Informacje

16.01.2014 16:50 urzędnicy złożyli deklaracje

Przerwa na papierosa? Urzędnicy
odpracują albo obetną im pensję

SERWISY:

Pracownicy urzędu marszałkowskiego, którzy palą papierosy, muszą zadeklarować ile czasu spędzają na paleniu. Sami mają także zdecydować, czy chcą ten czas odpracować czy dostać mniejszą pensję.

Nowe zasady obowiązują w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego. Jak wyjaśnia Marta Milewska, rzecznik urzędu, wszystko w związku ze zmianami w kodeksie pracy.

- Od pierwszego stycznia zmienił się kodeks pracy i wszystkie wyjścia prywatne muszą być uwzględniane – tłumaczy. - Przepisy nie przewidują wypłaty wynagrodzenia za czas, który nie jest przeznaczony na pracę tylko na palenie. Oczywiście każdy ma także z godnie z kodeksem pracy 15 minut przerwy – dodaje.

Jak argumentuje, to podatnicy płacą urzędnikom za pracę i trudno, żeby sponsorowali im przerwy.

Od pół do godziny

Pracownicy urzędu musieli zatem złożyć stosowne deklaracje. - Przekazaliśmy pracownikom prośbę o zgłoszenie, jeżeli palą, i zadeklarowanie w jakiej formie chcą rozliczać czas przeznaczony na czynności prywatne. Wolą go odpracować, czy żeby zostało to potrącone z pensji – mówi Milewska.

Jak dodaje, na razie złożyło je kilkanaście osób. – Wszystkie osoby chcą czas na palenie odpracować. Zadeklarowali od pół godziny do godziny dziennie – dodaje i zastrzega, że nie chodzi o ograniczanie niczyjej wolności.

Jak podkreśla, za takim rozwiązaniem opowiedzieli się też sami urzędnicy. - Oczywiście ci niepalący. Docierały do nas sygnały, że przerwy na papierosa są niesprawiedliwe, bo niepalący pracują dłużej – wyjaśnia rzeczniczka.

W ratuszu bez deklaracji

Podobnych deklaracji nie musieli wypełniać pracownicy urzędu miasta. - Zgodnie z kodeksem pracy, każdy pracownik ma 15 minut przerwy i może sobie ją wykorzystać jak chce. Ci, którzy przekraczają te 15 minut – i nie chodzi tylko o palenie, ale o wszystkie prywatne sprawy– odpracowują ten czas. Dbają o to ich przełożeni - opowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Materiał Pauliny Chacińskiej z programu "Polska i Świat":

wp/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niech każdy robi co chce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 12:17 ~niech…

  jak komuś się nie podoba że palacze przekraczają przerwę to niech sam zacznie palić. Ja nie palę już rok i rozumiem palaczy co to jest nałóg. zawsze znajdą się debile którzy widzą innych a z siebie robią super pracownika chociaż tak nie jest

 • Doda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 11:31 ~Doda

  Zgadzam sie.Powinni odrobic,albo potrącać z wypłaty.Pracownik 120 minut przerwy to chyba troche za duzo.Nie palący nie ma przerwy a taka sama wypłata.

 • siemaszko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2014 07:57 ~siemaszko

  xp123~xp123

  To zwykłe izanie czterech liter obywatelom i demagogia urzędu .Dla utrzymania licznych stołków dyrektorzy zrobią wszystko- żeby było jasne nie jestem urzędnikiem ale żygać się chce na takie fałszywe slogany  Gamoniu od roboty to jest wół,traktor i kalifaktor- o ile wiesz co to znaczy :),a ludzie wykonuja prace -albo nie...

 • Pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 17:50 ~Pit

  Zgadzam się xp123

 • Buba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 15:10 ~Buba

  Przewodniczący "Solidarność" w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy nawet ogranicza - czytaj wylicza czas spędzony w WC. Współczuję żoliborskim urzędnikom.

 • gość m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 15:09 ~gość m

  CR7~CR7

  No nareszcie - brawo!!! W każdej firmie tak powinno być!!! Nie dość, że smród to jeszcze lesery co pół godzinki na papieroska wychodzą... taki to pożyje, nie ma czasu na pracę... A dlaczego niepalący ma coś robić za palacza (no cóż - przychodzi klient a koleżanka na (kolejnym) papierosku - a won! Za nikogo robić nie będę a już na pewno nie za tych śmierdzieli!


  Sama palę, ale jak widzię ile niepalacy spędziają czasu na śniadankach, obiadzikach i rozmówkach dotyczących prozy życia to nerw mnie bierze.
  Każdy dostaje pensję za pracę i tyle czasu powinien na nią poświęcać ile ma zapisane w umowie.

 • antypalacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2014 14:47 ~antypalacz

  No i dobrze niech obci naja .robota to robota a nie co 20 min na szluga.
  Nalezy sie przerwa na śniadanie i tyle.
  Po za tym dlaczego mam wąchać biernir ten syf. I jeszcz paczka powinna drożej kosztować. Ciekawe, Ci co palą często narzekają na brak pieniędzy. Nieroby jedne.

 • xp123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2014 21:16 ~xp123

  To zwykłe izanie czterech liter obywatelom i demagogia urzędu .Dla utrzymania licznych stołków dyrektorzy zrobią wszystko- żeby było jasne nie jestem urzędnikiem ale żygać się chce na takie fałszywe slogany

 • CR7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2014 16:22 ~CR7

  No nareszcie - brawo!!! W każdej firmie tak powinno być!!! Nie dość, że smród to jeszcze lesery co pół godzinki na papieroska wychodzą... taki to pożyje, nie ma czasu na pracę... A dlaczego niepalący ma coś robić za palacza (no cóż - przychodzi klient a koleżanka na (kolejnym) papierosku - a won! Za nikogo robić nie będę a już na pewno nie za tych śmierdzieli!

 • naczelnik wydziału

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2014 15:39 ~naczelnik…


  referent~referent

  Zapomnieliście dopisać, że przepis ten nie dotyczy stanowisk od naczelnika wydziału w górę.
  ania~ania


  Hhehehe... a to ciekawe czemu?!

  bo co mozna wojewodzie to nie tobie smrodzie...jasne??? a teraz jazda do roboty a nie na forach siedzisz jadna z drugim!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »