGLI NIEPOKONANI.
  CMENTARZ POWSTAŃCÓW WARSZAWY I LUDNOŚCI
  CYWILNEJ POLEGŁEJ I POMORDOWANEJ GŁÓWNIE
  W CZASIE POWSTANIA WARSZAWSKIEGO.

 • LW_

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 20:16 ~LW_

  Witam - do ciężkiej cholery - co z pomnikiemm KL WARSCHAU!!! Obozach śmierci, komorze gazwoej w tunelu trasy przy dw. Zachodznim w którym zginęło gro Warszawiaków. To miało by sens a nie ten kamykowy patchwork.

 • Uzi23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 19:51 ~Uzi23

  Mój dziadek po Powstaniu został zesłany do obozu. Wrócił jako ateista i mogę Was wszystkich zapewnić ze jakby dożył tych czasów to prałby ryjach wszystkich polityków jak leci.Kurhan,kamyk,pomnik ?A, na h.. to tym chłopakom co walczyli

 • Ząb_Zupa_Dąb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 18:49 ~Ząb_Zupa_Dąb

  Co to jest "mota" (chyba emota;-) Poniatowskiego i kiedy będzie to "póniej" ?

 • PW44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 14:21 ~PW44

  Popieram pomysł, ludnosc cywilna poniosła olbrzymia strate w imie Naszej Wolnosci- Nie Zaprzepaśćmy tego , PAMIETAMY 44.

 • Jam Łasica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 14:00 ~Jam Łasica

  "WARSZAWA, WOLA
  POMNIK POKORNI-NIEPOKONANI" - Warszawianka, puknij się w czoło, zanim ktoś inny to zrobi. POLEGLI NIEPOKONANI, autorstwa Gustawa Zemły z resztą. Bruk nie jest tam symbolem, tylko nawierzchnią. Symbolem jest kurhan usypany z prochów. Z tego, co wiem, spoczywa tam 70 tys. mieszkanców samej woli. Całe ulice. Poczytaj najpierw o pomniku, o miejscu, a nie trzepiesz bzdury, aż człowiek się pieni. Idea pomnika - Polegli, ale NIEPOKONANI (postać ma tarczę, a nie miecz, co symbolizuje wolę do obrony miasta, której nie da się złamać).

 • PW44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 12:36 ~PW44

  [cytat_1014373]
  Wciąganie ludzi w gloryfikowanie tej zbrodni ludobójstwa, w falszowanie historii!

  Zbrodniarzami byli hitlerowcy którzy mordowali Polaków, Twój komentarz swiadczy o Tobie i o Twoich kolegach przyjeznych którzy nie cenia tego że pracuja w Wolnym Miescie, nie potrafisz tego docenic tylko krytykować, Zakreć słoik i wyjedz !!!

  Żegnam z Warszwy !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »