Informacje

14.10.2015 15:00 "NIE CHCEMY DRUGIEGO BEMOWA"

Przewrót na Białołęce.
PO może stracić władzę

SERWISY:

Platforma Obywatelska straciła większość w radzie dzielnicy Białołęka. Dziewięciu tamtejszych radnych niezależnych ogłosiło właśnie powołanie do życia nowej koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Chcą odwołania burmistrza Piotra Jaworskiego, któremu zarzucają złe zarządzanie dzielnicą i nadmierne podporządkowanie prezydent stolicy.

Liczby nie kłamią: pięciu radnych PiS plus dziewięciu nowo powołanego klubu Niezależnych oznacza, że PO straciła większość w 23-osobowej radzie dzielnicy. Stało się tak, bo Platformę opuściło troje jej radnych: Joanna Rabiczko, Ewa Gajewska i Marcin Korowaj. Dotychczasowej koalicji nie zamierzają dalej wspierać Filip Pelc oraz Wojciech Tumasz wybrani z list Wspólnoty Samorządowej Gospodarność. Do nowego klubu przystali także Piotr Cieszkowski i Mariola Olszewska z Razem dla Białołęki, a także Marcin Adamkiewicz i Piotr Basiński z Inicjatywy Mieszkańców Białołęki.

Odwołali przewodniczącą rady

I właśnie ta większość na sesji 6 października odwołała przewodniczącą rady Annę Majchrzak (PO) i powołała nowego przewodniczącego Wiktora Klimiuka (PiS). Jednak trzy dni później wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak, w imieniu swojej szefowej, podpisał zarządzenie, które unieważnia tamte dwa głosowania. Ratusz twierdzi, że nie można rozpocząć nowej sesji, kiedy poprzednia nie została skończona. A nie została, bo nagle – tuż przed punktem zapytania i interpelacje radnych – przewodnicząca Majchrzak ją przerwała. Na kolejnej (którą zresztą sama wcześniej zwołała), zarówno ona jak i pozostali radni PO, już nie się nie pojawili.

- Niestety demokratycznie przeprowadzona procedura została zbojkotowana i została zakwestionowana przez panią prezydent. Chcemy podjąć dialog, nie chcemy " drugiego Bemowa"– skomentowała radna Joanna Rabiczko.

Dlatego w środę dziewięciu rozłamowców pojawiło się w ratuszu, aby przekazać list, w którym domagają się poszanowania ich wyboru. Przekonują w nim, że ostatnia sesja była zgodna z prawem, co potwierdzają zamówioną ekspertyzą prawną, oraz podobnymi przykładami z przeszłości z Ursynowa, Pragi Północ, a nawet Rady Warszawy, kiedy zaprzysiężono… Gronkiewicz-Waltz.

Krytykują nieskutecznego burmistrza

Podczas spotkania z dziennikarzami tłumaczyli, dlaczego stracili zaufanie do obecnego burmistrza.

- Białołęka pod rządami PO i jej obecnego burmistrza nie rozwija się harmonijnie, brakuje spójnej wizji rozwoju w postaci chociażby planów zagospodarowania przestrzennego. Obserwujemy chaotyczne zabudowywanie pól białołęckich, gdzie osiedla mieszkaniowe graniczą z domkami jednorodzinnymi, co powoduje duże animozje wśród mieszkańców. Niezaplanowana dokładnie rozbudowa ciągnie za sobą konsekwencje – tłumaczył radny Wojciech Tumasz.

Przyznał, że za plany miejscowe odpowiadają radni miasta, nie zarząd dzielnicy, ale przekonywał, że ma on do odegrania "dużą rolę inicjującą".

- Okresowo, w różnych porach dnia we wschodnich częściach Białołęki mieszkańcy na wyższych piętrach nie mają wody w kranach. Magistrale wodociągowe nie są przygotowane na tak dynamiczny rozwój dzielnicy, a władze nie są w stanie wymóc na MPWiK. Nie są budowane nowe ulice, a porusza się po nich 2-3 razy więcej samochodów niż 15-2- lat temu kiedy powstawały. Problemem jest przepełnienie szkół i przedszkoli, zapowiada się co prawda budowę nowych, ale to są działania spóźnione o 4-5 lat – kontynuował Tumasz.

Zarzucał też Jaworskiemu nadmierną bojaźliwość wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Jesteśmy w stanie w bardziej skuteczny sposób przedstawić prezydent miasta bolączki naszej dzielnicy. Myślę, że burmistrz Jaworski nie jest na tyle odważny, żeby zaprosić prezydent miasta na przejażdżkę po naszej dzielnicy w godzinach 7-8, kiedy ludzie jadą do pracy z Tarchomina czy Nowodworów. To by się nie mieściło w kanonie postępowania ugrupowania partyjnego, my takich skrupułów byśmy nie mieli – dowodził.

"Nie dotrzymali umowy, nie było dialogu"

Radny Piotr Basiński stwierdził dowodził, że burmistrz Piotr Jaworski nie sprawdził się.

- Brak obiecywanego metra na Białołękę, budowa 10-kilometrowego odcinka rury gazowej, która zdewastuje przyrodę na Białołęce, przepełnione szkoły i przedszkola, tramwaj na Zieloną Białołękę pod dużym znakiem zapytania – wyliczał długo zaniechania Piotra Jaworskiego. - A burmistrz zajmuje się głównie własną promocją z pieniędzy podatników – przekonywał pokazując stronę z wielką reklamę w lokalnej gazecie. – Zapłacono za nią 23 tysiące złotych – zdradził.

Radny Filip Pelc dodał, że PO nie dotrzymała umowy koalicyjnej zawartej w listopadzie. - Część z nas, radnych niezależnych, podpisała umowę koalicyjną z PO. Byliśmy pełni nadziei, do umowy był załącznik, który określał konkretne inwestycje. Niestety ze strony koalicjanta nie było próby dialogu, dążenia do realizacji zadań. Byliśmy rozczarowani, oszukani, nam członkom ruchów miejskich nie zależy na stołkach, tylko realizacji programu – podkreślił.

Kim będzie nowy burmistrz?

Nowi koalicjanci przekonują, że ich wolta nie ma żadnego związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Uznali to za "nieszczęśliwy zbieg okoliczności". Na razie nie chcą zdradził, kto jest ich kandydatem na nowego burmistrza.

- To pytanie przedwczesne. Kiedy zostanie postawiony wniosek o odwołanie zarządu, wtedy zaspokoimy państwa ciekawość. To osoba bezpartyjna, związana z Białołęką od wielu lat, zna doskonale jej problemy, nie jest to funkcjonariusz żadnej partii politycznej – podsumował radny Wojciech Tumasz.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2015 18:21 ~prawda

  PO na śmietnik historii! Dobrze!

 • Iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2015 15:17 ~Iwona

  Wojtek Tumasz na burmistrza

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 22:44 ~Marek

  Nareszcie. PO straciło władze. Tyle lat czekałem i Hanka będzie szybciej uciekać z Polski!

 • anna zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 16:07 ~anna zet

  Bez przesady. Jest za młody. Tacy młodzi ludzie w działłalności samorządowej upatrują przepustki do kariery w Urzędzie m.st. Warszawy lub którejś z miejskich spółek.

  paula_mala~paula_mala

  Dla okręgu mazowieckiego świetnym kandydatem jest Łukasz Kubik - gorące serce do walki i do zmian + dużo energii = MOC! Dajmy Mu szansę, warto stawiać na młodych :)

 • ABCitp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 15:59 ~ABCitp

  przykład Łukasza Oprawskiego, radnego Bialołeki z PIS, najpierw uzyskał mandat, a po "nocnym liczeniu" okazało się, że jedna,ze to Paweł Tyburc z PO wygrał... Oprawski ma postanowienie sądu w tej sprawie, a mimo to nie daje się odsunąć Tyburca - cuda normalnie, PO jest w stanie zrobić wszystko...już tak mielismy, jak sie ludek burzyl za bardzo, to jest takie narzędzie posluchu, jak stan wojenny

 • Alojzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 15:34 ~Alojzy

  ida zmiany

 • tarchomin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 15:28 ~tarchomin

  Wociech Tumasz - na Burmistrza - popierajcie !!!!!!

 • AntyPOlszewik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 11:12 ~AntyPOlszewik

  A PO ma jeszcze gdzieś władzę? W kraju przecież nie, bo władzę ma Merkel. W samorządach chłopki po sfałszowanych wyborach. No to zostają te nieliczne POlszewickie szczury, które uciekają z tonącej łajby!

 • Prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2015 06:25 ~Prawda

  Jaworski zbiera co zasiał, a siał intrygi i kłótnie.

 • Głuchy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2015 23:54 ~Głuchy

  Legionowo to nie Warszawa , po drodze jeszcze jest Jabłonna, Kaufland, kebab, myjnia i zaczyna się stare Legionowo bazarkowe

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »