Informacje

11.12.2013 15:43 "Będziemy się odwoływać"

Prześwietlili finanse Mazowsza. Miażdżący raport

SERWISY:

Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że wieloletnia prognoza finansowa Mazowsza jest nierealna i rażąco narusza prawo. Z raportu, do którego dotarł portal tvnwarszawa.pl, wynika, że województwo może w tym roku znacznie przekroczyć ustawowy próg 60 procent zadłużenia. -Będziemy się odwoływać od uchwały RIO - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Kontrolerzy RIO wzięli pod lupę Wieloletnią Prognozę Finansową Mazowsza na lata 2013 – 2036. Jej aktualizację radni Sejmiku Mazowsza uchwalili pod koniec października. Teraz RIO orzekła o nieważności uchwały. Dlaczego?

Kontrolerzy dowodzą, że przy obliczaniu długu Mazowsza przyjęto błędne założenia. Wzięto bowiem pod uwagę, kurs euro podany w wytycznych ministerstwa finansów z września 2012 roku. Tymczasem województwo powinno wykorzystać dane z maja tego roku.

Według wyliczeń autorów wieloletniej prognozy, na koniec tego roku dług Mazowsza wyniesie półtora miliarda złotych, co stanowi 55 procent dochodów województwa. Oznaczałoby to, że Mazowsze nie przekroczy ustawowego progu 60 procent.

Jednak symulacja RIO, wykonana na podstawie nowszego kursu, wykazała, że na koniec tego roku dług będzie wyższy o prawie 20 mln złotych – co stanowi już prawie 56 procent dochodów województwa.

"Nierealistyczna prognoza"

Ale to nie jedyne błędy przy w prognozowaniu, jakich dopuścił się zarząd Mazowsza. Zdaniem RIO uwzględnił on zbyt optymistyczne dochody województwa za ostatni kwartał tego roku. Według marszałka Struzika dochody za cały 2013 rok mogłyby wynieść prawie 2,8 mld złotych. Kontrolerzy uznali tę kwotę za nieosiągalną.

- Przy przyjęciu założenia że realizacja dochodów budżetu do końca tego roku będzie przebiegała w tempie zbliżonym do trzech pierwszych kwartałów, to przewidywane dochody wyniosły by niecałe 2 mld złotych – czytamy w dokumencie opracowanym przez kontrolerów. To oznacza, że wtedy dług przekroczyłby 76 procent dochodów (próg to 60 proc.) - wyliczają kontrolerzy.

RIO dowodzi, że budżet Mazowsza na ten rok, był nierealny, już w momencie uchwalania go w ubiegłym roku. - Kolegium zauważa, że badana prognoza długu, będąca elementem Wieloletniej Prognozy Finansowej jest nierealistyczna – czytamy w dokumencie RIO.

Przekroczenie progu oznacza dla województwa brak zdolności finansowej. Przekłada się to na obniżenie ratingów, województwo staje się mało wiarygodnym partnerem biznesowym. Utrudnia to również zaciąganie kolejnych kredytów. W skrajnych przypadkach przekroczenie poziomu zadłużenia powoduje wprowadzenie zarządu komisarycznego.

Urząd Marszałkowski odpowiada

O komentarz do zarzutów stawianych przez RIO poprosiliśmy Urząd Marszałkowski. Otrzymaliśmy, krótką informację z biura prasowego:

"Będziemy odwoływać się od uchwały RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Naszym zdaniem nielogiczne jest stosowanie kursu (euro - red.) 4,77 przy realnym kursie 4,3. Jeśli chodzi o próg 60 proc. to będzie on przekroczony wobec spadku dochodów z udziałów w podatkach dochodowych o 350 mln."

"Brak pomysłu na ratunek"

Dokument RIO to woda na młyn oponentów marszałka Struzika. - RIO już nie wierzy województwu i każde zmiany w budżecie bardzo krytycznie ocenia. To pokazuje, w jak fatalnej sytuacji jest Mazowsze. Niestety będzie jeszcze gorzej – twierdzi Grzegorz Pietrzuczuk, szef klubu radnych SLD w Sejmiku Mazowsza.

Jak dodaje, marszałek Struzik powinien natychmiast podać się do dymisji. - On już nie ma żadnego pomysłu na ratowanie Mazowsza. Przespał już wszystkie momenty ostrzegawcze, kiedy była możliwość naprawy finansów. Teraz musi pojawić się ktoś nowy, kto będzie miał pomysł na ratowanie województwa. Potrzeba jest również pomoc z zewnątrz, bez niej będzie ciężko nawet nowemu marszałkowi – ocenia radny.

Bartłomiej Frymus, b.frymus@tvn.pl

Marszałek Mazowsza o problemach finansowych województwa:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • drew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2013 14:33 ~drew

  Nic dziwnego ze brakuje srodkow w budzecie urzędu marszałkowskiego . Dotychcaasow agospodarka była rozrzutna i bezmyslna. Po co budowano nowe Pałece marszałkowskie, np. w ostrołece, gdzie siedzib na biura po b. województwie az nadto, po co ładowano srodki w nierentowne firmy związane z gospodarka wodna. Zasadnosc wydatkowanych srodkow budzi spore wątpliwości. Ale Marszalek ma duże PSl -owskie poparcie . Glosy za posadki.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2013 11:09 ~karol

  Na ratunek Mazowsza brak pomysłu panu Struzikowi polityk PSL, bo oni tylko potrafi wydawać nasze ciężko zarobione pieniądze robią to bezkarnie od tylu lat i od tylu lat nawet włos im z głowy nie spadł, dlatego w naszym kraju nie będzie dobrze dopóki naszym krajem będą rządzi tak chciwi politycy jak pan Struzik i jemu podobni

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2013 09:30 ~jar

  kudłaty~kudłaty

  Doprowadzą województwo do bankructwa byle tylko nie płacić janosikowego.
  Mazowsze było, jest i będzie biedną i zacofaną prowincją tego kraju.

  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/764190,mazowsze-nie-ma-pieniedzy-na-janosikowe-ale-na-biuro-w-brukseli-wydaje-650-tys.html

  A Z JAKIEJ PAKI MAJĄ PŁACIĆ?

 • kudłaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2013 08:53 ~kudłaty

  Doprowadzą województwo do bankructwa byle tylko nie płacić janosikowego.
  Mazowsze było, jest i będzie biedną i zacofaną prowincją tego kraju.

  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/764190,mazowsze-nie-ma-pieniedzy-na-janosikowe-ale-na-biuro-w-brukseli-wydaje-650-tys.html

 • ED54

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2013 07:52 ED54

  Czy ktoś wreszcie rozliczy okres rzadów tego aferzysty i złodzieja Struzika z PSL.Niegospodarność niekompetencja nepotyzm nieudolność to główne zalety Struzika.Zamiast wysłać NIK I ABW aby zbadały okres rzadów Struzika to Tusk wyjdzie i powie Polacy nic sie nie stało Tusk stał się mistrzem w tuszowaniu i zamiataniu afer pod dywan jego rodzina też była umoczona w Amber-Gold.I nadal będą marnotrawione pieniązde podatników i dotacja unijne na ratowanie księstwa Struzika

 • Pozdro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2013 07:13 ~Pozdro


  es28~es28

  Za tzw. "dokonania", Struzik już dawno powinien odpowiadać, tak jak Tymoszenko. Wybrany z klucza peesolowiec, mógłby co najwyżej gospodarować na 5 hektarowym gospodarstwie rolnym a nie na Mazowszu!
  Upadek konowała~Upadek konowała

  Jakżeż, przecie pan marszałek jest z zawodu dochtorem. Jak przyjdzie na niego kryska, może wrócić do zawodu. Strzeżcie się, pacjenci !

  Jak się patrzy na wypowiedzi takich ludzi to strach co oni sobą reprezentują. Idź kolego może dodawaj komentarze w Pudelku albo w komiksach Kaczor Donald.

 • Borys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2013 23:29 ~Borys

  Wprowadźcie roaming dla dzwoniacych do słoicy.
  I oczywiście dla dzwoniących ze słoicy również.
  Poza tym ogrodzić murem, nie wpuszczać i nie wypuszczać.
  Ale najsamprzódy zróbta se obwodnicę,żeby tą wiochę mozna było omijać.
  Pozdr. Borys

 • Upadek konowała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2013 23:13 ~Upadek konowała

  es28~es28

  Za tzw. "dokonania", Struzik już dawno powinien odpowiadać, tak jak Tymoszenko. Wybrany z klucza peesolowiec, mógłby co najwyżej gospodarować na 5 hektarowym gospodarstwie rolnym a nie na Mazowszu!

  Jakżeż, przecie pan marszałek jest z zawodu dochtorem. Jak przyjdzie na niego kryska, może wrócić do zawodu. Strzeżcie się, pacjenci !

 • Bojownicy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2013 23:07 ~Bojownicy

  jajco~jajco

  Jak ma sie tak dojna krowe (spoleczenstwo)to glupim by trzeba byc by nie brac?W tvn24 dzien bez pisu to dzien stracony Najwazniejsze to jakies Majdany,szmaty,i inne badziewie.Pamietacie o dwoch takich lobuzach co napadli kioskarke z utargiem ,jeden uciekl a drugi dostal torba bankowa w leb co do dzis mu sie te klepki odbijaja, takich mamy poslow I ekspertow.

  Przecież oni to zrobili z patriotyzmu, na cele partyjne :)

 • Taka ryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2013 23:05 ~Taka ryba

  efg~efg

  efg efg koszty koszty sa i będą to że robi sie lodowisko, cy też oswietlenie swiąteczne to bardzo dobrze, czemu kościół i ci wszyscy katolicy nie pomagają biednnym, koniku cieszę sięże cie widziałem i że podobał ci się prezent, pozdrawiam a tych z asiłkami wysłałbym do roboty.

  To już nie skalarek ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »