Informacje

13.05.2019 21:09 Po zabójstwie w szkole

"Przemocy mówimy nie"

SERWISY:

Najpierw msza święta w intencji przeciwdziałania przemocy, a później marsz "Stop przemocy". Uczniowie szkoły imienia Króla Maciusia I w Wawrze, w której doszło w ubiegłym tygodniu do zabójstwa, przeszli ulicami dzielnicy. Chcieli zwrócić uwagę na problem przemocy.

W ubiegły piątek przed południem w Szkole Podstawowej nr 195 imienia Króla Maciusia I doszło do tragedii. Jak podała policja, jeden z uczniów zaatakował drugiego nożem. Raniony nastolatek zmarł. Podejrzewany o zabójstwo 15-latek trafił do schroniska dla nieletnich. Sąd rodzinny w sobotę zdecydował o przekazaniu sprawy do prokuratury.

Z inicjatywy uczniów tej szkoły w poniedziałek o godzinie 18.30 w kościele pod wezwaniem świętego Feliksa z Kantalicjo przy ulicy Kościuszkowców odbyła się msza święta w intencji przeciwdziałania przemocy. Następnie sprzed kościoła do wawerskiej podstawówki przeszedł marsz pod hasłem "Stop przemocy".

Uczniowie przygotowali transparenty z napisami: "Stop przemocy", "Przemocy mówimy nie". Nieśli również biały wieniec, który zostawili przed szkołą, gdzie skończył się przemarsz.

Grupa specjalna

O umieszczeniu podejrzanego 15-latka w schronisku dla nieletnich orzekł Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe. Sprawę przekazano prokuraturze. Jak poinformował w sobotę rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Marcin Kołakowski, biegli mają zbadać między innymi poczytalność i stopień rozwoju 15-latka. Następnie prokuratura zdecyduje, czy będzie sądzony na podstawie przepisów kodeksu karnego, czy sprawa trafi do sądu rodzinnego, który będzie orzekał na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji powiedział, że powstała specjalna grupa pracująca nad sprawą tragedii. - Sprawa jest dla nas priorytetem. Powstała specjalna grupa pracująca nad nią - poinformował.

Policja apeluje do wszystkich komentujących o powstrzymywanie się od zbędnych uwag. - Całej społeczności szkoły potrzebny jest spokój - podkreślił rzecznik KSP. - W tej chwili mamy niepotrzebne kłótnie, napięcia w sieci, które przenoszone są również do rzeczywistości - dodał.

Wsparcie psychologów

Dyrektorka szkoły w Wawrze Agata Kołodziejczyk oświadczyła w piątek, że wszystkim, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, zapewniona jest pomoc. Poinformowała również, że w poniedziałek do szkoły uczniowie przychodzą zgodnie z planem. Na miejscu zapewnione jest wsparcie psychologiczne.

Niesienie pomocy psychologicznej zadeklarowały też władze stolicy i dzielnicy Wawer. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział w piątek, że miasto zrobi wszystko, co będzie mogło ze swojej strony, żeby pomóc w tej sytuacji. - Będziemy się starali zapewnić pomoc rodzinie ofiary, jak również rodzinie sprawcy czynu - podkreślił.

Kontrole bezpieczeństwa w szkołach

Również rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska w wydanym w piątek komunikacie podkreśliła, że najważniejsze jest teraz zapewnienie pomocy psychologicznej całej społeczności szkolnej. Zaapelowała też, aby nie niepokoić uczniów, rodzin i nauczycieli. Z kolei Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wystąpił do MEN o zobowiązanie organów prowadzących do przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował w piątek, że badane są okoliczności tragedii oraz kwestia wniesienia noża na teren szkoły. - Śledztwo jest prowadzone bardzo intensywnie - zapewnił.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o tym, że 15-latek może być sądzony jak dorosły:

PAP/mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 18:09 ~sprawiedliwy

  ZBRODNIA i kara ! Kara ! Kara !
  Nie powtórzy się więcej w jego wykonaniu, jeśli morderca nie będzie miał do tego już żadnej okazji w życiu !

 • Król Maciuś I

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 15:15 ~Król Maciuś I

  Kuba odszedł do innego,lepszego świata gdzie nikt nikogo nie krzywdzi.Stało się to tak nagle i brutalnie,że zatrzymało się z bólu na chwilę serce a dusza
  w nieutulonym żalu ciągle płacze i łka po tej ogromnej stracie cichutko. Pękło od noża i zgasło młode życie a jego okruchy rozsypały się na ścieżce przeznaczenia
  wskazując kres naszej wędrówki. Odszedł ktoś bliski,ktoś kochany,szlachetny człowiek; Poszedł prosto do nieba; Ale miłosierny Boże...chyba dużo za wcześnie!!
  I powiedz proszę, dlaczego...??
  Brakuje słów by opisać smutek i pustkę jaka po nim została. Nie ma i nie będzie Kubusia...ale pozostanie na zawsze w naszej pamięci i sercach! Jako dobry,wrażliwy
  i pomocny chłopiec.Troskliwy opiekun młodszego brata i prawdziwy przyjaciel. Nie powiem żegnaj ale do zobaczenia! Bo wszyscy idziemy tą samą drogą
  w tą samą stronę...tylko tobie biedaku odebrano czas i o kilkadziesiąt lat za wcześnie dotarłeś do celu.

  P.S. Szczere wyrazy współczucia,smutku i żalu dla rodziców i braci Kuby.

 • DAREK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 07:32 ~DAREK

  NAJWIĘCEJ POMOŻE TAKI MARSZ...
  PRAWO TRZEBA ZMIENIĆ...

 • omi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 07:32 ~omi

  Dzisiejsza młodziez, kupuje narkotyki, dopalacze itp, potem robia sie długi i patrz -problem. W szkolach zamaist uczyc co to dług, to ucza paciorka, no i masz

 • konfesjonał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 05:44 ~konfesjonał

  A może by tak,oprócz tej mszy,Eminecja bp.Dziwisz z obrazem dokonał wypędzenia przemocy ze szkół?????

 • oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 21:51 ~oli

  Marsz przeciwko przemocy? Śmiechu wart. Żaden marsz - a było ich wiele, nikogo nie nawrócił ani nikomu nie pomógł.

 • BuBa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 17:39 ~BuBa

  Masa antyprzemocowa to pomoże na bank.

 • undertone

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 16:45 ~undertone

  Po śmierci Adamowicza też był marsz, wiece, apele przeciwko hejtowi,a niedługo potem politycy znów zaczęli opluwać ile wlezie i to często ci sami, którzy tam wiecowali.

 • Skutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 16:32 ~Skutek

  A może zorganizujcie w proteście nocny przejazd przez Wawer na wrotkach ? Skutek będzie jak zawsze, czyli żaden.

 • Reagujcie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 16:26 ~Reagujcie


  uczen jakich wielu~uczen jakich wielu

  Marsz uczniów? Że niby klasa nie wiedziała co sie dzieje? :) dobre żarty i hipokryzja
  gggggg~gggggg

  Zgadza sie

  Ten marsz pomoże tyle, co umarłemu kadzidło. Dosłownie, niestety. Apel do młodych : Zamiast maszerować, przestańcie kupować dopalacze, a jak któryś wasz kolegha używa, nie bójcie się powiadomić dorosłych

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »