Informacje

08.07.2019 21:21 w obronie Mariusza Krasonia

Przenieśli prokuratora do innego miasta. Protest przed Prokuraturą Krajową

SERWISY:

Na przeniesienie do miasta oddalonego o 300 kilometrów miał dwa dni. Prokuratorzy wspierają Mariusza Krasonia - prokuratora oddelegowanego z Prokuratury Regionalnej w Krakowie do Prokuratury Rejonowej we Wrocław-Krzyki Zachód. W poniedziałek zebrali się się przed Prokuraturą Krajową.

Pikieta trwała kilkanaście minut. Protestujący zgromadzili się po południu przed gmachem Prokuratury Krajowej przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. W rękach trzymali kartki z napisem "Murem za Krasoniem" oraz "Murem za Bilińskim" (chodzi o sędziego Łukasza Bilińskiego z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia - red.). Takie też wznosili okrzyki.

- Celem akcji jest okazanie solidarności naszemu koledze, który bezpodstawnie, a tym samym wbrew prawu, został delegowany z Prokuratury Regionalnej w Krakowie do prokuratury rejonowej we Wrocławiu - mówił Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszenia "Lex Super Omnia", które zorganizowało akcję.

- To jest kolejny przypadek delegowania prokuratora poza miejsce zamieszkania i to prokuratora, który z przyczyn rodzinnych powinien pozostać w dotychczasowym miejscu pracy. Takich przypadków było kilka - dodaje Krzysztof Parchimowicz.

"Dlaczego tak się dzieje?"

- Dlaczego tak się dzieje, że z dnia na dzień, bardzo dobry prokurator, zaangażowany w duże postępowania przygotowawcze, prowadzący poważne śledztwa, jest przenoszony zupełnie gdzie indziej, do prokuratury rejonowej - zastanawiał się z kolei Dariusz Korneluk z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, który trzy lata temu sam został zdegradowany, choć nie musiał przenosić się do innego miasta.

Prokuratorzy solidaryzują się również z sędzią Łukaszem Bilińskim, który został ostatnio przeniesiony z wydziału karnego do wydziału rodzinnego.

- Jest to ewidentna szykana, bowiem specyfika spraw rodzinnych jest zupełnie inna niż specyfika spraw karnych, a sędzia Biliński zasłynął z tego, że interpretując konstytucję wykazywał, że zachowania obywateli, którzy stawali w obronie samorządności były dozwolone i uniewinniał tych ludzi - komentował Parchimowicz.

Wcześniej list otwarty

Wcześniej członkowie stowarzyszenia w liście otwartym do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego wezwali do natychmiastowego wstrzymania decyzji o oddelegowaniu prokuratora Mariusza Krasonia. Stowarzyszenie podkreśliło w dokumencie, że nie pozwoli na przemilczenie tej sprawy.

"Wzywamy Pana do natychmiastowego anulowania podjętej decyzji, która może wywołać negatywne skutki nie tylko dla Mariusza Krasonia, ale również jego najbliższych. Delegowanie naszego kolegi stanowi bowiem kolejny przykład decyzji o charakterze mobbingu i substytutu kary dyscyplinarnej za niezależną postawę. Ponownie dotyczy prokuratora znajdującego się w trudnej sytuacji życiowej, o nieposzlakowanej opinii, stanowiącego wzór dla innych" - napisali autorzy listu do prokuratora krajowego.

Zdaniem autorów listu od marca 2016 roku Bogdan Święczkowski wspólnie z prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro, "ustala nowe standardy w relacjach służbowych w prokuraturze".

"Długotrwałe delegacje prokuratorów, nieuwzględniające ich sytuacji osobistej i rzeczywistych potrzeb kadrowych są wykorzystywane jako metoda pozaprawnych szykan i zastraszania innych prokuratorów. W tę metodę wpisuje się decyzja podjęta przez Pana wobec Mariusza Krasonia, który w maju tego roku, wspólnie z członkami zgromadzenia prokuratorów regionu krakowskiego, głosował za przyjęciem uchwały piętnującej naruszanie niezależności prokuratorów" - napisano w piśmie skierowanym do Święczkowskiego.

Prokuratura: delegacja jest uzasadniona

Dział prasowy Prokuratury Krajowej w komunikacie przesłanym TVN24 napisał że "w Prokuraturze Rejonowej Wrocław-Krzyki Zachód we Wrocławiu, występuje znaczny niedobór kadr - na 22 etaty orzecznicze, pracuje jedynie 15 prokuratorów'.

"Prokuratura ta obejmuje swoim działaniem duży teren, w tym znaczną część Wrocławia oraz jego południowe okolice, i prowadzi wiele poważnych, skomplikowanych śledztw dotyczących np. zorganizowanych grup przestępczych czy spraw gospodarczych. Prokuratora Krajowa poinformowała także, że "delegacja prokuratora Mariusza Krasonia jest uzasadniona potrzebą zapewnienia efektywności pracy prokuratury i ma na celu optymalizację dynamiki śledztw prowadzonych przez jednostkę wrocławską".

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 18:27 ~Jacek

  ziuebe~ziuebe

  tak jest w krajach uni europejskimi i nic dziwnego bo nie ma ludzi nie zastapionych a to dostanie mieszkanie i bedzie zyl z rodzina.czego ludzie tak wyksztalceni sie boja.



  Tylko że żona pracuje w Warszawie. Dzieci chodzą do warszawskich szkół i tu zawiązują przyjaźnie. Singiel to się może przenieść nawet na Marsa, osobie z rodziną trudno będzie się przenieść do innego województwa.

 • Bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 14:10 ~Bogdan

  Podjął decyzję o delegowaniu prokuratora na podstawie art. 106.

  Przepis ten nie wymaga w tym przypadku zgody samego prokuratora.

 • Irena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 13:05 ~Irena

  Nadzwyczajna kasta

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 12:50 ~Normalny

  kapitalista~kapitalista

  Nie pasuje, to od razu na bruk i kolegów również.

  W kapitalizmie nie ma nakazu pracy . Każdy kapitalista o tym wie . Nakaz pracy był po II wojnie światowej i był wprowadzony przez UB .

 • kapitalista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 12:03 ~kapitalista

  Nie pasuje, to od razu na bruk i kolegów również.

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 10:53 ~Olek

  iza~iza

  a mój bank dał mi wybór: albo zgodzę się na przeniesienie z Warszawy do Łodzi, albo wylatuję z pracy. Protestów nie było

  A cóż to, w Łodzi nie ma rąk do pracy?

 • Bajka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 08:55 ~Bajka

  pisek~pisek

  Brawo !
  PIS ma mój głos.


  Ciemnota to powód do dumy?

 • ziuebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 08:50 ~ziuebe

  tak jest w krajach uni europejskimi i nic dziwnego bo nie ma ludzi nie zastapionych a to dostanie mieszkanie i bedzie zyl z rodzina.czego ludzie tak wyksztalceni sie boja.

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 08:32 ~smutek

  W drugą stronę to nie działa....obywatel nie może się poskarżyć na prokuratorków bo koledzy pogonią...kolejna kasta nietykalnych...jak trzeba podpiszą się pod każdą bzdurą typu , że Ziemia jest płaska b. z siebie zadowoleni...kolejne państwo w państwie...a wszystkich trzeba utrzymywać..

 • Wata szklana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 08:23 ~Wata szklana

  Protesty KWIATÓW zawsze zostaną zagłuszone BUCIORAMI władzy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »