Informacje

06.07.2019 16:23 zdecydowali radni

Przemyk, Pyjas, "Inka".
Nowi patroni ulic

SERWISY:


Grzegorz Przemyk, Stanisław Pyjas, Danuta Siedzikówna "Inka", Zbigniew Romaszewski, Bohaterowie z Kopalni "Wujek" i Komitet Obrony Robotników patronami sześciu warszawskich ulic. Decyzję podjęła rada miasta.

- W marcu, przychylając się do licznych wystąpień warszawianek i warszawiaków zaproponowałem zmiany nazw sześciu warszawskich ulic. 4 lipca zapadły decyzje w tej sprawie. Grzegorz Przemyk, Stanisław Pyjas, Danuta Siedzikówna "Inka", Zbigniew Romaszewski to postaci ważne dla naszej współczesnej historii, zasługujące na właściwe uhonorowanie. W nazewnictwie i przestrzeni naszego miasta upamiętnimy także Bohaterów z Kopalni "Wujek" i Komitet Obrony Robotników - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Zmiany

I tak patronem dotychczasowej ulicy Sylwestra Bartosika na Pradze Południe, biegnącej w kierunku północnym od ulicy Stanisława Rogalskiego, został Grzegorz Przemyk, ulicy Franciszka Bartoszka na Mokotowie, zlokalizowanej pomiędzy Aleją Wincentego Witosa a ulicą Czerniakowską - Stanisław Pyjas.

Ulicę Małego Franka na Woli, pomiędzy ulicami Księcia Janusza i Erazma Ciołka przemianowano na "Inki", Teodora Duracza na Bielanach, leżącą pomiędzy ulicami Władysława Broniewskiego i Stefana Żeromskiego - na Zbigniewa Romaszewskiego.

Ponadto - jak podają urzędnicy - ulicy Wincentego Pstrowskiego w Wesołej, zlokalizowanej pomiędzy ulicami Brata Alberta a Jagiellońską, nadano nazwę Bohaterów z Kopalni "Wujek", a ulicy 17 Stycznia we Włochach, zlokalizowanej pomiędzy Aleją Krakowską a granicą z dzielnicą Mokotów – nazwę Komitetu Obrony Robotników.

Wcześniej zmiany pozytywnie zaopiniowały Zespół Nazewnictwa Miejskiego i Komisja ds. Nazewnictwa Miejskiego. Głos w tej sprawie zabrali też miejscy radni.

Dekomunizacja przez zarządzenie

Na początku grudnia ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał uchylenie zarządzenia wojewody mazowieckiego o zmianie alei Armii Ludowej na ulicę Kaczyńskiego. Tego samego dnia analogiczne wyroki zapadły w sprawie 43 innych ulic.

NSA przyznał wówczas rację Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, który wskazał, że wojewoda nie uzasadnił odpowiednio swych zarządzeń: nie dokonał stosownej wykładni aktu prawnego i analizy, tylko ograniczył się do krótkich notek biograficznych. Zastrzeżenie budziło też zbiorcze i lakoniczne potraktowanie kilkudziesięciu patronów.

- Wyrok przyjmuję do wiadomości, mimo że fundamentalnie się z nim nie zgadzam - skomentował orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W lutym prezydent Warszawy zapewnił w TVN24 był pytany między innymi o tabliczki z nazwami ulic Jacka Kaczmarskiego, Grzegorza Przemyka czy Zbigniewa Romaszewskiego. Trzaskowski zapewnił, że nie jest przesądzone, że znikną wszystkie tabliczki po cofniętej przez sąd dekomunizacji.

 

kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • king sajz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 19:43 ~king sajz

  A nie można by tak normalnie tych ulic nazywać, tak po krasnoludzku....

 • king sajz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 19:42 ~king sajz

  A nie można by tak normalnie tych ulic nazywać, tak po krasnoludzku....

 • Kamis393

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2019 10:46 ~Kamis393

  I znowu martyrologia... Dziwne, że mieszkańcy tych ulic nie protestują.

  Naprawdę, to wielka szkoda że Warszawa jest tak smutnym i ponurym miastem. Najlepiej świętować klęski, wojny, tragicznie zmarłych itp.

 • Armia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2019 21:48 ~Armia

  Obecność Armii Czerwonej w Polsce po roku 1944 uniemożliwiła odbudowę niepodległego Państwa Polskiego. Zajęcie ziem polskich przez Armię Czerwoną zapoczątkowało nowy okres martyrologii narodu polskiego, zaznaczony setkami tysięcy pomordowanych i wysyłanych do obozów koncentracyjnych.

 • Zakaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2019 19:45 ~Zakaz

  Zgodnie z art. 1 ustawy, nazwy ulic nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm albo inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989

 • Porównanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2019 18:45 ~Porównanie
  polak nieprawdziwy~polak nieprawdziwy

  Nie wiem czy zakatowanie przez milicję (obecnie policję) czy to wystarczająca "zasługa" by zostać patronem ulicy,czy we Wrocławiu będzie ulica Igora Stachowiaka-nie sądzę.
  Zasługi~Zasługi

  A w jaki to sposób zasłużył się Warszawie Stanisław Pyjas ?
  Zatroskany~Zatroskany

  A w jaki Kopernik? Myśl, to nie boli.
  ktoś~ktoś

  Właśnie! KOGO do kogo porównujesz?! Ogarnij się....

  Porównujesz Pyjasa z Kopernikiem ? Dziwne masz skojarzenia.

 • Akwaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2019 18:40 ~Akwaba

  Marks~Marks

  Duracz był uczestnikiem rewolucji bolszewickiej, funkcjonariuszem władz komunistycznego państwa i szefem sowieckiej siatki agenturalnej .

  Był też obrońcą na procesach komunistów.

 • Wina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2019 18:38 ~Wina

  Na dekomunizację czekaliśmy od 25 lat. –

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2019 15:55 ~Dziadek tetryk

  Piotr Warszawiak~Piotr Warszawiak

  skoro już zmieniać nazwę ulicy 17 Stycznia, to dlaczego nie mogła się nazywać Aleją Lotnictwa Polskiego. Nazwa neutralna i ze wszech miar adekwatna do miejsca w którym przebiega.

  Jeżeli już, to Aleją Lotnictwa Polskiego należy nazwać odcinek Trasy "Ł" od Ronda Jazdy Polskiej do Pomnika Lotnika. Ale niektórzy nie wiedzieć czemu, wymyślili sobie, że ma to być ulica Kaczyńskiego...

 • Pułkownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2019 15:12 ~Pułkownik

  Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski nie było wyzwoleniem, a narzuceniem systemu totalitarnego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »