Informacje

02.04.2017 17:46 10 TYSIĘCY UCZESTNIKÓW

Przeszedł marsz życia.
"Rodzina przyszłością świata i Kościoła"

SERWISY:

Przyszłość świata i Kościoła związana jest z rodziną, dziećmi - mówił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podczas XII Marszu Świętości Życia, który w niedzielę przeszedł ulicami Warszawy. Według stołecznej policji uczestniczyło w nim około 10 tysięcy osób.

Marsz zorganizowany został przez archidiecezję warszawską i diecezję warszawsko-praską. Inicjatywa wpisuje się w obchody Dnia Świętości Życia, który został ustanowiony w 1998 r. przez Episkopat Polski i jest obchodzony zawsze 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Marsz Świętości Życia odbywa się w niedzielę przypadającą po tej uroczystości.

Do obchodzenia "Dnia Świętości Życia" wzywał papież Jan Paweł II.

Niedzielny marsz poprzedziły dwie msze święte w katedrach w obu diecezjach. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz; na jej zakończenie wierni mogli przyjąć błogosławieństwo indywidualne lub dla całej rodziny.

Za życiem i rodziną

Następnie wierni z obu katedr przeszli na Pl. Zamkowy, gdzie rozpoczęto uroczystość. Trasa przemarszu biegła Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża. Na czele marszu szły ubrane na biało kobiety z szarfami, następnie rodziny z dziećmi, także w wózkach, i kobiety w ciąży. Organizatorzy podkreślali, że to właśnie one i ich dzieci są prawdziwym transparentem tego wydarzenia.

"Każda mama jest superbohaterem", "Każdy tata jest strongmenem", "Dziecko to miłość, dziecko to radość, dziecko to nadzieja", "Nosisz życie, jesteś wielka" – skandowano. Uczestnicy marszu śpiewali też religijne pieśni, modlili się.

Co pewien czas organizatorzy przytaczali słowa Jana Pawła II dotyczące rodziny. W tłumie widać było kolorowe baloniki i wiele transparentów z hasłami: "Dzieci są skarbem", "Dziecko darem nieba", "Tak dla życia", "Rodzina Bogiem silna", "Warto żyć". Wiele dzieci niosło papierowe serca. Na zakończenie uroczystości podnosiły je do nieba i – zachęcone przez organizatorów - przesyłały Ojcu buziaka.

Przeciwko aborcji

Wśród uczestników byli też przeciwnicy aborcji; na pl. Zamkowym, skąd ruszył marsz, rozstawili plakaty ze zdjęciami płodów; wiele osób uczestniczących w przemarszu miało na ubraniach naklejki z wizerunkiem płodu na żółtym tle i napisem "Ratuj mnie".

- Poprzez ten marsz chcemy mówić, że trzeba szanować każde życie. Takie inicjatywy są ważne, bo przypominają ludziom, jak ważna jest rodzina i dzieci. A dzieci i rodzin tu z nami jest bardzo dużo – mówiła PAP jedna z uczestniczek, pani Krystyna.

- Jestem tutaj z córeczką, ponieważ miała mieć zespół Downa. Mimo że wiedziałam o tym, zdecydowałam się ją urodzić. Jest całkowicie zdrowa. Dlatego przez swój udział w marszu chcę pokazać innym mamom, że sytuacja może być różna i nie można się bać - powiedziała z kolei PAP mama czteroletniej Marysi. Zaznaczyła równocześnie, że nie chce, by kobiety, które podejmą inną decyzję, były karane. - To jest trudny wybór. Moja sytuacja była bardzo trudna, byłam też w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wspierali mnie przyjaciele. Cieszę się, że podjęłam taką decyzję – mówiła wyraźnie wzruszona.

Wśród uczestników marszu były też siostry zakonne, na co dzień pracujące w ośrodkach dla samotnych matek i ich dzieci. - Każde dziecko to prawdziwy skarb. Warto pomagać, warto ratować każde życie. Do nas przychodzą mamy w różnych sytuacjach, często w ciąży. Staramy się pomagać, choć potrzeby są duże - powiedziała PAP siostra Lidia. Dodała, że największą satysfakcję przynosi jej fakt, że kobiety te, mimo bardzo trudnej sytuacji, starają się ratować siebie i dzieci.

"Dzieci przyszłością świata"

Marszowi towarzyszyła akcja "Pielucha dla malucha", podczas której zbierane były zarówno artykuły, jak i pieniądze dla mieszkańców Domu Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

Na zakończenie uroczystości kard. Nycz błogosławił dzieci, rodziny, a następnie wszystkich uczestników marszu. Przemawiając do zgromadzonych podkreślał, że papieże - zarówno Jan Paweł II, Benedykt XVI, jak i Franciszek - zwracali i zwracają uwagę na to, jak ważne jest każde życie, rodzina i dzieci. Dodał, że właśnie dzieci i rodziny są przyszłością świata i Kościoła.

Nawiązał też do przypadającej w niedzielę 12. rocznicy śmierci Jana Pawła II i zaprosił wiernych do uczestnictwa w drodze krzyżowej i obchodach świąt Wielkiej Nocy. Poprosił również zebranych o modlitwę za rodzinę, ojczyznę, za Kościół, za papieża.

Marsz - według policji - przebiegł bardzo spokojnie, nie doszło do żadnych incydentów.

PAP/md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 11:12 ~Dom

  analityk~analityk

  Ten ciemny i zdegenerowany kler chce poprawić swój wizerunek. Przecież mało kto tą kastę słucha. To jest środowisko homoseksualistów i pedofilów na co są badania.

  Proszę o wyniki badań.

 • Dom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 11:11 ~Dom

  asd~asd

  Kiedy ci wszyscy obrońcy życia przejrzą na oczy i uświadomią sobie, że są ofiarą prostej manipulacji bandy cwaniaków? Czy nie wiedzą, że życie stało się "święte" jakieś 150 lat temu dopiero?? Przedtem życie stawało się "święte" dopiero 40 dni od poczęcia w przypadku mężczyzn a 60 dni później w przypadku kobiet. No i skoro te oszołomy uważają się za katolików, powinni posłuchać swojego papieża, który dopuszcza aborcję w pewnych okolicznościach...

  Papież dopuszcza aborcję? Jakiś cytat może? Jak nie będę tego widział, znaczy że Pan/Pani kłamie.

 • warsiawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 10:35 ~warsiawiak

  Leon~Leon

  Kler, jak zwykle manipuluje ludzmi, bo nie o to chodzi, że dzieci i rodzina jest dla nich ważna, tylko zgodnie z zaleceniem papiestwa aby katolików było więcej niż muzułman!

  Póki co, Europa jest biała i chrześcijańska. Póki co...
  Więc dziękuj papiestwu (pis. oryginalna), że tak zaleca. Bo potem nie będziesz mógł nic pisać w komentarzu.

 • missyelliott

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 10:02 ~missyelliott

  Antek~Antek

  To chyba takie przykazanie w "nowej" policji - liczebność na marszach miłych dla władzy mnożyć przez 10, przeciwnych - dzielić przez 10.

  Ale 10tys wg tej władzy to jest "garstka" więc i tak wyniku, nawet mnożonego, nie należy uważać za imponujący ;]

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 08:52 ~Leon

  Kler, jak zwykle manipuluje ludzmi, bo nie o to chodzi, że dzieci i rodzina jest dla nich ważna, tylko zgodnie z zaleceniem papiestwa aby katolików było więcej niż muzułman!

 • Annał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 08:33 ~Annał

  eh,szkoda szczępić ryja...

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 08:23 ~Wprost

  analityk~analityk

  Ten ciemny i zdegenerowany kler chce poprawić swój wizerunek. Przecież mało kto tą kastę słucha. To jest środowisko homoseksualistów i pedofilów na co są badania.

  A możesz przytoczyć te badania?

  PS. "tej kasty", nie "tą kastę". Już pomijam że w samych tych dwóch słówkach "tą kastę" zrobiłeś błąd. To tak a propos bycia "ciemnym i zdegenerowanym".

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 08:15 ~Wprost

  marta~marta

  nikt nikogo do aborcji nie zmusza, więc nikt też nie powinien mieć prawa jej zakazywać

  Jaka BZDURA!!! :D

  Naprawdę sądzisz, że "nikt nikogo do... nie zmusza, więc nikt nie powinien mieć prawa ... zakazywać" ma sens? To dawaj:

  1) Nikt nikogo nie zmusza do jazdy pod mieście 300km/h, więc nikt też nie powinien mieć prawa tego zakazywać
  2) Nikt nikogo nie zmusza do jazdy komunikacją bez biletu, więc nikt też nie powinien mieć prawa tego zakazywać
  3) Nikt nikogo nie zmusza do stawiania auta w poprzek chodnika, więc nikt też nie powinien mieć prawa tego zakazywać

  Chcesz więcej przykładów?

 • analityk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 07:33 ~analityk

  Ten ciemny i zdegenerowany kler chce poprawić swój wizerunek. Przecież mało kto tą kastę słucha. To jest środowisko homoseksualistów i pedofilów na co są badania.

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2017 00:29 ~Antek

  To chyba takie przykazanie w "nowej" policji - liczebność na marszach miłych dla władzy mnożyć przez 10, przeciwnych - dzielić przez 10.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »