Informacje

19.07.2014 07:00 "Dokumentował prawdę o zagładzie"

Przejmujący spot na rocznicę likwidacji getta. Przypomną archiwum Ringelbluma

SERWISY:

W przyszłym tygodniu wspominać będziemy 72. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Z tej okazji, już po raz trzeci, Żydowski Instytut Historyczny organizuje Marsz Pamięci. Zaproszeniem jest przejmujący spot.

W tym roku marsz poświęcony będzie patronowi instytutu - Emanuelowi Ringelblumowi. Spot został zmontowany ze zgromadzonych przez niego zdjęć. Animację ilustruje muzyka grana na kontrabasie.

Marsz odbędzie się w najbliższy wtorek, 22 lipca, o godz. 18:00.

- Dzień 22 lipca 1942, początek "przesiedleń", jak dla uspokojenia Żydów nazywali to Niemcy, pamiętam. Pamiętam te dni, to były gorące letnie dni. Po Warszawie krążyły pogłoski, wiadomo było, że coś się zaczyna. Ale oczywiście po obu stronach muru nie było osoby, która wiedziałaby jak piekielny plan Niemcy zamierzają zrealizować – wspomina Władysław Bartoszewski, honorowy patron tegorocznego Marszu Pamięci.

Tworzył archiwum getta

Jak co roku, pochód zaczynie się pod pomnikiem Umschlagplatz i przemierzy symboliczną trasę "od śmierci do życia". Uczestnicy dojdą na ulicę Nowolipki, do miejsca gdzie odnaleziono metalowe skrzynki, a następnie bańki na mleko, zawierające Archiwum Getta Warszawskiego. Jedno z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów polskich.

- Ringelblum dbał, by śmierć narodu była starannie udokumentowana, a pamięć pomordowanych otoczona została należną czcią. Pragnął, by skryte w ziemi świadectwa po latach mogły wykrzyczeć prawdę o Zagładzie – podkreśla profesor Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Ringelblum, we współpracy z konspiracyjnym zespołem badaczy Oneg Szabat (Radość Soboty) zbierał, opracowywał i sporządzał dokumentację na temat losów Żydów pod okupacją niemiecką. Archiwum zawierało wywiady, świadectwa, informacje dostarczane przez ludzi z wielu środowisk i miejscowości. Anonimowe wcześniej ofiary ludobójstwa otrzymały imiona i nazwiska. Udało się je odnaleźć w dokumentach Archiwum - w podpisach listów, szkolnych formularzach, czy raportach świadków.

Walczyli o honor

Przedwojenna Warszawa była jedyną stolicą na świecie, w której co trzeci mieszkaniec był Żydem. Od 22 lipca 1942 r. w ciągu zaledwie trzech miesięcy wywieziono i zamordowano w Treblince ponad trzysta tysięcy warszawskich Żydów. Niemcy pozostawili w getcie zaledwie 35 tysięcy sprawnych fizycznie mieszkańców. 19 kwietnia 1943 roku Żydzi postanowili z bronią w ręku walczyć o honor
i godną śmierć. Po prawie miesiącu walk, powstanie zostało stłumione przez okupanta, a Warszawa została uznana miastem "judenfrei".

Marsz rozpocznie się o godzinie 18:00 pod pomnikiem Umschlagplatz przy ulicy Stawki (róg Dzikiej), a zakończy około 19:30 na ulicy Nowolipki, gdzie aktor Sylwester Piechura odczyta testamenty Dawida Grabera i Nachuma Grzywacza, spisane w pierwszych dniach likwidacji getta podczas zakopywania Archiwum Ringelbluma. Na kontrabasie zagra Ksawery Wójciński.

Trasa Marszu Pamięci przebiegać będzie ulicami: Stawki, Karmelicka, Dzielna, Jana Pawła II, Nowolipki.

wp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2014 10:01 ~Zenon

  Okrągła 72 rocznica! Na tydzień przed godziną "W".

 • Andre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2014 16:05 ~Andre

  A o "Krwawej Niedzieli" w lipcu 1943 roku na Wołyniu nikt nie pamięta.

 • wolanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2014 22:00 ~wolanka

  Kasiaaaa~Kasiaaaa

  Smutne :( Postaram się przyjść!

  kurde denerwują mnie takie wpisy możesz być człwieku skąś tam ale niedola i piekło innych ludzi walczacych o byt o życie o wolną Warszawe powinno cię wzruszyc.TFUUUUUU

 • przem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2014 20:45 ~przem

  interesuję się tym tematem i współczuję. ale jestem tego samego zdania co ktoś poprzednio - mam wrażenie, że momentami obchodzimy same rocznice czegokolwiek. to się w końcu musi znudzić.

 • nicko28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2014 20:31 ~nicko28

  cześć ich pamięci. prawdziwy Polak. peace

 • zabsurdem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2014 16:32 ~zabsurdem

  Bardzo mam to tam...

 • mokotowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2014 12:51 ~mokotowski

  Jakoś mnie to nie wzrusza.ile tych rocznic.początek ewakuacji koniec środek.powstanie getta , początek akcji likwidacji getta , powstanie , wysadzenie synagogi przez generała Stroopa.dość.

 • Kasiaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2014 10:59 ~Kasiaaaa

  Smutne :( Postaram się przyjść!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »