Informacje

28.08.2017 11:35 Przy Równej

Przedszkole na Pradze jak nowe. Pomieści setkę maluchów

SERWISY:

Odświeżone sale, nowoczesny sprzęt multimedialny, ale też odnowiona elewacja i dach - władze Pragi Północ pochwaliły się odremontowanym budynkiem przedszkola przy Równej 2. Od września wróci tu około setka dzieci z czterech oddziałów.

Remont trwał od połowy listopada ubiegłego roku. Kosztował dwa miliony złotych.

"W ramach modernizacji placówki, dzięki zwiększeniu wysokości piwnic, udało się powiększyć powierzchnię użytkową budynku. Uzyskano dodatkowe pomieszczenia m.in. magazynów, archiwum oraz gabinet logopedyczny" - wylicza burmistrz dzielnicy Wojciech Zabłocki.

Jak dodaje, przeprowadzono generalny remont elewacji budynku, dachu i klatek schodowych. Odnowiono też, na co zapewne najbardziej czekają najmłodsi, sale dydaktyczne. Wyposażono je m.in. w tablice interaktywne, projektory czy specjalne dywany z wbudowanymi wizualizacjami służące do ćwiczeń motoryki i sprawności dzieci.

Zakupiono też nowe meble, zamontowano powietrzną pompę ciepła, a całą placówkę wyposażono w energooszczędne żarówki LED.

Niedostosowane dla niepełnosprawnych

Przedszkole nie ma za to podjazdu dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, na co na profilu urzędu dzielnicy zwróciła uwagę jedna z mieszkanek. "Z tego co wiem, żadne przedszkole na Pradze nie jest przystosowane dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo?" - zapytała i podkreśliła, że przy remoncie za dwa miliony złotych takie zmiany powinno się uwzględnić.

"Systematycznie doposażamy przedszkola w podjazdy, tam gdzie jest to możliwe" - odpowiedzieli wymijająco dzielnicowi urzędnicy. I dodali, że na Pradze działa jedno przedszkole integracyjne - nr 185 przy Wołomińskiej.

Zapowiadają kolejne przedszkole

Do wyremontowanego przedszkola przy Równej od września uczęszczać będzie 100 dzieci, podzielone zostaną na cztery oddziały. Dodatkowo burmistrz Zabłocki zapowiedział budowę kolejnej placówki dla najmłodszych, tym razem przy ulicy Wrzesińskiej. "Przedszkole ma posiadać dwie naziemne kondygnacje i jedną podziemną, a na dachu - ogród z grządkami dla dzieci" - zadeklarował. Znajdzie się tam sześć oddziałów dla około 150 przedszkolaków.

Prace, zgodnie z planem, rozpoczną się we wrześniu i potrwają do października przyszłego roku. Ich koszt szacuje się na 7,5 mln zł.

Na Białołęce brakuje

Zgodnie z nowymi przepisami, od września władze samorządowe muszą znaleźć miejsce w publicznych placówkach dla wszystkich dzieci od 3 do 6 lat. Nie lada problem ma z tym m.in. Białołęka. Nowe osiedla mieszkaniowe powstają tu jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi przybywa młodych rodzin z małymi dziećmi.

Brakuje za to infrastruktury edukacyjnej. Dodatkowo opóźniła się budowa trzech dużych przedszkoli,pisaliśmy o tym w weekend na tvnwarszawa.pl:

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dyrektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2017 11:47 ~dyrektor

  Nie ma się z czego cieszyć, kto by chciał w te rejony się zapuszczać.
  Dobrze powiedziane, dzieciom by otworzyć zerówki w przedszkolach zabrano sale do ćwiczeń, rytmiki.

 • Nauczycielka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 19:21 ~Nauczycielka
  Na tej samej Pradze przez nową reformę by wszystkich przyjąć dzieci zostały pozbawione sal na rytmikę i ćwiczenia gimnastyczne bo w tych salach zrobiono dodatkowe oddziały, więc z czego się cszyć to tylko jeden kwiatek

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 19:14 ~Obywatel

  Przedszkole to było już kilka razy od paru lat remontowane a inne na Pradze nie więc po co to było wywalać kasę w poprzednich latach skoro teraz zrobiono gruntowny remont

 • INES

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 13:41 ~INES

  A co z przedszkolem przy Kunieckiej? Przedszkole 432? SKANDAL. A dziecko ma (teoretycznie) iść do tego przedszkola już w ten piątek - zero informacji, zero kontaktu NIC

 • czarna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2017 12:31 ~czarna

  Takie inwestycje cieszą!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »