Informacje

05.06.2016 12:37 Duże zmiany w komunikacji

Przeszli z relikwiami
do Świątyni Opatrzności

SERWISY:


Procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie odbyła się msza św., której przewodniczy prymas Grecji i arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos. Obecna była m.in. premier Beata Szydło.

Niedziela to trzeci dzień obchodów Święta Dziękczynienia. W tym roku przebiega ono pod hasłem "Chrzest Darem Miłosierdzia".

Procesję z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego prowadził biskup Michał Janocha. - Wyruszmy z procesją ulicami Warszawy, ku Bożej opatrzności - powiedział bp Janocha, który przywitał uczestników procesji. - Będziemy przemierzać drogi, którymi chodzimy do domu, do pracy, do szkoły, a te wszystkie drogi prowadzą do Bożej opatrzności - dodał.

- Niech nasza procesja do Bożej opatrzności będzie dziękczynieniem za całe nasze życie, za wolność naszej ojczyzny, za wszystko, co chcemy wypowiedzieć i czego nie możemy wypowiedzieć - tłumaczył biskup.

Dwie orkiestry

W procesji szły dwie orkiestry strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich, pracownicy i podopieczni różnych dzieł miłosierdzia: ośrodków, domów opieki, centrów pomocy i zespołów Caritas. Przy kościele św. Antoniego Mari Zaccarii, nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana Kolbego.

O godz. 12.00 na terenie Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie prymas Grecji i arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos; on także wygłosłi homilię.

Prymas Grecji abp Sevastianos Rossolatos, który przewodniczył uroczystej mszy św., w wygłoszonej homilii podkreślił, że "sekularyzacja to duch świata, który oddala od przesłania Ewangelii, od prawdy, że Bóg dotrzymał swoich obietnic i że posłał nam Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, który umarł z powodu naszych grzechów i zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia".

Przeciwko sekularyzacji

- Sekularyzacja to duch współczesnego społeczeństwa, które nie stosuje się już do Prawdy Ewangelii, nie uznaje już Królestwa Bożego jako skarbu, który warto nabyć za cenę wszelkich wyrzeczeń. Sekularyzacja to mentalność, według której wystarczą nam wykształcenie, nasz zawód, pieniądze, przyjemności, nauka, technologia. To sposób myślenia, który podpowiada ci, że jesteś w porządku, że nie masz grzechów, że jesteś doskonały, kochasz wszystkich i nie potrzebujesz żadnego Zbawiciela, zatem nie potrzebujesz też Kościoła, który głosi ci Słowo wiernego Boga i udziela ci sakramentów zbawienia! - mówił abp Rossolatos.

Zdaniem prymasa Grecji wrogiem współczesnych chrześcijan jest "sekularyzacja, życie bez Kościoła i Słowa Bożego". Dodał, że jest to "życie bez prawdy, która ogłasza nam wierność Boga i naszą wierność".

Abp Rossolatos przypomniał też słowa św. Hieronima, który mówi, że "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa Chrystusa".

- Ta Świątynia, którą wznieśliście wspólnie jako Kościół żywy w Polsce, aby dziękować Bożej Opatrzności, ma przypominać wam i wszystkim, że Bóg jest zawsze wierny i że zawsze jest gotów przywracać nam życie, jeśli tylko wracamy do Niego całym sercem! - powiedział abp Rossolatos o Świątyni Opatrzności Bożej.

Marszałkowie, premier, prezes

Po homilii został odczytany przez kard. Kazimierza Nycza akt zawierzenia Opatrzności Bożej polskiej młodzieży, która przygotowuje się do ŚDM zaplanowanych w lipcu w Krakowie, a także polskich rodzin i zakonu franciszkanów.

Kard. Nycz dziękując uczestnikom za udział w uroczystości powiedział: "dzisiejsze Święto Dziękczynienia traktujemy też jako przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie".

W mszy uczestniczyli w niej m.in. premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu - Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, szef PiS Jarosław Kaczyński.

Po mszy relikwie św. Maksymiliana Kolbego zostały przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Odbył się też koncert pt. "Moc dobra".

Według organizatorów w uroczystości Święta Dziękczynienia uczestniczyło ok. 8 tys. wiernych.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski jest prowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Utrudnienia

Trasa przemarszu prowadziła ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Rondo gen. Ch. de Gaulle’a, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, Belwederska, Jana III Sobieskiego, al.  Wilanowska, al.  Rzeczypospolitej, Prymasa A. Hlonda. Ulice były czasowo wyłączane z ruchu.

W niedzielę od godz. 6.00 do 22.00 zamknięte są: wschodnia jezdnia (w kierunku centrum) al. Rzeczypospolitej od ul. Sejmu Czteroletniego do ul. F. Klimczaka oraz ul. Prymasa A. Hlonda od al. Rzeczypospolitej do ul. św. U. Ledóchowskiej. Wyznaczone zostaną miejsca postojowe na ulicach: wschodnia jezdnia al. Rzeczypospolitej od ul. F. Klimczaka do al. Wilanowskiej (w godz. 6.00 – 22.00), zachodnia jezdnia al. Rzeczypospolitej od al. Wilanowskiej do ul. Prymasa A. Hlonda (w godz. 11.45 – 22.00), ul. Przyczółkowa od ul. F. Klimczaka do ul. A. Branickiego (w godz. 6.00 do 16.00).

Autobusy 217 i 522 dojeżdżają jedynie do pętli Oś Królewska 02.

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Rafał Guz

ran/b/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 18:17 ~max

  Wierni to też ludzie i chcieliby mieć pamiątkę z tego już historycznego wydarzenia więc nie ma się czemu dziwić że robią zdjęcia. Te relikwie z obrazami błogosławionych i świętych z Panteonu Wielkich Polaków zostały w kościele oo. Barnabitów postawione na chwilę. Relikwie Św Maksymiliana Marii Kolbe dołączyły do nich, a następnie procesja ze wszystkimi relikwiami wyruszyły już do Świątyni Opatrzności Bożej, przed którą została odprawiona uroczysta Eucharystia.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 15:27 ~waw

  A ja się pytam. Gdzie jest kopytko osiołka na którym podróżowała Święta Rodzina?

 • discrepancies

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 14:50 ~discrepancies

  Czak~Czak

  Szkoda, że nie przywalił łajniany deszcz.

  Bo tak naprawdę nie wierzyli. Nie zabrali ze sobą parasoli.

 • peleton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 14:48 ~peleton


  ppg47ppg47

  Tak już będzie do końca epoki kaczyzmu
  hgw~hgw


  wolę to niż co miesiąc masę krytyczną i co tydzień maraton w epoce hgw

  zamiast masy krytyczne - masę kretyńska? gratuluje wyboru.

 • qritiq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 14:47 ~qritiq


  kamyk~kamyk

  Co za upadek :(

  Święte relikwie, dom Boży, a wierni zamiast się modlić i rozważać nauki Świętych Pańskich, strzelają fotki ze smartfona :( I to nawet zakonnicy! (zdjęcie nr 5)

  Ciekawe co by na taki widok powiedzieli ci święci i błogosławieni z obrazów. Pewnie wzięliby kija i rozpędzili tą całą zgraję, tak jak zrobił Jezus w jerozolimskiej świątyni. Bo zamiast do Boga przyszli na jarmark :(

  Czy tylko mnie wydaje się, że pewne zachowania po prostu nie przystoją w takich miejscach i takich sytuacjach?

  A123B~A123B

  Świetne spostrzeżenie popieram w 100%


  Ta wiara polega na tym, żeby wyznawać to, czego sie nie rozumie i czego sie nie umie naśladować. Ale jak coś, to wszyscy mają gęby wypchane janempawłemdrugim i na kolanach o 21:37 gromnice głaszczą

 • kaznoczarodzieja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 14:44 ~kaznoczarodzieja

  putek~putek

  Przeczytajcie o tym w waszych Pismach świętych : Księga Wyjścia ( 2 Mojżeszowa) 20 rozdział a werset 4 . pozdrawiam

  oni nie sa od czytania tylko od słuchania

 • capi_katol_miłością

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 14:43 ~capi_katol…

  Fred~Fred

  Ręce opadają. Co za zabobonizm, ja nie mogę już w tym kraju.

  moze nie byc co do garnka wlozyc, ale pambóg musi być. psaly, godzinki, roraty, znak pokoju i udawanie ze sie jest dobrym. ale potem w domu - jazda na sąsiada, ze sie dorobil samochodu, ze nie nalezy mu sie wjazd na posesje, ze Walesa to zdrajca, itd itp

 • mszał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 14:41 ~mszał

  Maria~Maria

  Gdzie to państwo świeckie,które zapisane jest w konstytucji?

  dlatego wlasnie pisuary chca ja zmienic

 • buga_niema

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 14:40 ~buga_niema

  andrzej~andrzej

  zastanowcie sie gdzie jest ten bog gdy dochodzi do wojen albo innych kataklizmow gina dzieci i ludzie calkiem niewinni. ja nie spotkalem sie jeszcze z jego pomoca

  ten ich bog nie jest od tego zeby na swiecie bylo dobrze, tylko od tego zeby dyscyplinowac i straszyc nim zagubionych ludzi. od malego.

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2016 13:30 ~Irokez

  Trylobit~Trylobit

  To zatrważające jak trudne do pojęcia są dla współczesnych ludzi tak elementarne rzeczy jak sprawiedliwość i miłość :(

  Sprawiedliwość po "stworzeniu" człowieka nieświadomego dobra i zła i wydaniu mu bzdurnego zakazu "nie żryj z tego drzewa"? Skąd mieli wiedzieć, że to złe. Po co do drzewo w ogóle stworzył? A potem miłosiernie wykopał swoje "kochane" dzieci, zesłał na nie śmierć i cierpienie, sam się do niego walnie przyczyniał (pamiętacie pewien zakładzik?) a potem sam siebie przekupywał śmiercią własnego syna, zesłanym przez siebie samego. Super miłość i sprawiedliwość.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »