Informacje

09.09.2013 13:00 warszawa podzielona na 9 obszarów

Przetarg na wywóz śmieci rozstrzygnięty. Lwia część dla MPO

SERWISY:

Pięć obszarów stolicy dla MPO, trzy dla Lekaro i jeden dla  firmy SITA. Ratusz wybrał firmy, które od lutego przyszłego roku będą odbierały od warszawiaków śmieci.

- Po sprawdzeniu wszystkich ofert wybraliśmy optymalne propozycje. Wyłonieni wykonawcy będą, począwszy od lutego przyszłego roku, odbierać śmieci od mieszkańców stolicy i dbać o ich przetworzenie. Dzięki wprowadzeniu systemu pomostowego, na sfinalizowanie umów mamy jeszcze ponad 4 miesiące. Przed nami ustalenie dokładnego harmonogramu odbierania śmieci z poszczególnych nieruchomości oraz akcja informacyjna dla mieszkańców – informuje Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

5 obszarów dla miejskiej spółki

Wybrane przez ratusz w przetargu firmy będą odbierały śmieci po zakończeniu okresu pomostowego i wprowadzeniu docelowego systemu gospodarowania odpadami. W postępowaniu podzielono miasto na 9 części. Pięć z nich przypadło miejskiej spółce - MPO (wygrała we wszystkich rejonach, w których startowała).

- dla obszaru I (Bielany i Żoliborz) – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie (83 418 434,40 PLN),
- dla obszaru II (Białołęka i Targówek) - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie (
115 736 364,00),
- dla obszaru III (Mokotów) – PPHU Lekaro (
115 333 376,04),
- dla obszaru IV (Ochota, Ursus i Włochy) - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie (
122 201 032,80),
- dla obszaru V (Praga Południe i Praga Północ) – PPHU Lekaro (
114 368 562,36),
- dla obszaru VI (Rembertów, Wawer i Wesoła) - PPHU Lekaro (
96 140 669,04),
- dla obszaru VII (Śródmieście) - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie (
109 610 155,20),
- dla obszaru VIII (Ursynów i Wilanów) – SITA Polska Sp z o.o. (
108 119 250,00),
- dla obszaru IX (Wola i Bemowo) - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie (
117 971 289,60).

Firmy uczestniczące w postępowaniu mogą teraz odwołać się do Krajowej Izby Odwoławczej w ciągu 10 dni. Oznacza to, że odwołania mogą być składane do 19 września. KIO w ciągu około 14 dni rozstrzygnie ew. odwołanie. W związku z tym, planowany termin zawarcia umowy to pierwsza połowa października.

"Stawki nie wzrosną"

- Znamy już kwoty, jakie będziemy płacić firmom za wywóz i zagospodarowanie warszawskich śmieci. Na ich podstawie możemy ponownie przeliczyć stawki za wywóz i gospodarowanie odpadami oraz sprawdzić, o ile moglibyśmy obniżyć opłaty śmieciowe dla mieszkańców stolicy - zapowiada prezydent Warszawy.

Po 31 stycznia kończy się okres obowiązywania systemu pomostowego, ale przez pewien czas warszawiacy będą płacić za wywóz śmieci dotychczasowe stawki. Jak długo? Na razie nie wiadomo.

Na początku urzędnicy będą przyglądać się funkcjonowaniu nowego systemu. – Jeżeli się okaże, że więcej zbieramy z opłat, niż wydajemy, to będziemy się zastanawiać nad zmianą stawki – mówi wiceprezydent Warszawy Jarosław Dąbrowski. - Możemy powiedzieć, że stawki nie wzrosną - zapewnił.

Byś bez obszaru

Według informacji z ratusza, żadnego obszaru nie obsłużą Remondis i Byś (ta druga firma dwukrotnie zaskarżała już przetargi na odbiór śmieci). Za pierwszym razem Krajowa Izba Odwoławcza nakazała poprawić przetarg. Jeden z najważniejszych zarzutów dotyczył zapisu, zgodnie z którym wykonawcy mieli się wykazać konkretną instalacją regionalną do odbioru odpadów o określonych mocach. To preferowało konkretnego wykonawcę - należącą do miasta firmę MPO. Izba to potwierdziła w swoim orzeczeniu.

Miasto musiało poprawić warunki przetargu. Przy drugim podejściu najważniejszym kryterium była cena , na którą składała się cena za odbiór odpadów i cena za ich zagospodarowanie. To również zostało podważone prze firmę Byś. Jednak tym razem KIO nie podzieliła zastrzeżeń przedsiębiorcy. CZYTAJ WIĘCEJ

Wiceprezydent Dąbrowski zapewnia, że odbiór i zagospodarowanie odpadów będzie pod stałą kontrolą.

- W specyfikacji przetargowej jasno wskazaliśmy czego oczekujemy od referentów. Będzie bardzo dobrze zabezpieczony transport odpadów z naszych do mów do instalacji przetwarzania. Śmieciarki będą wyposażone w specjalne urządzenie GPS, wagi. Zainstalowane będą również chipy w pojemnikach. Tutaj nie ma miejscu na jakikolwiek margines błędu – tłumaczy wiceprezydent Warszawy.

System pomostowy

Zgodnie z przepisami tzw. ustawy śmieciowej, gminy do 1 lipca br. miały przeprowadzić przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nie udało się to m.in. w Warszawie, gdzie do 31 stycznia 2014 r. będzie obowiązywał tzw. system pomostowy. W tym czasie mieszkańcy będą przekazywać opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto będzie z niej opłacać faktury za odbiór śmieci.

Dlaczego przejściowe stawki są niższe? Mówi Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy:


ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wesoła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 21:31 ~Wesoła

  Widzę, że tu dużo komentarzy odnośnie usług świadczonych przez Lecaro, no to ja też dołożę swoją opinię - po pierwszych kilku tygodniach jest dużo gorzej niż było kiedy robił to Trans Net. Po piersze oszukano nas, bo codwutygodniowe usługi dla śmieci zmieszanych przerodziły się w comiesięczne, a poza tym nie dostarczają worków na inne śmiecie ani kontenerów, nawet nie mają w zwyczaju zamykać kubła po zabraniu zawartości. Będzie z nimi droga przez mękę.

 • Nie BYś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 19:26 ~Nie BYś

  Nie ma juz wysypiska dla warszawy, ktoś tu scieme wali!

 • Byś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2013 19:24 ~Byś

  A ja sie ciesze bo BYŚ to zdzierca, ma wysokie stawki za kontenery !!
  Ale fajnie ze ma tylu wyznawcow popieraacych go

 • falk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2013 20:43 ~falk

  warszawa będzie cała w śmieciach MPO i LEKARO sobie nie poradzą myśle że ten przetarg to gigantyczna KORUPCJA

 • henk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 20:24 ~henk

  Zadłużone po uszy MPO wygrywa przetarg najniższą ceną. To kpina! Miasto zaoszczędzi na śmieciach a dołoży do wodociągów, bo MPWiK ma wykupić udziały w MPO i w ten sposób wspomóc bankruta. Już MPWIK wykupiło z naszych pieniedzy bo to też spółeczka miejska, jakieś lipne obligacje tego bankruta.

 • papi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 17:25 ~papi

  Do Ryby ! A gdzie Byś ma składowisko odpadów ? Bo nie wszystko da się odzyskać. Czy może na terenie Mazowieckiego ,czy wyprowadza pieniądze poza Warszawę ?A potem płaczesz, że Janosikowe jest duże , a gdzie się podziewa opłata Marszałkowska ? Pomyśl najpierw a potem gadaj bzdury.

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 17:17 ~lesiosta

  A Ty Baranku Boży wiesz ile odzyskuje Byś ? Jak by mieli wagi na samochodach to dopiero zobaczyłbyś ? Bo jak do tej pory to chwalą się ,że więcej niż Japonia i Niemcy razem wzięci!!!! Wiec nie odzywaj się jak się nie znasz !!!

 • Ryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 15:20 ~Ryba


  Baranku Boży Byś ma sortownie a MPO składowisko odpadów. Różnica dość duża. Poczytaj o odzysku i karach które później będziemy płacić za jego brak.  prezess~prezess

  Zaskarżę ten przetarg. Nie żartuję, będzie powtórka!
  żenada~żenada


  Szkoda, że Byś będzie tylko podwykonawcą usług. Dobra, solidna, a do tego polska firma. Mają najnowocześniejszą w Polsce sortownie odpadów. Za grube pliki tatusiów.
  ooo~ooo


  sorryy a MPO to ruska firma czy czegoś nie wiem ??

  mito~mito  A pużniej Mpo Wywozi smieci na swojie na swojom srotownie na Radiowie a jak jest za duza kupa zgromadzonych opaduw to taniej wychodzi Mpo spalic Smeci na swoje sortowni niż by miła wygrac firma Byś jusz sortownia na radiowie dwa razy sie paliła przynajmiej Strazaci majom co gaszic

 • Torba_jednorazówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 13:11 ~Torba_jedn…

  lolek zielony~lolek zielony

  Cały system jest idiotyczny, dlaczego my tak inteligenty naród korzystamy z idiotycznych pomysłów zachodu? Przecież nie jest to ekonomiczne ani mądre;/

  Dlaczego produkujemy butelki bezzwrotne? Gdzie się podziały kaucie za butelki po piwie, oranżadzie, winie, wódeczce, ptysiu? To jest jedyny skuteczny sposób na recykling i czyste środowisko.

  Precz z idiotami i ich idiotycznymi pomysłami


  Zapomniałeś dodać, że powinniśmy lipowe łapcie nosić zamiast butów. Po sezonie do kompostownika i było by JESZCZE BARDZIEJ ekologicznie.
  Natomiast ZGADZAM SIĘ z twoim ostatnim zdaniem: Precz z idiotami i ich idiotycznymi pomysłami. Pojąłeś?

 • maniolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2013 12:29 ~maniolo

  Ciekawe ile płacił ,, jutro '' za śmieci skoro teraz 3 razy tyle.Może za najmniejszy pojemnik raz w miesiącu a reszta na przystanek czy sąsiadowi. Cieszę się że we WŁOCHACH będzie MPO. Mili,uprzejmi ,profesjonalni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »