Informacje

03.05.2016 13:05 Warszawiacy świętują 3 maja

Przemarsz, salut armatni
i przemówienie prezydenta

SERWISY:

Zakończyły się oficjalne uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Były przemarsze, salut armatni i przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Oficjalne obchody rozpoczęły się chwile po 12. Na Placu Zamkowym zgromadzili się warszawiacy oraz przedstawiciele polityczni. Zgromadzeni zobaczyli przemarsz żołnierzy, salut armatni oraz wysłuchali przemówienia prezydenta.

Należy się pochylić nad konstytucją

"Należy się pochylić nad konstytucją, dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować nowe rozwiązanie, ale przygotować je nie tylko w gabinetach, przygotować je także w debacie z suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo" - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

"Dziś, kiedy znowu wraca (...) dyskusja na temat polskiej konstytucji, tej z '97 roku i na temat potrzeb, jakie w związku z tym ma Polska, jak mówię +tak+, jako prezydent mówię +tak+. Należy się pochylić nad tą konstytucją, dokonać wnikliwej jej oceny i przygotować nowe rozwiązanie. Ale przygotować je nie tylko w gabinetach, przygotować je także w debacie z suwerenem, jakim jest polskie społeczeństwo reprezentowane także poprzez wiele organizacji, związków zawodowych, organizacji pozarządowych, posłów, senatorów" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że konstytucja powinna zostać przedyskutowana, a każdy jej punkt omówiony, "tak, żeby naród ostatecznie przyjętą przez Zgromadzenie Narodowe konstytucję mógł spokojnie zatwierdzić, w przekonaniu każdego obywatela, że rozumie jej postanowienia i wie dokładnie, co one dla niego oznaczają". "To niezwykle ważne, zwłaszcza w aspekcie obecnej konstytucji" - dodał prezydent.

Msza św. w intencji ojczyzny

Chwilę przed obchodami na Placu Zamkowym odbyła się masz św. w intencji ojczyzny. Homilię wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Oprócz pary prezydenckiej we mszy wzięła udział premier Beata Szydło, a także m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych, kombatanci, harcerze i mieszkańcy stolicy. Kolejnym etapem obchodów będzie wręczenie przez prezydenta na Zamku Królewskim odznaczeń państwowych. W południe Andrzej Duda wygłosi przemówienie, a wieczorem prezydent weźmie udział w imprezie plenerowej "Vivat maj trzeci maj", która odbędzie się na warszawskim Placu Teatralnym.

Testament Pierwszej Rzeczypospolitej

- Konstytucja 3 Maja była ważnym testamentem Pierwszej Rzeczypospolitej; mimo upadku Polski pomagała przetrwać aktywnie 123 lata rozbiorów i była dla potomnych punktem odniesienia w staraniach o wolną Polskę - podkreślił kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy św. sprawowanej w wtorek w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji ojczyzny.

Kard. Nycz dodał, że uczestniczymy w Eucharystii, która jest dziękczynieniem za Konstytucję 3 Maja. Taki jest sens dzisiejszego święta państwowego i równocześnie kościelnego, gdyż obchodzimy również uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.

- O Konstytucji 3 Maja powiedziano, że była testamentem konającej Pierwszej Rzeczypospolitej. I tak było w istocie. Konstytucja obowiązywała bowiem zaledwie 14 miesięcy, zniesiona przez Targowicę i przez drugi rozbiór Polski. Każdy testament zawiera rzeczy najważniejsze, które sporządzający testament chce przekazać potomnym w ostatnich chwilach życia. Testament należy wykonać w imię wierności temu, kto testament sporządził. Testamentu należy się trzymać. Konstytucja 3 Maja niewątpliwie była takim wielkim, ważnym testamentem Pierwszej Rzeczypospolitej. Mimo upadku Polski pomagała przetrwać aktywnie 123 lata rozbiorów. Była dla potomnych pewnym podstawowym punktem odniesienia w staraniach o wolną Polskę. Była rzeczywiście testamentem - mówił kard. Nycz.

Rachunek sumienia

Hierarcha nawiązał w homilii do testamentu Jezusa, który przed swoją śmiercią pozostawił swoim uczniom w Wieczerniku: "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali. Po tym niech poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli miłość mieć będziecie”. Kard. Nycz dodał, że mówi nam Jezus w swoim testamencie, a "byśmy jako uczniowie byli jedno tak, jak Jezus jest jedno z Ojcem". Wreszcie mówi Jezus: „Pokój mój wam daję, nie tak jak daje świat”. "Ten wieczernikowy testament jest zadaniem do przyjęcia i zrealizowania w codziennym życiu" - podkreślił metropolita warszawski.

Nawiązał jednocześnie do prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, który w zawierzeniu Maryi widział konsekwencję testamentu z Wieczernika i z Krzyża, który mamy do wypełnienia także dziś.

- Każdy powinien zmierzyć się z testamentem Chrystusa, z wymaganiami Ewangelii w swoim osobistym życiu. Na miarę swojego powołania chrześcijańskiego i miejsca, w którym to powołanie realizujemy. Dla większości jest to rodzina i praca, dla części z nas służba społeczna w małych ojczyznach i tej wielkiej ojczyźnie Polski, Europy i świata. Czy w tym wszystkim jesteśmy uczniami Chrystusa. Jest to więc rachunek sumienia z naszej miłości i sprawiedliwości społecznej, z jedności i zdolności do przebaczenia i przeproszenia. To rachunek sumienia z troski o budowanie pokoju w rodzinach, i wszystkich wspólnotach. W roku miłosierdzia powinien to być rachunek sumienia z miłości miłosiernej wobec potrzebujących - mówił kard. Nycz.

Na zakończenie homilii kard. Nycz zaapelował, abyśmy jeszcze raz wrócili do Konstytucji 3 Maja, by zobaczyć nasze współczesne problemy i dylematy, niejako w jej świetle. I dodał: - Jej twórcy napisali w preambule: "Dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic niniejszą Konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród, w czasie prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiegoś artykułu. Do tej Konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkim stosować się mają" - przypomniał.

>> CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL <<

PAP/dln/kk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 10:59 ~Michał

  Pamiętamy jaką małpę robił z siebie rok temu Komorowski.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 10:50 ~Gość


  Warszawiak~Warszawiak

  Bardzo słabe przemówienie Pana Prezydenta, bardzo pisowskie!
  Reniferu~Reniferu

  dziwiłbym się jakby było "peowskie". Nawet jego najgorsze przemówienie jest lepsze niż najlepsze tego przymulonego gajowego.  Dziwiłbym się gdyby w ogóle było o czymś. Samo tylko nawoływanie do niezgody, prowadzenia sąsiedzkich wojenek, dzielenia ludzi na lepszych-pisowskich i gorszych. Szukanie poplecznictwa w elektoracie księży.
  Słaby, mały człowiek, sterowany rękoma JK który i tak za jakiś czas ręce umyje i zamknie drzwi gdy ten będzie potrzebował ratunku.

 • Frank

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 10:48 ~Frank

  [cytat_2408982]
  [cytat_2408970]
  NAJSŁABSZY PREZYDENT W HISTORII.


  O tak. A byłby inny pisowski prezydent a tak to ten cezarem idiotów zostanie.

 • Aktywista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 10:46 ~Aktywista

  pislamista najgorszego sortu~pislamista najgorszego sortu

  Ja protestuję. Takie święto, a mszy nie było i ratowania hostii. Oj słabiutko Andrzej słabiutko. Poparcie ci spadnie


  Zachłysnełam się. Boskie :-))
  Ten Nasz Jędruś to taki polski celebryta. Wszędzie się pcha na ścianki, błysk fleszy mu służy i poparcie nastolatek na twitterze w porach nocnych.

 • Felicjan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 10:44 ~Felicjan

  Pit~Pit

  Jedrek oby tak dalej !!! We belive in you


  Będziemy "belive in you" jak staniesz przed Trybunałem Stanu. O yes, we belive in you so much and can't wait for this. :-)

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 10:42 ~Gość

  tooto~tooto

  Wygląda zdecydowanie ładniej od poprzedniczki, ale nad brzuszkiem trzeba popracować ;)


  Racja. Wygląd mu tylko został. Rozum intelekt poszedł w dym!

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 10:40 ~Gość


  Stańczyk~Stańczyk

  Dla małych polityków z rozdętym ego udział w nabożeństwach jest tym, czym "ścianka" dla pozostałych celebrytów.
  Tadeusz~Tadeusz


  Racja!


  W punkt!!!!

 • web

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 10:32 ~web


  Jola~Jola

  Aż miło patrze, że godna osoba sprawuje Najwyższy Urząd!
  prezes~prezes

  Ja też pacze i oczom nie wieżę ;-)

  Uwierz.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 10:18 ~Gość


  bydle~bydle

  to my mamy prezydenta?
  Xavery~Xavery

  Mamy prezydenta, premiera i prezesa. W jednej osobie. Taka trójca, prawie święta.


  Mamy księcia Jarka i jego podnóżki...

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.05.2016 08:54 ~Xavery

  bydle~bydle

  to my mamy prezydenta?

  Mamy prezydenta, premiera i prezesa. W jednej osobie. Taka trójca, prawie święta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »