Informacje

22.07.2017 20:42 marsz pamięci

Przeszli trasę "od śmierci do życia".
75. rocznica Aktion Reinhardt

SERWISY:

Marszem Pamięci spod pomnika Umschlagplatz upamiętniono w sobotę 75. rocznicę akcji Reinhardt, w wyniku której zginęły około trzy miliony Żydów. Tegoroczne wydarzenie dedykowane były członkom "Oneg Szabat" - grupy gromadzącej materiały o życiu w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci organizowany był po raz szósty przez Żydowski Instytut Historyczny, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę swojego istnienia.

Symboliczna trasa

Marsz rozpoczął się w sobotę o godzinie 19. Ruszył spod pomnika Umschlagplatz, a następnie przemierzył symboliczną trasę "od śmierci do życia" ulicami Stawki, Karmelicką, Nowolipki i Andersa.

Koniec przemarszu miał miejsce się przed budynkiem ŻIH przy Tłomackiem, gdzie kiedyś spotykała się grupa "Oneg Szabat" i gdzie opracowywane, przechowywane i udostępniane jest archiwum Ringelbluma.

Tam uczestnicy symbolicznie upamiętnili ofiary, przywiązując do przygotowanej instalacji "Wstążki Pamięci" - skrawki materiału z imionami.

W tym czasie aktorka Maria Seweryn odczytała fragmenty relacji pt. "Ostatnim etapem przesiedlenia jest śmierć", przypisywanej Gustawie Jareckiej. Marii Seweryn towarzyszyła wiolonczelistka Edyta Czerniewicz, która zagrała fragmenty muzyczne skomponowane przez kompozytora Marka Czerniewicza.

- Chcemy żeby tegoroczne wydarzenie było większe niż poprzednio. Zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli miast i miasteczek, których ludność zginęła w getcie warszawskim. Pamiętamy o wszystkich 300 tys. ludzi, którzy zginęli w Treblince, lecz co roku marsz ma swojego bohatera. W tym roku jest to grupa "Oneg Szabat" - mówiła jeszcze przed wydarzeniem Małgorzata Krzanowska z Żydowskiego Instytutu Historycznego (ŻIH).

Zrównali getto z ziemią

Jesienią 1940 r. Niemcy stłoczyli Żydów na obszarze warszawskiego getta, tworząc największą zamkniętą dzielnicą żydowską w okupowanej Europie. W lipcu 1942 r. rozpoczęli jego likwidację, wywożąc do obozu zagłady w Treblince ponad 250 tys. mieszkańców getta.

19 kwietnia 1943 r., kiedy siły niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, opór stawili im bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Rozpoczęło się powstanie. Słabo uzbrojeni bojownicy walczyli z oddziałami SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacjami pomocniczymi prawie miesiąc.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią. Według raportów niemieckich od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Ok. 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów hitlerowcy zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, głównie Auschwitz i Majdanka.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o niezwykłej historii. 92-latek i jego niewiele młodszy kolega z najbardziej niezwykłego zespołu na świecie – Holocaust Survivors Band zagrali na placu Grzybowskim. Dzięki muzyce przeżyli Holokaust i właśnie do tego odnosi się nazwa duetu. Jak mówią, grają dla wszystkich – "Żydów, katolików, czarnych, białych i zielonych":

PAP/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zbig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2017 15:59 ~Zbig

  Akcja Reinhardt była pierwszym systematycznym programem eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Pochłonęła 2 miliony ofiar.
  Likwidacja getta warszawskiego była jej składową i pochłonęła 400 tys. ofiar. Odnoszenie akcji Reinhardt tylko do getta warszawskiego jest niechlujstwem historycznym i brakiem szacunku dla pozostałych 1,6 miliona Żydów z Łodzi, Białegostoku, Częstochowy, Kielc, Krakowa, Lublina, Lwowa, Radomia, Wilna i wielu innych miejsc.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2017 13:06 ~realista

  Na zamieszczonym zdjęciu widać likwidacje getta w Otwocku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »