Informacje

18.09.2013 12:04 złożą odwołanie do kio

Przetarg na odbiór śmieci. Wielcy przegrani protestują

SERWISY:

Dwie firmy, który okazały się wielkimi przegranymi przetargu na odbiór śmieci w stolicy, protestują. Byś i Remondis zapowiedziały, że złożą jutro odwołanie w Krajowej Izbie Odwoławczej.

- Główna kwestia to cena. Nie da się profesjonalnie gospodarować odpadami za zaoferowane przez zwycięzców przetargu kwoty. O reszcie spraw poinformujemy podczas czwartkowej konferencji prasowej - zapowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl Karol Wójcik, przedstawiciel firmy Byś.

Jak dodał, odwołanie zostanie złożone w czwartek o godz. 14.

KIO będzie musiała je rozpatrzyć w ciągu 15 dni - zdecyduje, czy wybór odbiorców śmieci na przykład trzeba będzie powtórzyć.

Lwia część dla MPO

9 września ratusz ogłosił wyniki przetargu na odbiór odpadów. Zdecydowano, że pięć obszarów stolicy obsłuży MPO, trzy Lekaro i jeden firma SITA.

Czytaj więcej o tym podziale.

Jeżeli wyniki przetargu się uprawomocnią, to wybrane firmy będą odbierały śmieci po zakończeniu okresu pomostowego i wprowadzeniu docelowego systemu gospodarowania odpadami.

Władze miasta przekonują, że stawki za odbiór dla mieszkańców będą niższe niż się spodziewano. Po 31 stycznia kończy się okres obowiązywania systemu pomostowego, ale przez pewien czas warszawiacy będą płacić za wywóz śmieci dotychczasowe stawki. Jak długo? Na razie nie wiadomo.

Byś i Remondis bez obszaru

Zgodnie z wyborem ratusza, żadnego obszaru nie obsłużą właśnie Remondis i Byś (ta druga firma dwukrotnie zaskarżała już przetargi na odbiór śmieci). Za pierwszym razem Krajowa Izba Odwoławcza nakazała poprawić przetarg. Jeden z najważniejszych zarzutów dotyczył zapisu, zgodnie z którym wykonawcy mieli się wykazać konkretną instalacją regionalną do odbioru odpadów o określonych mocach. To preferowało konkretnego wykonawcę - należącą do miasta firmę MPO. Izba to potwierdziła w swoim orzeczeniu.

Miasto musiało poprawić warunki przetargu. Przy drugim podejściu najważniejszym kryterium była cena , na którą składały się: cena za odbiór odpadów i cena za ich zagospodarowanie. To również zostało podważone prze firmę Byś. Jednak tym razem KIO nie podzieliła zastrzeżeń przedsiębiorcy. CZYTAJ WIĘCEJ.

System pomostowy

Zgodnie z przepisami tzw. ustawy śmieciowej, gminy do 1 lipca br. miały przeprowadzić przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Nie udało się to m.in. w Warszawie, gdzie do 31 stycznia 2014 r. będzie obowiązywał tzw. system pomostowy. W tym czasie mieszkańcy będą przekazywać opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto będzie z niej opłacać faktury za odbiór śmieci.

WICEPREZYDENT STOLICY O WYBORZE FIRM:

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • papi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 18:07 ~papi

  do WWW a skąd ty wiesz że MPO nie ma możliwości technicznych ????? Jesteś z Bysia czy Remondisu ?

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 18:01 ~lesiosta

  A niby MPO to nie rodzima firma, pracują w niej sami Polacy a nie jak w innych prywatnych Ukraińcy i inne nacje (sortownia Byś i inne niby Polskie)

 • radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 17:48 ~radek

  O efektach działania nowej ustawy można przeczytać w lokalnej gazecie Echo: 
  www.gazetaecho.pl/rosnie-gora-smieci-w-radiowie-kiedy-pojedziemy-na-niej-na-nartach_65379 
  W skrócie: już teraz efekt jest taki, że śmieci przestają być przetwarzane a zostają z powrotem składowane na górze w Radiowie. Tamto wysypisko miało być już nieczynne, jednak dzięki ustawie i działaniu MPO znowu jest rozbudowywane.Likwidowane jest także przetwarzanie gdyż przetarg wygrały firmy, które nie mają takich instalacji a warunki przetargu przetwarzania nie nakazują. Jednym słowem - do dupy z taką ustawą i takimi warunkami przetargów (już obu): cofamy się przynajmniej o 10 lat wstecz.

 • Warzawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 17:38 ~Warzawianka

  No i tak Państwo Polskie niszczy rodzimy biznes. Markety zostają zwolnieni z podatków a polskie firmy wynocha. MPO i miasto na tym zarobią, do tego dodatkowo bedzie trzeba z rodziny urzędników zatrudnić do obsługi bałaganu. W Polsce nie ma zdrowej konkurencji tylko jak drugi się wychyla to trzeba mu pokazać gdzie jego miejsce. Byś za dużo krzyczał i go załatwili. I to ma być demokracja. Nigdy więcej PO - od nowa wprowadzają komunę w kraju.

 • architekt krajobrazu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 12:51 ~architekt…

  Ja nic z tego nie rozumiem. Mieszkam w bloku gdzie jest zsyp, komorę zsypową zamykaliśmy bo obok jest sporo domów jednorodzinnych i ta hołota przynosiła rano śmieci do tego zsypu. Teraz za blokiem stoją dwa pojemniki,"szkło","odpady surowcowe", otwarte więc podrzucanie śmieci jest prostsze.Zdecydowana większość i tak ustawia pod zsypem butelki, wierząc,że ktoś zabiera je i zwoźi windą do śmietnika.Przybyło w krajobrazie pojemników pod każdym blokiem, pełnych wszelkiego śmiecia, rozrzucanego przez poszukiwaczy skarbów ,oraz wzrosła cena. Cała ta prowizorka {pojemniki stoją już w trzecim miejscu, tak samo niefortunnym jak poprzednie} sprawia wrażenie ,że się nie sprawdzi.

 • kaks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 10:49 ~kaks

  www~www

  MPO wygrał - nie ma możliwości technicznych wykonać zlecenie. Do tego po kwotach dużo poniżej kosztów. Tylko że MPO może poprosić miasto czyli nas o dofinansowanie a prywatne firmy nie. Nie bardzo wiem po co miastu tego typu spółki ani to spółka prywatna ani spółka państwowa - taki twór nie wiadomo jaki. Nie grozi im upadłość bo miasto pomorze

  Jak to nie moze wykonac zlecenia za takie pieniadze!
  Przed podwyzka smieciowa placilem polowe obecnej stawki za 4-os. rodzine i wszystko dzialalo idealnie. A teraz place 2x tyle a smieci odbiera ta sama firma. Gdzie podziala sie nadplata, pytam sie!

 • zorientowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 10:23 ~zorientowany

  do ~Zryf

  Do informacji publicznej tez podali, że przy wyliczeniach kosztów wywozu opierali sie o dane i koszty z przed dwóch lat? Oraz o tym, że sa to koszty składowania na wysypiskach? Od nowego roku w zwiazku z kolejnymi regulacjami Unijnymi koszty takiego wywozu mają zdrożeć 2-3 krotnie i co wtedy będzie? będą robić po kosztach?? Zapłacimy wtedy wszyscy "zaktualizowaną" cenę którą przyklepnie miasto i nie będzie to juz 10zł/os.

 • Katy74

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 09:50 ~Katy74

  A czy ktoś jeszcze pamięta 'aferę' z firmą LEKARO w roli głównej??

  zakopywanie śmieci w lesie


  Czy ktoś sprawdził dokładnie czy nie ma już żadnych uchybień przy segregacji, utylizacji i ogólnie całej gospodarce odpadami??

 • Zryf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 09:26 ~Zryf

  kuka~kuka

  Jak to nie moze wykonac zlecenia za takie pieniadze!

  MPO w przetargu dla Bielan i Żoliborza dało cenę za wywóz ok. 10 zł miesiecznie od mieszkańca. Sprawdź sam - to jest informacja publiczna.

 • zorientowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2013 09:17 ~zorientowany

  Nadpłata i róznica tych kwot wynika z tego, że miasto(gmina) zabiera Ci np. 30zł za domek, a płaci firmie 15zł...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »