Informacje

18.07.2013 18:00 śmieciowa rewolucja w stolicy

Przetarg na odbiór śmieci poprawiony. Najważniejsza cena

SERWISY:

Są nowe warunki przetargu na wywóz śmieci w Warszawie. Najważniejszym kryterium  wyboru firmy, która je odbierze, będzie cena.

- Kontynuujemy przetarg, uzupełniliśmy jego warunki o uwagi Krajowej Izby Odwoławczej. Rzeczywiście głównym kryterium przy wyborze oferty będzie cena. Ale rozdzielamy ją na dwa: cenę za odbiór odpadów od mieszkańców i ich zagospodarowanie. Chcemy żeby było zgodzie z ekologią i prawem – powiedziała tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Firm mają czas na złożenie swoich ofert do 19 sierpnia.

Poprzedni przetarg zaskarżony

Zmiana przetargu ma związek w decyzją Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała poprawić przetarg.

Jeden z najważniejszych zarzutów KIO dotyczył zapisu, zgodnie z którym wykonawcy mieli się wykazać konkretną instalacją regionalną do odbioru odpadów o określonych mocach. To preferowało konkretnego wykonawcę - należącą do miasta firmę MPO. Izba to potwierdziła w swoim orzeczeniu.

Plan awaryjny

W Warszawie od 1 lipca obowiązuje tzw. system pomostowy. Śmieci od właścicieli nieruchomości odbierają firmy, które robiły to przed rewolucją śmieciową. Mieszkańcy nie będą musieli się z nimi rozliczać, ponieważ na podstawie umów z przedsiębiorcami zrobi to za nich miasto.

Za segregowane śmieci w blokach i kamienicach - jeżeli lokal zamieszkuje jedna osoba - trzeba zapłacić 10 zł, jeśli dwie - 19 zł, trzy - 28 zł, a cztery i więcej - 37 zł. W przypadku domków jednorodzinnych, w których zamieszkuje jedna osoba, opłata ta wynosi  30 zł, dla dwóch osób - 45 zł, a trzech i więcej - 60 zł.

Za śmieci niesegregowane w lokalach zamieszkałych przez jedną osobę opłata wynosi 12 zł kiedy mieszkają tam 2 osoby - 23 zł, przy 3 - 34 zł, a 4 i więcej - 45 zł. W domkach jednorodzinnych opłaty przy jednej osobie to 40 zł, 2 osobach - 55 zł, trzech i więcej - 70 zł.

W budynku jednorodzinnym, w którym wyodrębniono dwa lokale mieszkalne, za śmieci segregowane płacimy: 15 zł za gospodarstwo jednoosobowe, 23 zł za dwuosobowe, 30 zł przy trzech i więcej osobach. W przypadku nieposegregowanych śmieci będzie to odpowiednio: 20 zł, 28 zł i 35 zł.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rekin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 12:14 ~Rekin

  Ta segregacja pod względem finansowym to jedna wielka ściema. Prosty przykład jedno z większych osiedli w W-wie, nagonka na segregacje bo lepiej i taniej. Dzis zaobserwowałem jak firma odbierająca śmieci po kolei wszystkie kontenery wsypuje do śmieciarki, tak jak bylo poprzednio bez segregacji...Pytam człowieka który to odbiera, dlaczego wszystko razem a on na to, że auto 2gie popsute...wtf...Tylko że za każdym razem jak ich widze to robia ten sam myk i jedna zasze przyjeżdza po wszystko.. Prosty nawet jak ludzie będą segregowali i tak będziemy płacili większe stawki, bo wg firmy smieciowej nie segregujemy....

 • BLOKOWY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 06:35 ~BLOKOWY

  Do końca czerwca MPO odbierało śmieci jeden śmietnik 4 bloki razem 136 mieszkań śmieci odbierane były 2x w tygodniu poniedziałek i czwartek. Za wywóz śmieci płaciliśmy (jeden budynek 20 lokali) 170 w porywach 195 zł. Za wywóz w maju płaciliśmy od 25 czerwca, za czerwiec w lipcu. Od 1 lipca te same pojemniki ta sama firma MPO identyczny wywóz 2x w tygodniu tyle tylko że cena to 361 zł płatne do gminy do dnia 28 lipca.Czyli w lipcu płatne MPO za usługi wykonane w czerwcu dokładnie 165 zł plus gminie 361 zł za usługi wykonane w lipcu.Fakturę od MPO mamy od gminy faktur nie będzie,jakość usług identyczna tylko cena wyższa,kiedyś pewien satyryk śpiewał platforma nas dyma ,miał chłop rację.

 • anoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 21:12 ~anoja

  Wg mnie będzie zatem tak samo jak przed wprowadzeniem ustawy śmieciowej. Tak jak spółdzielnie i wspólnoty wybierały najtańszą opcję i nie wiadomo było gdzie te śmieci tak naprawdę lądują (to zarzucało miasto staremu systemowi), tak teraz miasto wybierze najtańszą opcję bez gwarancji, że te śmieci wylądują na wysypisku a nie w lesie, w dole...Zmienia się tylko adresat faktur, bałagan będzie taki sam.

 • Romuald T

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 12:58 ~Romuald T

  Różnice kiku złotych jeśli chodzi o segregowane i niesegrogowane? To ma zachęcić do ekologii?? Do segregacji śmieci? Przecież to jest śmieszne. Z drugiej strony, jeśli ustawa stosuje odpowiedzialność zbiorową, bo jak jeden w bloku nie segreguje to wszyscy płacą jak za niesegrowane, to jednak nie ma sensu zbytnio rozgraniczać tych stawek.
  Ogólnie, cała ta ustawa to jedno wielkie, nieprzemyślane i niepotrzebne zamieszanie!

 • ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 11:22 ~ona

  Widzieliście śmietniki w Warszawie... wszędzie wywalają się stare meble, kartony, metalowy złom...Warszawiacy zrobili wiosenne porządki...super, tylko nikt tego nie wywozi i tygodniami zalega to na trawnikach i chodnikach...!!!!!! ZGROZA!!!!!

 • mada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 10:17 ~mada

  Skoro to są te same firmy i te same pojemniki co przed rewolucją to dlaczego cena jest inna? Od 1 lipca obowiązuje już podwyżka,ale za co?

 • widze to tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 09:14 ~widze to tak

  kiedys pisalem ze to firmy powinny placic nam mieszkanca za selekcje, mycie odpadow, czesc sie oburzala jak to co ci sie stanie, pisalem ze to odpad wtorny / polprodokt gotowy do przetworzenia

  prosze bardzo
  http://finanse.wp.pl/kat,104132,title,Przez-biurokracje-oplaty-za-smieci-sa-zawyzone,wid,15826394,wiadomosc.html

 • acha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 09:08 ~acha

  Niech ktoś mi wytłumaczy, na jakiej podstawie ustalono w Wwie stawki za wywóz śmieci, skoro miasto do tej pory nie wie, ile to będzie kosztowało?

 • NIKT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 08:50 ~NIKT

  Zatem śmieci wywozić będzie pewnie COVEC.

  Powodzenia

 • net

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2013 05:12 ~net

  Czyż ta głupota najniższej ceny kiedyś się skończy? Dadzą najniższą cenę i zamiast segregować będą śmieci zakopywać. I to ma być poprawa zamiast mieszkańców kombinować ze śmieciami będą firmy. Brawo, tak trzymać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »