Informacje

11.08.2019 19:00 średniowieczna rzeźba przejdzie konserwację

Przetrwał huragan i wysadzenie katedry. Na oczach widzów odnowią krucyfiks

SERWISY:


Uratowany w cudownych okolicznościach i owiany legendami krucyfiks z kaplicy Baryczków trafił w ręce konserwatorów. Ich pracy będą mogli przyglądać się zwiedzający ekspozycję stałą Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Prace wykonywać będą - dosłownie na oczach widzów: prof. Maria Lubryczyńska oraz mgr Jan Andrzejewski.

Dzieło sztuki i obiekt kultu

Dyrektor placówki ksiądz Mirosław Nowak podczas konferencji prasowej powiedział, że po renowacji wizerunku rzeźba będzie wyeksponowana w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, które działa na Starym Mieście.

- Chcemy pokazać krucyfiks po pracach konserwatorskich jako zabytek, dzieło sztuki, zanim wróci do katedry, gdzie funkcjonuje jako obiekt kultu - zaznaczył.

Według Marii Lubryczyńskiej "to bardzo duże wyzwanie konserwatorskie, ponieważ cudowny krucyfiks jest dzisiaj najcenniejszym zabytkiem późnogotyckiej rzeźby w Warszawie".

Jak podała Lubryczyńska w materiałach prasowych, "celem planowanych badań specjalistycznych jest rozpoznanie techniki wykonania krucyfiksu, jego stanu zachowania oraz opracowanie metod postępowania konserwatorskiego i programu prac konserwatorskich. Głównym celem prac konserwatorskich nad rzeźbą będzie powstrzymanie procesu niszczenia materii obiektu oraz wzmocnienie jego struktury".

Ostatnia konserwacja obiektu była wykonana w 1958 roku przez konserwatora Stanisława Komorowskiego. Jak powiedziała konserwatorka, krucyfiks nie był dotąd przedmiotem badań naukowych z dziedziny historii sztuki.

Przetrwał Powstanie Warszawskie

Figura Chrystusa Ukrzyżowanego z kaplicy Barczyków powstała na początku XVI wieku w Norymberdze. Do Warszawy trafiła w 1525 roku, przywiózł ją kupiec miejski Jerzy Baryczka. Krucyfiks umieszczono w lewej nawie katedry. Jak napisała prof. Maria Lubryczyńska, "gdy w 1602 r. podczas huraganu szalejącego nad Warszawą, zawaliła się wieża kolegiaty, niszcząc sklepienia i wiele obiektów wyposażenia kościelnego, wizerunek Chrystusa pozostał nienaruszony. Wówczas uznano to zdarzenie za cud".

Również wiele lat później, podczas wysadzenia katedry w czasie Powstania Warszawskiego, kaplica wraz z krucyfiksem ocalały od zniszczenia. Kapelan AK ks. Wacław Karłowicz z pomocą dwóch sanitariuszek zdjęli samą figurę Chrystusa i przenieśli do kościoła dominikanów. Krzyż, pomimo tego, że został w kościele, ocalał. Po zakończeniu wojny był przeniesiony w 1948 r. z kościoła seminaryjnego".

- Kiedy rozmawiałem z jedną z dwóch łączniczek, która pomagała ks. Karłowiczowi, opowiadała, że weszły do płonącej katedry, zobaczyły, że ksiądz i kościelny usiłują zdjąć figurę z płonącej katedry - powiedział proboszcz Archikatedry Bogdan Bartołd.

Opowiadał, że "ratując figurę przeszli przez podwórko jezuitów, następnie piwnicami i dotarli do ojców dominikanów na Freta, potem pod koniec wojny krzyż został przeniesiony do pokarmielickiego kościoła seminaryjnego".

 

Legenda o rosnących włosach

Proboszcz archikatedry mówił, że "według legend, kiedy krucyfiks znajdywał się jeszcze w Norymberdze, rosły mu włosy". - Panował zwyczaj, według którego w Wielki Piątek, dziewica obcinała cudownemu wizerunkowi włosy. Kiedy jednak rozpoczął swą działalność Marcin Luter, włosy przestały rosnąć - opowiadał.

Podał, że "w Warszawie włosy znowu miały zacząć rosnąć, a wielkopiątkowa tradycja była kontynuowana". - Jednak kiedy prawnuczka Baryczki, która była uważana za osobę odpowiednią do obcięcia tychże włosów, zataiła swoje niemoralne zachowanie, włosy przestały rosnąć - mówił powołując się na legendę.

Jak poinformowała na konferencji Lubryczyńska, że w czasie Powstania Warszawskiego włosy spłonęły, dlatego w latach 40. wykonano perukę z końskich włosów, która obecnie jest w bardzo złym stanie, "zapewne na skutek obciążenia głowy ciężką koroną". Podała, że konieczne będzie wykonanie nowej peruki.

Lubryczyńska poinformowała, że "wszelkie trudne ingerencje konserwatorskie i restauratorskie będą poprzedzone uzgodnieniami z duchowieństwem oraz przedstawicielami społeczności wiernych, a także historykami sztuki".

PAP/ran/gp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kocur470

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 19:14 ~Kocur470

  Rzeźba może być zabytkiem dużej klasy, ale po co dorabiać do niej bzdurną legendę o "cudownościach".
  Cz y ludzie nie potrafią być silni wiarą beż obrazków, często produkowanych masowo i poniewieranych, i figurek?

 • swój_chłop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 10:03 ~swój_chłop

  andzia~andzia

  I znów płacimy za odnawianie katolickich posażków.Może właściciel sam zapłaci !!

  Płacimy też za odbudowę Zamku Królewskiego, renowację obrazu Bitwa pod Grunwaldem, Kolumny Zygmunta itp, a to wszystko także symbole wyrosłe na idei katolickiej, bo to ona tworzyła historię Polski. A obecnie dla zachcianek takich pseudomyślicieli jak ty płaciliśmy i płacimy także za takie inscenizacje jak tęcza, czy palma.
  Pomyśl - jeśli potrafisz - zanim coś napiszesz. Nie prowokuj dla samej prowokacji, bo to modne.

 • czytelnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 08:11 ~czytelnik

  @puw7b
  @andzia

  Oj wy ludzie małej wiary ... to jest historia Polski, dla wielu jest/było to bardzo ważne. Każdemu należy się poszanowanie.

 • andzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2019 07:45 ~andzia

  I znów płacimy za odnawianie katolickich posażków.Może właściciel sam zapłaci !!

 • puw7bi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2019 20:54 ~puw7bi

  Baju baj, baju baj, proszę pana...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »