Informacje

17.10.2017 06:18 Będą rejestrować interwencje

Przetarg na kamery na mundurach. Pierwsze 70 dla stołecznej policji

SERWISY:

Interwencje stołecznych funkcjonariuszy będą nagrywane przez kamery zamontowane na ich mundurach. Komenda Główna Policji ogłosiła przetarg na zakup pierwszej partii urządzeń. Sprzęt trafi do policji prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Pierwsze 70 kamer, rejestrujących dźwięk i obraz, na mundury, prawdopodobnie do końca tego roku trafi do stołecznych policjantów. Wyposażenie funkcjonariuszy w nowe urządzenia będzie wymagało doprecyzowania przepisów w zakresie między innymi nagrywania oraz przechowywania tych nagrań.

- Jesteśmy za tym żeby kamerki były standardowym wyposażeniem każdego policjanta podczas służby patrolowej, interwencyjnej oraz ruchu drogowego. Jesteśmy także za tym, aby przebieg czynności oraz interwencji pod Kejmowanych przez policjantów był nagrywany - powiedział PAP rzecznik komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Przystosowane do nagrywania przy słabym oświetleniu

Jak podkreślił, zapis z kamer mógłby stanowić materiał dowodowy dla ewentualnych postępowań prokuratorskich, jak również służyć jako materiał szkoleniowy dla policjantów.

Termin składania ofert to 19 października, a termin realizacji - do 15 grudnia 2017 roku. Jak wynika ze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) wartość przetargu to 170 tysięcy złotych, w tym zamontowanie i uruchomienie urządzeń oraz przeprowadzenie wymaganych szkoleń.

SIWZ zakłada, że kamery powinny być przystosowane do nagrywania przy słabym oświetleniu z zachowaniem parametrów porównywalnych do ludzkiego oka bez doświetlania, a także zapewnić nagrywanie przy oświetleniu ulicznym i wewnątrz budynków. Jeśli kamery będą posiadać funkcję doświetlania np. w podczerwieni, to musi być ona trwale wyłączalna przez administratora.

"Użytkownicy będą mogli oznaczać nagranie, jako dowód w czasie nagrywania, poprzez naciśnięcie przycisku na kamerze oraz podczas przeglądania zebranego materiału filmowego" - podano w SIWZ.

Wymagania sprzętu

Kamery powinny pracować, w zależności od jakości nagrania, minimum od 8 do 10 godzin. Mają być także wyposażone w diodę trybu nagrywania wyraźnie widoczną z zewnątrz. Powinny mieć możliwość nagrywania mowy i eliminacji hałasu tła. Nagrania nie mogą ulec uszkodzeniu w przypadku wyczerpania akumulatora. A po wyczerpaniu pojemności pamięci kamera nie może nadpisywać zapisanych wcześniej nagrań, czyli nagrywać ponownie. Urządzenia muszą także nagrywać obraz wideo w przypadku uszkodzenia mikrofonu oraz dźwięku w przypadku uszkodzenia obiektywu kamery.

Jak wskazano w SIWZ, kamery powinny gwarantować pracę w temperaturze od minus 20 do plus 50 stopni Celsjusza. Muszą także posiadać możliwość nałożenia na nagranie znaku, zawierającego m.in. identyfikator użytkownika kamery oraz datę i czas pracy.

W SIWZ wskazano także, że kamery muszą posiadać bezpieczne, pewne i szybkie mocowanie do ubioru służbowego letniego i zimowego, zapewniając stabilność kamery także podczas ruchu użytkownika (np. biegu). "Mocowania nie może wymagać dziurawienie odzieży" - dodano.

Nagrania mają być szyfrowane i możliwie do odtworzenia na komputerze z przeznaczonym do tego oprogramowaniem. Policjant-użytkownik kamery nie może edytować i kasować nagrań. Takie uprawnienia posiadać wyłącznie administrator systemu.

Koszt nieduży, rezultat pozytywny

Część kamer powinna mieć możliwość robienia zdjęć podczas nagrywania, a także umożliwiać ładowanie w pojeździe z gniazda zapalniczki (12 V). Zamówienie obejmuje także dostarczenie zestawu urządzeń i oprogramowania do obsługi i zarządzania kamerami oraz nagraniami.

To, że na mundurach policjantów będą kamery rejestrujące ich interwencje zapowiedział w grudniu 2016 roku szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. - Chcemy wprowadzić taki standard, że na mundurach policjantów będą kamery. Koszty nie są duże, a rezultat będzie bardzo pozytywny. Dzięki temu będziemy mogli rozstrzygnąć spory. Takie narzędzie pozwoli nam rozstrzygnąć wszystkie niejasności - mówił wówczas szef MSWiA.

Kamery w mundurach strażników miejskich

Nie tylko policjanci zostaną wkrótce wyposażeni w kamery. Podobne urządzenia mają pojawić się również w mundurach strażników miejskich, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w sierpniu. - Pomysł pojawił się jakiś czas temu, chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonariuszom, zabezpieczenie ich przez oskarżeniami ze strony osób, wobec których prowadzona była interwencja - mówiła nam wówczas Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

- Podobne rozwiązania są wprowadzone między innymi w Wielkiej Brytanii. Rozstrzygnęliśmy przetarg na dostarczenie 300 kamer, co pozwoli nam na to, aby każdy patrol, który wyjeżdża na ulice, był wyposażony w taki sprzęt - dopowiadała Monika Nizniak, rzeczniczka warszawskiej Straży Miejskiej.

Kamery mają trafić do funkcjonariuszy jesienią. Jednak do końca roku straż potrzebuje czasu na opracowanie odpowiedniego programu do archiwizacji nagrań.

A to nie wszystko. Oprócz mundurów funkcjonariuszy, kamery mają pojawić się w nowych radiowozach straży miejskiej. Decyzja o rozpisaniu przetargi w tej sprawie zapadła miesiąc temu, we wrześniu, niedługo po samobójstwie 25-latka w radiowozie funkcjonariuszy, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

 

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • złypies

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 20:37 ~złypies

  Ciekawe czy policja "co ciekawsze" interwencje upubliczni. Byłaby kupa śmiechu.

  Tak na poważnie to bardzo dobrze. Będzie można obejrzeć całą interwencję , a nie fragmenty nagrane przez patusów różnej maści.

 • ppppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 19:11 ~ppppp

  Ciekawe czy drogówka z Piaseczna dostanie kamery...łapóweczki idą jak złe...

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 15:34 ~aaa


  MO312~MO312

  Ja chcę poinformowania mnie, że jestem nagrywany i uzyskania mojej zgody na nagrywanie. To nie jest krurufa wielki brat.
  wdqf~wdqf

  tak samo jak nie muszę mieć zgody jak nagrywam otoczenie swojego domu, biura czy firmy. Podstawa to jak owe nagrania będą rejestrowane i przechowywane. I kto będzie miał do nich wgląd

  obraz możesz rejestrować przy domu do woli, nie możesz rejestrować dźwięku.

 • TWARDY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 15:16 ~TWARDY

  Zamiast takich głupot , lepiej oddajcie im pałki. Przed policjantem musisz czuć respekt , a nie pośmiewisko.

 • daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 13:24 ~daro

  w końcu rolę się odwróciły i nagrywający będzie nagrywany :-))) bardzo dobrze trzeba walczyć ich bronią

 • rychu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 13:22 ~rychu

  MO312~MO312

  Ja chcę poinformowania mnie, że jestem nagrywany i uzyskania mojej zgody na nagrywanie. To nie jest krurufa wielki brat.

  ale jak ty latasz z telefonem przy twarzy policjanta to już wszystko w porządku ale jak ty będziesz nagrywany to już bee oj nie ładnie

 • Bladiego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 13:08 ~Bladiego

  Poczytaj najpierw prawo :) nagrywać każdy może, ale aby upublicznić muszą mieć zgodę. Wiesz, że dzwonią ale nie wiesz gdzie

  WB1WB1

  To będą kamery z najwyższym wskaźnikiem awaryjności i samoistnym kasowaniem się nagrań na całym świecie:).

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 12:18 ~Piękny Roman

  MO312~MO312

  Ja chcę poinformowania mnie, że jestem nagrywany i uzyskania mojej zgody na nagrywanie. To nie jest krurufa wielki brat.

  Napisali, będą wprowadzone odpowiednie zmiany w prawie.
  Ciekawe czy przy okazji zniknie zapis o legalności nagrywania i publikowania nagrań z osobami publicznymi (tu policjanci).

 • wdqf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 11:16 ~wdqf

  MO312~MO312

  Ja chcę poinformowania mnie, że jestem nagrywany i uzyskania mojej zgody na nagrywanie. To nie jest krurufa wielki brat.

  tak samo jak nie muszę mieć zgody jak nagrywam otoczenie swojego domu, biura czy firmy. Podstawa to jak owe nagrania będą rejestrowane i przechowywane. I kto będzie miał do nich wgląd

 • MO312

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2017 10:23 ~MO312

  Ja chcę poinformowania mnie, że jestem nagrywany i uzyskania mojej zgody na nagrywanie. To nie jest krurufa wielki brat.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »