Informacje

19.11.2018 19:51 rozstrzygnięcie konkursu

Przeszklony pawilon wzdłuż Towarowej. Projekt rozbudowy Muzeum Powstania

SERWISY:

Konkurs na modernizację i rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego został rozstrzygnięty. Zwycięski projekt zaproponowała pracownia architektoniczna Nizio Design International. Wyniki ogłoszono w poniedziałek.

Zadaniem konkursu było wyłonienie spójnej koncepcji rozbudowy i modernizacji Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z elementami zagospodarowania terenu. Chodzi między innymi o to, by zwiedzający zyskali dostęp do placówki od strony ulicy Towarowej.

W tym celu w pasie zieleni powstanie nowy pawilon, w którym w przyszłości będą mogły odbywać się warsztaty, lekcje muzealne czy wystawy czasowe. W planach jest też stworzenie zatok wzdłuż jezdni. Dzięki nim autobusy i taksówki nie będą musiały zatrzymywać się na zatłoczonej dziś Przyokopowej.

"Forma otwarta na miasto"

Pierwszą nagrodę otrzymała praca konkursowa autorstwa pracowni Nizio Design International Mirosław Nizio. Nie będzie to pierwsza współpraca tej pracowni z Muzeum Powstania Warszawskiego. To ona odpowiadała przed laty za projekt muzealnej ekspozycji.

Zwycięzca konkursu architektoniczno-urbanistycznego otrzyma nagrodę wysokości 66 tysięcy złotych brutto oraz "zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej".

W uzasadnieniu odczytanym przez sędzię konkursowego SARP Grzegorza Stiasnego poinformowano, że "praca ta w największym stopniu realizowała założone w konkursie cele projektowe". Jak podano, "nowa strefa wejściowa została zaproponowana w pracy w sposób poprawny funkcjonalnie i czytelny w kontekście kompozycji urbanistycznej". "Autorzy pracy zaproponowali hol wejściowy dostępny z poziomu galerii o odpowiedniej skali z obszerną strefą wejściową przed i za bramkami kontrolnymi. Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku" - uzasadniono.

"Forma otwarta na miasto"

W pawilonie znajdzie się też zejście do kondygnacji podziemnej, stanowiącej łącznik z istniejącym budynkiem. W ocenie sądu konkursowego jest ono dostosowane do liczby gości muzealnych i nie powoduje zakłócenia drogi do budynku głównego. Sędziowie konkursowi podkreślili też, że "kompozycja pawilonu wejściowego z zielonym dachem o łagodnym spadku i charakterze ogrodowo-parkowym pozwala na realizację różnorodnych plenerowych wydarzeń edukacyjnych planowanych przez MPW".

"Praca ta cechuje się spójnością kompozycyjną i skalą dostosowaną do otoczenia, a także wyrazem architektonicznym podporządkowanym istniejącej hierarchii przestrzennej i symbolicznej istniejącego zespołu muzealnego. Jest również formą otwartą na miasto poprzez umiejscowienie długiego przeszklonego holu wzdłuż ulicy Towarowej" - napisano w uzasadnieniu.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia

Drugą nagrodę - 44 tys. zł brutto - otrzymała praca, którą złożyła firma M.O.C Architekci z Katowic, natomiast trzecią - 33 tys. zł - praca autorstwa tomcat.arch.design Tomasz Olszewski z Piaseczna.

Wyróżnienia - 16 tys. zł - dostały dwie prace: autorstwa: MXCF Architekci i Pracownia Krajobrazu, i praca, którą złożyła Pracownia eM4 Brataniec Marcin Brataniec Kraków.

Oceny prac dokonał sąd konkursowy złożony z architektów: Krzysztof Ingarden (przewodniczący), Grzegorz Stiasny, Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Radosław Gajda, Krzysztof Domaradzki, Piotr Walkowiak, architekt miasta Marlena Happach, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, Dariusz Gawin i Agnieszka Szulejewska z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz szefowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska.

Konkurs na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego ogłoszono w lipcu:

kk/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ból Zęba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2018 16:17 ~Ból Zęba

  W miejscu opisanej inwestycji można zobaczyć ziemne wzniesienie (nasyp).Podobno jest to pozostałość trzeciej linii obrony Warszawy z okresu Powstania Listopadowego. Redutą tą miał dowodzić Józef Bem. Szkoda by było jeśli to prawda że że jedno Powstanie zasługuje na pamięć a drugie nie.Już niedługo kolejna rocznica wybuchu Powstania Listopadowego, niedaleko znajduje się reduta Gen. Józefa Sowińskiego za komuny wały były odsłonięte a na koronie wałów znajdował się chodnik umożliwiający spacer ale też zapoznanie się ze sztuką fortyfikacyjną tamtego okresu.

 • end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2018 09:40 ~end

  Od zarania dziejów wszystko zwiąazane z muzeum powinno byc dostepne od ul.Towarowej. To jedyna rozsądna alternatywa, tak dla pojazdów jak i przede wszystkim LUDZI.Tam dociera bardzo dużo osób w podeszłym wieku oni powinni mieć jak najłartwiejsze dojście. Wresccie ktoś ruszył mózgownicą. Żebyb tylko realizacja nie ciągnęła się w nieskończoność.

 • KarolJuve

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2018 08:43 ~KarolJuve

  zwieracz~zwieracz

  ja bym chciał żeby kiedyś dało się wejść do tego muzeum wogóle!

  "Wogóle" czy może "wogle". :D

 • mjkl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2018 08:07 ~mjkl

  wejsc mozna bez problemu. byle nie w trakcie nocy muzeow

 • zwieracz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2018 22:36 ~zwieracz

  ja bym chciał żeby kiedyś dało się wejść do tego muzeum wogóle!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »