Informacje

11.05.2012 08:20 protest Solidarności

Przetrzymali posłów.
Kaczyńskiego przepuścili

SERWISY:
Grubo ponad godzinę trwała blokada Sejmu przez protestujących przed budynkiem związkowców "Solidarności". Wracać do domów po głosowaniach ws. emerytur mogli tylko posłowie PiS - z szefem partii Jarosławem Kaczyńskim na czele. Pozostałych odsyłano okrzykami "do Sejmu, do Sejmu!".

- To lepiej, że blokują nas niż Warszawę - komentował Janusz Palikot. Po 18-tej blokujący odpuścili posłom.
Mimo odblokowania Sejmu związkowcy nie zamierzają odpuszczać posłom. - Rozliczymy tych, którzy poparli tę̨ ustawę̨ - mówił po 18 szef "Solidarności" Piotr Duda. Zaapelował też do związkowców aby w swoich środowiskach zachęcali do dalszej aktywności i nie poddawali się.

Duda podziękował tym posłom, którzy głosowali przeciwko ustawie emerytalnej i zapowiedział, że walka będzie trwała nadal. - Trzeba poczekać na to, co zrobi Senat i Prezydent. Musimy tam być - apelował.

"Do Sejmu, do Sejmu!"

Do godziny 18 z Sejmu za zgodą protestujących - oprócz posłów PiS-u - nie wyszedł nikt. A próbowali między innymi Stefan Niesiołowski, Magdalena Kochan i Marcin Święcicki (wszyscy PO). Związkowcy stali niewzruszeni, powtarzając tylko okrzyki "Do Sejmu, do Sejmu!".

- Dają fatalny przykład. Nie mają prawa nikogo przetrzymywać, żyjemy przecież w wolnym kraju - denerwowała się inna posłanka Platformy Iwona Guzowska, która także próbowała wrócić po obradach do domu. O tym, jak wyglądała rozmowa z blokującymi wyjazd związkowcami na antenie TVN24 opowiadał też Cezary Olejniczak, poseł SLD.

PiS i "Solidarna Polska" z protestującymi

Do protestujących, niemal od razu po głosowaniach, wyszli politycy PiS i "Solidarnej Polski". Jacek Kurski i Zbigniew Ziobro poklepywali związkowców i uśmiechali się do nich, ale nie próbowali wychodzić poza barierki. Krótko po głosowaniach przed budynkiem pojawił się też prezes Prawa i Sprawiedliwości. - Stała się rzecz straszna. Uderza ona bardzo w ludzi pracy, w nas wszystkich, we wszystkich ludzi po prostu uczciwych - mówił do protestujących w kontekście głosowań ws. emerytur. Jarosław Kaczyński zaapelował też do związkowców by walczyli, ale "z głową". - To jest bardzo ważne - pouczał. Krótko przed godziną 17 byłemu premierowi udało się wyjechać z kompleksu budynków sejmowych od strony ul. Górnośląskiej.

- Mam nadzieję, że to się jakoś szybko rozwiąże i nie będzie problemu z wyjazdem - komentował mniej więcej w tym samym czasie z sejmowego korytarza poseł PO Sławomir Neumann. Dystansu do całej sprawy nie tracił Janusz Palikot, który nawet nie podjął próby wyjścia. - To lepiej, że blokują nas, a nie ulice miasta w piątek po południu. Myślę, że warszawiacy są im wdzięczni - mówił w TVN24.

Tusk na szubienicy

Związkowcy rano próbowali wejść na głosowania, ale marszałek Sejmu Ewa Kopacz nie zgodziła się. Tłumaczyła to chęcią zapewnienia posłom dobrych warunków do pracy. W odpowiedzi związkowcy zarzucili jej, że traktuje Sejm jak "swój prywatny folwark".

"Solidarność" została na zewnątrz i zaczęła protest. W czasie, gdy na sali plenarnej głosowano nad kolejnymi poprawkami do rządowego projektu ustawy emerytalnej, członkowie związku palili portrety wszystkich ministrów w specjalnie przygotowanym palenisku. Powiesili też portret premiera Donalda Tuska na szubienicy i wystawili trumnę symbolizującą Ojczyznę.
Konsekwentnie powtarzali też, że po głosowaniach nie pozwolą wyjechać posłom do domów. "Przebieg głosowań odrzucających wszelkie poprawki nie pozostawia złudzeń. Solidarność nie wypuści posłów do domu!" - napisał komunikacie Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność".

Blokadę poszczególnych wyjść przypisano poszczególnym regionom i grupom. - W razie czego nie bijemy się z policją, ale stawiamy bierny opór. Możemy dać się wywieźć policji na przesłuchanie, ale absolutnie policja jest nietykalna - oświadczył Dominik Kolorz ze śląskiej "Solidarności".

"Mundurowi" chcą spotkania z prezydentem

Po głosowaniach nad nowelizacją ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zażądała pilnego spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim w tej sprawie.
- Przed podpisaniem ustawy przez prezydenta prześlemy mu stanowisko strony związkowej z żądaniem pilnego spotkania. Podczas tego spotkania chcielibyśmy wyrazić swoje wątpliwości - powiedział przewodniczący NSZZ Policjatów Antoni Duda.

W myśl nowych przepisów funkcjonariusze mundurowi i żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby od 2013 r., będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Obecnie, by przejść na emeryturę, mundurowi muszą - niezależnie od wieku - przepracować 15 lat.

Według związkowców nie do przyjęcia są m.in.: warunek równoczesnego osiągnięcia 25 lat służby i 55 lat życia dla uzyskania pierwszych uprawnień emerytalnych. W opinii Federacji powinno to być 25 lat służby i 50 lat życia bądź 25 lat służby bez określania limitu wieku.

ZOBACZ JAK GŁOSOWALI POSŁOWIE

ŁOs/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • to i owo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 16:16 ~to i owo

  Anty PiSAnty PiS

  Świnię puścili przodem....

  tzn. niesioła?

 • to i owo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 16:15 ~to i owo

  Aaaa~Aaaa

  do ~to i owo
  Nie odwracam kota ogonem, tylko zadałam konkretne pytanie- na które zresztą już ktoś odpowiedział. Nie zgadzasz się z moją wypowiedzią i masz do tego prawo ale nie musisz zaraz z jakimiś lemingami wyjeżdżać. Pan Duda doskonale wiedział że żadne protesty nic nie dadzą bo klamka już dawno zapadła w sprawie reformy emerytalnej. Przyjechał po to aby zrobić przedstawienie, przypomnieć się mediom i stworzyć obraz osoby walczącej o prawa Polaków. Oczywiście rezultat już znamy. Panie pracujące w Sejmie i chcące wyjść do domu były obrażane i wyzywane. Jeden z posłów oberwał po głowie- podobno wręcz na własne życzenie, bo chciał wyjść a przecież w środku był bezpieczny i chroniony przed LUDEM, gotowym go zlinczować (tylko kto tych ludzi zgromadził???). A teraz służby oczyszczania miasta będą miały pełne ręce roboty. I tyle na ten temat.

  nie no ,najlepiej nic nie robic i siedziec na dupie przed TV ,co nie? a "władza" niech nas robi w konia ,a wy będziecie na nich dalej głosowac.Niepojete.

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 13:39 Anty PiS

  Świnię puścili przodem....

 • papa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 12:05 ~papa

  Moja propozycja jest taka, żeby pomysłodawcy tej ustawy i ci, którzy byli za nią w Sejmie i Senacie pracowali do końca życia. W kopalni najlepiej, bo nie za biurkiem. Tam, to każdy potrafi.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 11:56 ~oland

  Szczur uciekł pierwszy. I co powiecie wyznawcy Jarosława Zbawiciela? Tak martwi się owas,że ucieka pod łańcuchem jak szczur.

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 11:06 ~Marcin

  jar~jar

  magda-a skąd weżmiesz pieniądze na emerytury? rzuć jakiś pomysł!!!

  Trzeba tworzyć nowe miejsca pracy, żeby ludzie mogli pracować i odprowadzać składki. Zobacz na dane o bezrobociu, gdzie Ci ludzie po 60 roku życia mają pracować? Połowa młodych ludzi jest bez pracy. Młodzi nie protestują, bo oni wyjadą z Polski i gdzie indziej będą odprowadzać podatki, a wtedy co Tusk zaproponuje wiek emerytalny 100 lat i też się na to zgodzisz?
  Starzy mają tu dom, rodzinę, im jest trudniej wyjechać z kraju za chlebem dlatego prostestują.
  Płacimy składki na ZUS, pytanie gdzie jest nasza kasa? Jeśli Państwo nie jest w stanie zagwarantować emerytur to niech zlikwiduje ZUS, a składki, które są odprowadzane do ZUS niech dostaną pracownicy. Na pewno lepiej na tym wyjdą po tym czasie.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 10:40 ~jar

  magda-a skąd weżmiesz pieniądze na emerytury? rzuć jakiś pomysł!!!

 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 09:49 ~Magda

  Super... będziemy pracować do śmierci przez tych ludzi co głosowali na PO, gratuluję...

 • Mika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 09:01 ~Mika

  A ja mam tylko pytanie, głupie, ale serio. Za zaśmiecanie ulicy należą się mandaty. Na zdjęciach doskonale można rozpoznać twarze, poza tym ten, kto organizuje, bierze na siebie odpowiedzialność. Jestem ciekawa, czy ktokolwiek kiedykolwiek odważy się "omandatować" ludzi z takich i podobnych show? I drugie: naprawdę nie mogą po sobie posprzątać? Jeszcze ktoś - złośliwy oczywiście - mógłby pomyśleć, że takiej Polski właśnie chcą: wrzeszczącej, miotającej inwektywy, "procentowej" i brudnej. Aleć to przecież żadną miarą nie może być prawda... Prawda?;)

 • loki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2012 08:46 ~loki

  znowu część protestujących pod sejmem to pijana bezzębna chołota. nierobom z solidarności Warszawa mówi WON. spieprzać dziady. solidarność chodzi na psku pisu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »