Informacje

27.03.2018 18:42 Ratusz zawiadamia prokuraturę

"Przejęcie placu Piłsudskiego pretekstem do lokalizacji pomników"

SERWISY:

Stołeczny ratusz złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Mariusza Błaszczaka, który w październiku ubiegłego roku, jeszcze jako szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, podpisał decyzję w sprawie ustalenia placu Piłsudskiego terenem zamkniętym. MSWiA powoływało się wówczas w uzasadnieniu na kwestie związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad placem Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody.

31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego - protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy. Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta.

"Fałszywa przesłanka"

31 października ub.r. obecny szef MON, pełniący wówczas funkcję szefa MSWiA Mariusz Błaszczak podpisał decyzję w sprawie ustalenia pl. Piłsudskiego terenem zamkniętym. Resort powoływał się w uzasadnieniu m.in. na kwestie związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Wyjaśnił, że do zapewnienia przez wojewodę współdziałania wszystkich, działających w województwie, organów administracji rządowej i samorządowej oraz kierowania ich działalnością w zakresie m.in. bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego, niezbędny jest zarezerwowany teren, gdzie w "sytuacji realnego zagrożenia" wojewoda będzie mógł wykonywać swoje obowiązki.

- Naszym zdaniem doszło do sytuacji, w której - na podstawie fałszywej przesłanki - zabrano samorządowi, warszawiakom, ten plac (plac Piłsudskiego - red.) tylko po to, by zrealizować jeden polityczny cel, jakim jest postawienie pomnika (smoleńskiego - red.). Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o skierowaniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 231. Jest to artykuł, który mówi o przekroczeniu uprawnień, do którego naszym zdaniem mogło w tej sytuacji dojść - poinformował podczas konferencji prasowej wiceprezydent Olszewski.

Jego zdaniem w tej sprawie "mogło dojść do przestępstwa poprzez celowe omijanie przepisów" w celu budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010. Jak mówił, decyzja o zamknięciu terenu pl. Piłsudskiego - wbrew deklaracjom polityków PiS - nie służyła "obronności i bezpieczeństwu".

Dodał, że zawiadomienie zostało skierowane wobec dwóch osób - jedną z nich jest minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a drugą - jak przekazał po konferencji rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk - urzędnik urzędu wojewódzkiego, który w imieniu wojewody wydał decyzję w sprawie zmiany statusu pl. Piłsudskiego.

Zdaniem Olszewskiego odebranie władzom stolicy możliwości zarządzania tym terenem to "próba odebrania warszawiakom prawa do decydowania o tym, w jaki sposób ma być kształtowane miasto". - Jest to próba, która naszym zdaniem powoduje, że to, co się stało w Warszawie, może stać się w Łodzi, Lublinie, Legnicy - wymieniał.

Przekazał też, że w przypadku odmowy wszczęcia śledztwa w tej sprawie ratusz będzie się odwoływał, jeżeli "znajdzie do tego podstawę".

Jak napisał jeden z dziennikarzy radiowych, urzędników przygotowujących konferencję wylegitymowała policja.

Błaszczak: to szukanie tematów zastępczych

Mariusz Błaszczak pytany o tę sprawę przez Polską Agencję Prasową odpowiedział, że "jego decyzja w sprawie pl. Piłsudskiego była zgodna z prawem". - Zawiadomienie prokuratury przez Hannę Gronkiewicz-Waltz w tej sprawie, to szukanie tematów zastępczych - powiedział PAP obecny szef MON.

Według niego miałyby przysłonić ustalenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie. - Pani prezydent (Gronkiewicz-Waltz) ma świadomość, że komisja reprywatyzacyjna ujawnia coraz więcej niejasnych kwestii, do których dochodziło w stolicy za jej kadencji - podkreślił szef MON.

Jak zauważył, Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się na wtorkowym posiedzeniu komisji. - Miała kolejną okazję, aby wytłumaczyć, dlaczego za czasów jej rządów mafia reprywatyzacyjna upokarzała tysiące warszawiaków i doprowadziła do eksmisji wielu z nich – niestety z niej nie skorzystała - oświadczył Błaszczak.

Dwa pomniki

W Warszawie mają powstać dwa pomniki upamiętniające katastrofę smoleńską - budowany już pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. oraz pomnik byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który ma być gotowy jesienią.

W połowie marca Sipiera wydał zgodę na lokalizację pomnika byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko placu Piłsudskiego. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. powstaje na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską.

Według zapewnień Jacka Sasina, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, który wcześniej reprezentował społeczny komitet budowy pomników, pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej zostanie odsłonięty 10 kwietnia.

PAP/md/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • quimyty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2018 13:13 ~quimyty

  Marian Buła~Marian Buła

  Stawianie tego pomnika jako pierwszego jest tylko pretekstem do postawienia tego drugiego. Żeby ludzie mniej gadali. Aczkolwiek stawianie pomnika tego pana w pobliżu Marszałka i w takim miejscu to gigantyczna hucpa. Pomniki stawia się za coś. I Komuś. Proponuję zobaczyć jak wygląda pomnik Narutowicza. Też prezydent i naprawdę poległ. Ale cóż... mam nadzieję, że pycha kroczy przed upadkiem.

  Panu Kaczyńskiemu postawili pomnik za coś: za to, że zginął w wypadku komunikacyjnym. Jest to osiągnięcie, bo chyba nie mieliśmy drugiego takie przypadku aby prezydent zginął przez nieudacznictwo i dyletanctwo swoich służb.

  Chociaż najlepszym pomnikiem upamiętniającym ten wypadek byłaby chyba opona pana prezydneta PiSiego numer dwa. Kolejny przykład, że na błędach, nawet tragicznych nie da się nauczyć.

 • grubyHIPO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2018 11:35 ~grubyHIPO

  Dobrze, że Miasto się buduje. Żeby tylko nie pojawił się jakiś mecenasik z Kasty Naczelnej I nie ukradł tego

 • Marian Buła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2018 11:03 ~Marian Buła

  Stawianie tego pomnika jako pierwszego jest tylko pretekstem do postawienia tego drugiego. Żeby ludzie mniej gadali. Aczkolwiek stawianie pomnika tego pana w pobliżu Marszałka i w takim miejscu to gigantyczna hucpa. Pomniki stawia się za coś. I Komuś. Proponuję zobaczyć jak wygląda pomnik Narutowicza. Też prezydent i naprawdę poległ. Ale cóż... mam nadzieję, że pycha kroczy przed upadkiem.

 • waitangi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2018 09:28 ~waitangi

  A guzik im zrobią. W końcu jest to władza wybrana w demokratycznych wyborach. Do tego postępuje zgodnie z obowiązującym prawem. A jeśli prawo nie jest po myśli władzy to zawsze można je zmienić także w sposób zgodny z obowiązującym prawem.

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2018 09:01 ~nemesis

  Przecież władze Warszawy robią wszystko by Warszawiacy nie mieli wpływu na kształtowanie jak wygląda miasto.

  Oddali władzę deweloperom, którzy robią co chcą bo brak jest miejscowych planów zagospodarowania.

  Swoje plany realizują jedynie grupki interesów (np. kolarze). Ewentualnie powstająjakieś chaotyczne projekty bo pojawił sie jakiś eurofundusz do wydojenia.

  Stąd chaotyczne przebudowy ulic bez naprawy nawierzchni, zwężanie chodników i jezdni by utworzyc drogi rowerowe.

  Tymczasem ogromne obszary nie mają bieżącej wody i kanalizacji (Wawer, Falenica, Białołęka), nie mają dróg i stosownej infrastruktury komunikacyjnej.

  Miasto spektakularnie wydaje pieniądze na fajerwerki przed wyborami, stąd mnóstwo głupich i niepotrzebnych inwestycji (wspomniane drogi rowerowe, bulwary wiślane i inne tego typu dyrdymały)

 • zalosneprzedstawinie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2018 00:42 ~zalosneprz…

  teren mial słuzyc obronosci kraju? to co PLK bedzie na koniu i bedzie bronił placu przed gorszym sortem? wojewoda na bruk hehe

 • sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2018 23:03 ~sprawiedliwy

  przesłuchać, osądzić, skazać, posadzić!

 • Xaveri

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2018 21:32 ~Xaveri

  Pałac Saski odbudować, a nie stawiać "Pomnik głupoty rządzących RP po 1989".

 • AK2000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2018 21:26 ~AK2000

  Spokojnie. To sie za pare lat wyburzy...

 • saneka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2018 19:17 ~saneka

  Stalin, Lenin czy Dzierżyński też mieli swoje, pomniki, .... mieli

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »