Informacje

13.06.2017 11:48 licealiści przyszli na debatę

Przez "groźne przypinki"
nie weszli do Sejmu

SERWISY:

Warszawscy licealiści zostali wykluczeni z Turnieju Debat Historycznych IPN. Straż Marszałkowska nie wpuściła ich do Sejmu, bo mieli - jak usłyszeli - "groźne przypinki". Były to znaczki z hasłem "Uchodźcy mile widziani".

Według relacji licealistów strażnicy mówili: "Zdejmujcie to albo nie bierzecie udziału. Wyjdźcie".

- My w żaden sposób nie chcieliśmy nikogo urazić i też wydaje mi się, że to jest dość absurdalne, jeśli ktoś patrzy na przypinkę "parada równości" bądź "uchodźcy mile widziani", bądź "kolorowa niepodległa", bądź "your rights our fight", i jeżeli myśli, że te przypinki są jakieś niezwykle kontrowersyjne – mówi Julia Nowicka, uczennica SLO "Bednarska".

Finałowe debaty konkursu IPN – decyzją marszałka sejmu - odbywają się w sali kolumnowej. Gdy straż marszałkowska zatrzymała uczniów przy wejściu, licealiści mieli nadzieję na interwencję organizatorów. Zamiast tego usłyszeli radę.

- Koleżanka powiedziała młodym ludziom, żeby po prostu te symbole zdjęli. Jeżeli straż marszałkowska uznała, że zgodnie z wymogami młodzież prezentująca takie symbole, obwieszona takimi symbolami nie powinna na teren sejmu wejść, no to my też powinniśmy się do tego dostosować. Jest to dla mnie analogiczna sytuacja gdyby ta młodzież przyszła bez dokumentów czy przyszła na przykład z bronią i odmówiła zostawienia tej broni – mówi Karolina Kolbuszewska z biura edukacji narodowej IPN, organizatora turnieju.

A Centrum Informacyjne Sejmu tłumaczy z kolei, że przypinki mogą... zagrażać porządkowi. "Uczniów poinformowano, że formuła debaty nie umożliwia udziału z tego typu emblematami. CIS podkreśla, że Parlament - jako miejsce stanowienia prawa - nie powinien być miejscem organizowania happeningów politycznych przez osoby odwiedzające tę instytucję" – czytamy w komunikacie.

Szkoła chce wyjaśnień

Przebiegiem sytuacji oburzona jest dyrekcja szkoły. - Na pewno poproszę o oficjalne wyjaśnienie organizatorów tej debaty, wydaje mi się, że młodzież przygotowała się do tej debaty i powinna mieć prawo do udziału w niej – mówi wicedyrektor placówki Bartosz Pielak.

- Najbardziej boli mnie w tej sytuacji pełne przekonanie, że w momencie kiedy ktoś przyszedłby z przypinką Prawa i Sprawiedliwości bądź z przypinką polski walczącej bądź przyszedłby kibic na tą debatę z koszulką "śmierć wrogom ojczyzny" - zostałby wpuszczony na salę – dodaje Bartosz Tarnowski, opiekun drużyny.

Rzecznik Praw Obywatelskich obiecał przyjrzeć się tej sprawie.

Sejm odniósł się do sprawy w poniedziałek w krótkim komunikacie. Przytaczamy go w całości: Informujemy, że kilkoro spośród około dwustu uczestników II Ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych IPN (odbywającego się w Sejmie) chciało wziąć udział w wydarzeniu z przypinkami nienawiązującymi do tematyki spotkania. Obowiązujące na terenie Sejmu przepisy bezpieczeństwa i organizacyjne przewidują m.in., że przedmioty, które mogą zostać użyte w sposób zagrażający porządkowi powinny być pozostawione w szatni. Uczniów poinformowano, że formuła debaty nie umożliwia udziału z tego typu emblematami. Centrum Informacyjne Sejmu podkreśla, że Parlament - jako miejsce stanowienia prawa - nie powinien być miejscem organizowania happeningów politycznych przez osoby odwiedzające tę instytucję.

Maria Mikołajewska, TVN24 /kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Elo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 02:44 ~Elo

  A z brożką to można...

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 13:11 ~polak

  kukuryku~kukuryku

  Ja tam wole Ukraińców - uczynni, grzeczni, uczciwie pracują...
  A ci przybysze z południa - ech... byłem niedawno w Hamburgu - całe bandy, przez całe dnie, nic nie robią tylko podpierają ściany albo siedzą na murkach. Spluwają na chodniki, wokół siebie śmiecą jakby koszy na odpadki nie znali, i patrzą spode łba. Aż strach żeby noża nie wsadzili.
  Witajcie w multi-kulti europie

  ukraincy grzeczni i uczciwi? chyba nie miales z wieloma do czynienia

 • emokah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 10:30 ~emokah

  kamila~kamila

  Ludzie, gdzie elementarny humanitaryzm i zwykła przyzwoitość?? Czy tak trudno zrozumieć, że uchodźca to nie zwykły imigrant zarobkowy? Że ci ludzie uciekają przed wojną i śmiercią? NIedługo słowo polski będzie tożsame z zaściankowy i ksenofobiczny.

  Powiedz o przyzwoitości i humanitaryźmie tym którzy zostali zarżnięci nożem na ulicy własnego miasta.

 • taktak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 10:02 ~taktak  zadowolony~zadowolony

  Niech przyjeżdżają - przynajmniej dużo osób dostanie pracę w służbach mundurowych. Ktoś będzie musiał przecież pilnować żeby nie wyjeżdżali do Niemiec czy Francji, no i przywozić tych deportowanych z zachodu. Niedawno media podały że aktualnie na deportację z krajów Europy Zachodniej czeka niemal 16 tys. osób spoza UE, które w Polsce wystąpiły o azyl...
  historyk~historyk

  Historia lubi się powtarzać. Niemcy, na terenie Polski będą przetrzymywać uchodźców - zapewne w obozach - których pilnować będą Ukraińcy, bo w Polsce to raczej nie znajdą się chętni do takiej pracy. Czy czegoś wam to nie przypomina?
  przewidujący~przewidujący

  A za kilkadziesiąt lat będą pisali o Polskich Obozach Koncentracyjnych. I nie będzie nawet jak się bronić mówiąc że to Unijne. No bo przecież na czele Unii stoi nie jakiś Szmit ale Donald Tusk.

  I to będzie chichot historii - niestety my będziemy się śmiali przez łzy.

 • KL1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 10:00 ~KL1

  Uchodźcami oni byli w pierwszym kraju po drodze w którym nie było wojny (np. Liban lub Turcja) w każdym następnym kraju są imigrantami zarobkowymi.

 • kukuryku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 09:47 ~kukuryku

  Ja tam wole Ukraińców - uczynni, grzeczni, uczciwie pracują...
  A ci przybysze z południa - ech... byłem niedawno w Hamburgu - całe bandy, przez całe dnie, nic nie robią tylko podpierają ściany albo siedzą na murkach. Spluwają na chodniki, wokół siebie śmiecą jakby koszy na odpadki nie znali, i patrzą spode łba. Aż strach żeby noża nie wsadzili.
  Witajcie w multi-kulti europie

 • exnauczyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 09:34 ~exnauczyciel

  taktak~taktak

  W 1945 r wielka trójka podjęła decyzję o przesiedleniach milionów osób, które przesiedlać się nie chciały, ale nie miały nic do powiedzenia. Ci co decydowali nie pytali nie tylko ich ale i innych czy tych nieszczęśników przyjmą. No i przesiedlili + miliony Niemców, Polaków, Czechow, Rosjan ,Łemkow, Alzatczyków... Dzisiaj mówią ze to zbrodnia przeciw ludzkości...

  Niestety te dzieci są nie douczone, i o tych rzeczach pojęcia nie mają - no bo gdzie się mieli dowiedzieć, w szkole która stworzył Buzek?

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 09:20 ~iza

  jak ktoś robi sobie jaja, to tak też należy go traktować

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 09:02 kraczor


  kamila~kamila

  Ludzie, gdzie elementarny humanitaryzm i zwykła przyzwoitość?? Czy tak trudno zrozumieć, że uchodźca to nie zwykły imigrant zarobkowy? Że ci ludzie uciekają przed wojną i śmiercią? NIedługo słowo polski będzie tożsame z zaściankowy i ksenofobiczny.
  fikol~fikol

  Polska kiedyś była azykem Europy i wyszło nam to bokiem. Nasi uciekali do Iranu i Iraku, i z tymi państwami z tego co wiem mieliśmy dobre relacje. Za to polscy uchodźcy do Francji i Wielkiej Brytanii byli szkalowani jako ludzie gorszego sortu. To nie jest tylko sprzeciw przeciwko terroryzmowi, ale odpłacenie się pięknym za nadobne naszym "zachodnim przyjaciołom". Teraz Francja i Wielka Brytania dalej uwłaszcza naszemu państwu i narodowi.

  Warto by dodać jak to po ostatniej wojnie po demobilizacji pozbywano się polaków ze wspomnianych krajów.

 • itak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2017 08:04 ~itak

  bardzo słusznie. Przyszli się tam bawić w wielką politykę, a nie na turniej debat. Weszli by niby z takimi niewinnymi przypinkami, a skończyłoby się kolejną wiochą na Wiejskiej, jak wtedy, co "posłowie" blokowali sejm.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »