Informacje

20.08.2015 14:05 ścieżka, która jest chodnikiem

Przekładają remont torowiska.
Za jazdę ścieżką grozi mandat

SERWISY:

Znów przesuwa się remont torowiska tramwajowego w al. Jana Pawła II od al. Solidarności do ronda ONZ. Tymczasem gotowa jest już ścieżka rowerowa na tym odcinku. Niestety, w świetle przepisów, ścieżka jest... chodnikiem, a jazda nim może skończyć się mandatem. Urzędnicy przyznają, że nie ma szans, aby w najbliższych miesiącach droga została zalegalizowana.

O tym remoncie mówi się od kilku lat. Już w 2012 roku pisaliśmy, że zmodernizowany odcinek torowiska w al. Jana Pawła II od al. Solidarności do ronda ONZ będzie gotowy najpóźniej w 2015 roku. Jeszcze jesienią tego roku urzędnicy deklarowali, że prace rusza jesienią. Nic z tego.

Zgoda cofnięta, remont przełożony

– Nasze prace zostały przełożone na przyszły rok. Zarząd Transportu Miejskiego cofnął nam zgodę na remont – mówi Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Dlaczego ZTM nie pozwolił na rozpoczęcie prac? – Nie mogliśmy wyrazić na to zgody ze względu na zbyt dużą liczbę remontów zaplanowaną na ten okres – tłumaczy nam Magdalena Potocka, rzeczniczka ZTM. Chodzi głównie o planowany na jesień remont torowiska na Bródnie.

– To bardzo duża inwestycja. Co więcej, po wakacjach wracamy do "normalnego" rozkładu jazdy – wyjaśnia rzeczniczka. Jak tłumaczy, stolica nie ma wystarczającego taboru autobusowego by zorganizować sprawną komunikację zastępczą. – Sama obsługa Bródna zaangażuje 40 brygad autobusów. Nie chcieliśmy paraliżować Warszawy kolejnym remontem – przyznaje Potocka.

Posypią się mandaty?

Na przełożeniu remontu najwięcej mogą stracić… rowerzyści. Nadal nie mogą oni swobodnie korzystać z praktycznie gotowej ścieżki rowerowej wzdłuż Jana Pawła II od al. Solidarności do ronda ONZ. Sama droga jest gotowa, ale brakuje sygnalizacji świetlnej i przejazdów przez skrzyżowania z al. Solidarności, Elektoralną i Grzybowską. Za tę część inwestycji miały odpowiadać Tramwaje Warszawskie.

- Niestety, remont odbędzie się dopiero w przyszłym roku. W związku z tym, do tego czasu wybudowane przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych odcinki drogi dla rowerów pomiędzy skrzyżowaniami nie będą oznakowane – poinformował na Facebooku Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydenta do spraw polityki rowerowej, jednocześnie dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

I przyznał, że droga dla rowerów pozbawiona znaków w świetle przepisów prawa nadal jest chodnikiem. A po nim można jeździć rowerem tylko w określonych przypadkach, np.: gdy obok na jezdni jest dopuszczona prędkość powyżej 50 km/h, a chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości. Al. Jana Pawła II takich warunków nie spełnia, więc jazda po ścieżce wzdłuż arterii może się skończyć mandatem w wysokości 50 zł.

Mieszkańcy zasypali pełnomocnika pytaniami dlaczego w al. Jana Pawła II nie można wytyczyć nawet tymczasowych przejazdów przez skrzyżowania, poprzez np.: zastosowanie wspólnej blendy, czyli wspólnego sygnalizatora zarówno dla pieszych, jak i rowerów.

"Wspólną blendę można rozważać tam, gdzie lokalizacja sygnalizatorów pozwala na wydzielenie przejazdu z przejścia dla pieszych - niestety na żadnym z tych skrzyżowań takich możliwości nie ma. Poza tym, zaprojektowanie takiego tymczasowego przejazdu to też ok. kilku miesięcy pracy" – przyznał pełnomocnik.

Są pieniądze na inwestycje

Rowerzystom pozostaje zatem korzystanie na tym odcinku z jezdni i cierpliwe czekanie. Drogowcy zapowiadają, że docelowo chcieliby ścieżek dla rowerów na całej długości Jana Pawła II i po obu jej stronach. - Rada Warszawy przyznała nam środki na realizację tej inwestycji na lata 2016-2017 – zapewnia Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich.

Co uda się zrealizować za te pieniądze? - Planujemy budowę odcinka od ronda ONZ do Nowogrodzkiej (drogi rowerowe po obu stronach, dzięki zawężeniu jezdni, a także przejścia naziemne na rondzie Czterdziestolatka), a także prawdopodobnie remont i uzupełnienie odcinków od al. Solidarności do ronda Radosława – podsumowuje Pieńkos.

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Co proszę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2016 13:10 ~Co proszę

  Troszkę takie problemy zacofanego świata urzędnika.. :(

 • kasper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 12:56 ~kasper

  dno~dno

  POlicja wnioskowała o przesunięcie daty remontu, gdyż chcą POwystawiać jeszcze trochę mandatów.

  Odbija ci?

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 12:32 ~Robin Chłód

  domak~domak

  No i cały Puchalski. Już ma problem, jak to on. Wielki problem - jak wbić słupki z oznaczeniem drogi rowerowej. i jeszcze to durne tłumaczenie, że brak sygnalizacji świetlnej. Jeżeli brak jej na ścieżce rowerowej (A propos - czy ktoś widział odrębną sygnalizację dla rowerów i samochodów?), to brak jej także dla samochodów. A zatem - wyłączamy ulicę z ruchu pojazdów ;-D.
  Puchalski - spec od absurdów i pompek rowerowych.

  Jego specjalność to "nie da rady" ;-D

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 12:29 ~Robin Chłód  po prostu~po prostu

  Tak, ja też Was wszystkich...
  Jak można? Jak można? Czemu zawsze i wciąż? Nie wstyd Wam? Pewnie nie. Zapewne dlatego, że zza ekranu. Pełne garści epitetów, mądrości, porównań itd. Oczywiście, zachowania są po obu stronach niewłaściwe, ale czy to jest powód?
  Niech pierwszy rzuci kamień...

  Pozdrawiam wszystkich z taka samą mocą. Zarówno z siodełka, jak i zza fajery. Pieszo też.
  Robin Chłód~Robin Chłód


  Coś chciałeś powiedzieć, czy tak tylko wpadłeś? Bo piszesz nie na temat. Tematem nie jest wydumany konflikt między pieszymi, rowerzystami, rolkarzami, kierowcami, nosicielami lektyk, dorozkarzami, tylko debilny zakaz jazdy po gotowej ścieżce rowerowej.
  po prostu~po prostu

  Taaaa, to widać po zawartości komentarzy. Twoja uwaga też, jak najbardziej w temacie. A temat konfliktu, jak widać po wpisach, nie jest wydumany. Niestety. Wiem, że to nie jest w tym temacie, ale może też być głosem w każdym temacie w każdym portalu. Niestety.

  Nie filozofuj, bo słabo ci to wychodzi. Po prostu - pisz na temat i tyle.

 • dno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 11:24 ~dno

  POlicja wnioskowała o przesunięcie daty remontu, gdyż chcą POwystawiać jeszcze trochę mandatów.

 • Luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 09:04 ~Luk

  Niech pokażą paragraf odpowiedni, a nie może specjalnie nie oddana ścieżka żeby strażników postawić i mandaty się sypaly, kto może wiedzieć że ściezka jest nie oddana jest droga rowerowa to się nią jedzie, ja bym mandatu nie przyjął i tyle mogą zrobić!!! Czy tam naprawde tak tępi ludzie pracują w tych urzedach że jest problemem ścięzke rowerową oddać do użytku tyle to musi trwać to się pytam na chu... tam siedzicie po 8 godzin i tylu was!!!???

 • Dzordz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 07:38 ~Dzordz

  Od kiedy chodnikiem nazywa się nie oddaną do użytku ścieżkę rowerową? Na jakiej podstawie (paragraf) jazda po nieoddanej ścieżce jest jazdą po chodniku (oddanym)?

 • hAm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 07:37 ~hAm

  Pracuję obok. Ścieżkę zaczeli robić rok temu. Guzdrali się z 7 mcy z nią. A można było zrobić w miesiąc. Od pół roku jest sprawna. Sam nią jeżdzę rowerem ale wiem że to nie ścieżka dlatego przez jezdnię mocno uważam jak jadę. Widziałęm baranów na rowerach którzy zwracali mi uwagę że zatrzymuje się przed ulicą w zamyśle mając że jadą ścieżką. Dziwne że nie było wypadku jeszcze. Dla mnie to nie chodnik. Gdyż wystarczy spojrzeć w plany w których jest ścieżka a że nie oddana to nie oddana. Za to pouczenie może być za jazdę po placu budowy a nie za jazdę po chodniku. Tak więc jak ktoś będzie chciał mandat wlepić to nie przyjmować i śmiać się w twarz.

 • koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2015 23:19 ~koko

  Kilka miesięcy planowania wspólnych świateł lub blendy? Co to za filozofia??? To wywalcie takich nieudolnych architektów!

 • kwakwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2015 23:16 ~kwakwa

  Chcecie rowerów na JP II? Zablokują jeden pas dla samachodów - na pewno tego chcecie? NA JAna Pawłą chodnik jest szeroki, a pieszych niewielu, przy odrobinie dobrej woli i kultury z obu stron można było wydzielić kawałek chodnika dla rowerów...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »