Informacje

19.01.2015 09:51 PIS DOMAGA SIĘ WYSŁUCHANIA PUBLICZNEGO

Przerwane prace przy "dołach śmierci". Brak przepisów, by wznowić ekshumacje

SERWISY:

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zmiana ma umożliwić dalszą ekshumację ofiar komunistycznych represji, pochowanych według IPN na tzw. Łączce na Powązkach. Zmiany opóźnia PiS - pisze "Życie Warszawy".

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zmiany pomogłyby wznowić poszukiwania ciał ofiar bezpieki w kwaterze "Ł" na Powązkach. Według szacunków IPN wciąż leży tam ok. 90 niezidentyfikowanych bohaterów, których Instytut chce upamiętnić.

Jak donosi "ŻW", ekshumacje na razie wstrzymano, gdyż nad miejscem pochówku zasłużonych w walce z komunistycznym reżimem, pochowano ok. 200 osób zasłużonych dla tego reżimu. By kontynuować prace, trzeba przenieść groby, na co nie godzą się rodziny zmarłych.

Jak pisze "Życie Warszawy", Józefa Hrynkiewicz z PiS - po rozmowach z rodzinami ofiar represji - złożyła wniosek o wysłuchanie publiczne, co opóźni prace nad nowelizacją. Rodziny obawiają się, że ekshumacja bohaterów będzie uzależniona od rodzin ich katów - dowiedziało się "ŻW".

Portal informuje także, że w projekcie przygotowanym przez prezydenta znalazł się zapis mówiący o tym, że wojewoda podejmowałby decyzję w sprawie przeniesienia grobu, gdyby rozmowy z rodzinami nie przynosiły efektu.

Jeśli ustawa nie wejdzie w życie w tej kadencji Sejmu (ta zakończy się na jesieni tego roku), cały projekt trafi do kosza - alarmuje "ŻW".

Archiwalne zdjęcia z ekshumacji na Powązkach:

ep/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2015 10:40 ~vtr

  Zmiana prawa nie działa wstecz więc jeśli ktos nabył prawo do grobu to nadal je będzie miał. A prawo do grobu jest niezbywalne.

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 16:14 ~sandacz

  Ty miana Polak nie jestes godzien sowietikusie. Tym jakims tam kilku osobom do piet nie dorastasz. To polscy bohaterowie zamordowani za to, że walczyli o wolna Polskę.

 • Kacha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 14:12 ~Kacha

  podla manipulacja TVN - publiczne wysluchanie zeby opoznie prace, przez PiS. Gdyby to byla inicjatywa PO to by przyspieszylo, ale to PiS wiec trzeba opluc. Najpierw sprawdzcie dlaczzego jest proponowane publiczne wysluchanie, wcale nie zeby opozniex, tylko zeby doszlo do uchwalenia

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 13:21 ~Polak

  niech rządówka PO nie kłamie tam są pochowani równiez żołnierze nie zwiazane z reżimem. Ja sobie niezyczę aby rozwalano dla paru tam osób cały cmentarz. Niech pan komorowski płaci z własnej kieszeni a nie podatnika za ekshumacje i ponowne pohówki. Kiedy chowano moich bliskich oprócz piachu nic nie było w poblizu. A pan gajowy z pałacu nie jednego ma na sumieniu. Niech bije się we własna pierś ile ludzi z Solidarności przez niego wycierpiało.

 • zbrodnia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 11:53 ~zbrodnia

  Komunizm w Polsce ma się b. dobrze . Niby jego zbrodnie miały się nie przedawniać a są chowani z honorami .

 • Makos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2015 11:18 ~Makos

  A myśmy się zgodzili na przeniesienie grobu, niektóre rodzint również... więc proszę nie pisac, że wszystkie rodziny się nie zgodziły.

  Co do "zasłużonych dla reżimu" - mają tam groby oficerowie, dla których miejsce na Cm.Wojskowym jest naturalnym miejscem pochówku, ale niestety leży też Kryże. W latach 80-tych, kwadrat "Ł" był końcem cmentarza, i był bardzo nieaatrakcyjnym, odległym miescem na samiutkim końcu cmentarza.Grabarze wiedzieli (1983 r), że na Łączce nie należy kopać "głęboko".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »