Informacje

08.12.2017 12:55 LEKCJA HISTORII PO MARSZU NARODOWCÓW

Przyjechał z Nigerii, walczył
w Powstaniu Warszawskim

SERWISY:

Przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej stwierdził po 11 listopada, że "osoba czarnoskóra nie jest Polakiem". Reporterka "Czarno na Białym" Magdalena Raczkowska-Kazek postanowiła przypomnieć historię czarnoskórych, którzy walczyli o wolność Polski.

Wśród powstańców warszawskich, których symbole tak często eksponuje obecnie skrajna prawica, walczył Nigeryjczyk August Agbola O'Brown, pseudonim "Ali".

Przyjechał do Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Zamieszkał przy ulicy Złotej. Ożenił się i miał dwójkę dzieci. Jego pasją była muzyka. Jako perkusista jazzowy grywał w najlepszych warszawskich klubach. - Był elegancki, wykształcony, miał bardzo otwarty umysł - wspomina Nigeryjczyka Mammadou Diouf, też muzyk i autor książki "Afryka w Warszawie".

"Ali" chwycił za broń już w pierwszych dniach powstania. Miał wtedy blisko 50 lat. Walczył w batalionie Iwo na terenie Śródmieścia.

"Był w konspiracji"

Agbola był najsłynniejszym czarnoskórym powstańcem. - Był w konspiracji, poszedł do powstania, wyszedł prawdopodobnie z ludnością cywilną - wspomina Małgorzata Brama reżyserka filmu "Cudzoziemscy w Powstaniu Warszawskim". Jak wyliczyła, w 1944 po naszej stronie walczyli przedstawiciele ponad 20 narodowości.

Nie są znane jego losy bezpośrednio po wojnie. Wiadomo, że w 1949 roku pracował w Wydziale Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego w Warszawie. Potem, w latach 50. wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii. Tam ponownie się ożenił.

Dziś Nigeryjczyka można zobaczyć między innymi na portretach warszawskiego malarza Karola Radziszewskiego. Jeden z nich znajduje się w Muzeum Warszawy.

Ale cudzoziemcy walczyli nie tylko w trakcie Powstania Warszawskiego. Kameruńczyk Sam Sandi brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Jako żołnierz armii francuskiej dostał się w 1918 roku do niewoli niemieckiej, do obozu na terenie Wielkopolski, która wtedy była częścią pruskiego zaboru. W czasie Powstania Wielkopolskiego włączył się do walki o wyzwolenie. Potem pracował jako taksówkarz, a następnie jako zapaśnik, czym zdobył popularność.

"To kim oni byli?"

Kolejnymi przykładami obcokrajowców walczących za Polskę może być postaci Władysława Jabłonowskiego - czarnoskórego generała walczącego w Insurekcji Kościuszkowskiej, czy Józefa Diaka - jedynego polskiego czarnoskórego pilota walczącego w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku.

Magdalena Raczkowska-Kazek /md/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ssaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 21:09 ~Ssaaa

  Dziadek~Dziadek

  Dziadek Tuska walczył w Powstaniu Warszawskim ?


  ...z powstaniem warszawskim

 • mastema666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 20:28 mastema666

  Wiola, no widzisz to jest tak proste a Ty tego nie rozumiesz...;)
  Osoba czarnoskóra, nie może mieć i nigdy nie będzie mieć polskich korzeni, więc nigdy nie będzie Polakiem, a jedynie osobą tylko z polskim obywatelstwem.
  Żeby było jasne nie popieram narodowców, chodziło mi tylko o sprostowanie kwestii, którą w wypowiedziach części Polaków można spotkać, a którzy twierdzą że jak jakiś imigrant z drugiego końca świata osiedli się w kraju, nauczy polskiego języka nazywają Polakiem.

 • Dziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 18:44 ~Dziadek

  Dziadek Tuska walczył w Powstaniu Warszawskim ?

 • sputnick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 17:05 ~sputnick

  Mastema666~Mastema666

  Polak to ktoś mający polskie korzenie, jeśli ktoś urodził się np. w Nigerii i jest czarnoskóry nie może być Polakiem i odwrotnie biały Polak nie może być Nigeryjczykiem. Proste jak budowa cepa. Co najwyżej mogą mieć podwójne obywatelstwo. Albo inaczej, Polak wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii i tam zamieszka nie zostanie automatycznie Anglikiem, tylko pozostanie Polakiem mieszkającym w W. Brytanii.


  Nigdzie nie jest napisane że był Polakiem tylko, że mieszkał w Polsce. To jest zestawienie, żeby pokazać, że mimo, że nie był Polakiem był bardziej Polski niż nie jeden Polak bo walczył w powstaniu. Umiejętność relatywistycznego myślenia się kłania. Narodowcy z mlekiem matki wysysają brak takiego myślenia. Dla nich wszystko jest czarno albo białe.

 • miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 16:52 ~miejscowy

  W rzeczywistości, narodowcy są dla niepodległej Polski większym zagrożeniem niż jakikolwiek wróg zewnętrzny.

  Nie tylko dzielą naród i osłabiają państwo, lecz również uderzają od wewnątrz w polską tożsamość i polską kulturę, na które od czasów historycznych składali się przedstawiciele najróżniejszych narodowości i chyba wszystkich znanych religii.

  Jeśli by wymienić dziesięcioro najwybitniejszych polskich władców, artystów, naukowców i myślicieli, to większość prawdopodobnie nie zakwalifikuje się etnicznie ani religijnie do grona "prawdziwych Polaków". A jednak każde z nich, ponad wszelką wątpliwość, czuło się całym sercem Polakiem.

  Narodowcy stosują najbardziej prymitywne a jednocześnie najbardziej błędne kryteria przynależności jednostki do wspólnoty narodowej. Jest to jednak odzwierciedleniem ich prymitywnej i antyludzkiej ideologii, całkowicie sprzecznej z tradycyjnym polskim systemem wartości a także nauką chrześcijańską.


 • dusza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 16:17 ~dusza

  Wiola~Wiola

  Filozofie od cepa? A ciemnoskory, urodzony w Polsce (majacy tylko polskie obywatelstwo) to kto?


  To obywatel polski o duszy afrykańskiej.

 • Krystyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 15:56 ~Krystyna

  W dzisiejszych czasach młodzież lepszego sortu, z kominiarkami na głowie i racami w rękach by go dorwała wcześniej niż gestapo, a niech by jeszcze coś powiedział nie po polsku?

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 15:06 ~nnn

  Wśród powstańców zdarzali się też Słowacy, Czesi, Węgrzy, Ukraińcy, Ormianinie, Gruzini a nawet i Niemcy i chwała im wszystkim za to. Oczywiście bynajmniej nie znaczy to iż nie byli oni sobą tylko Polakami.

 • Rafi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 14:56 ~Rafi

  Wiola~Wiola
  Filozofie od cepa? A ciemnoskory, urodzony w Polsce (majacy tylko polskie obywatelstwo) to kto?

  no i poszło wszechpolakom po rajtuzach...

 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 14:51 ~Artur

  aj tam, aj tam...
  Zaraz wielkie HALLO, taka moda jaki czas.
  Zawsze mielismy sklonnosc do skrajnosci z czego znani jestesmy jako Polacy. Albo bialo, albo czarno, albo czerwono - ekstrema. Swiadczy o poziomie, stanie umyslu i kulturze nas samych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »