Informacje

04.07.2016 08:17 hotele i stadion gotowe do szczytu NATO

Przed szczytem NATO strażacy sprawdzili 200 budynków

SERWISY:

 


- Hotele, w których będą mieszkać uczestnicy warszawskiego szczytu NATO, Stadion Narodowy i inne miejsca spotkań są w pełni bezpieczne pod względem przeciwpożarowym - zapewnił PAP komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski. Sprawdzono łącznie ponad 200 obiektów.

- W trakcie przygotowań i przeprowadzonych kontroli prewencyjnych nie pojawiły się żadne poważniejsze problemy. Najbardziej skupiliśmy się na Stadionie PGE Narodowym. Obiekt przewidziany jest na blisko 60 tys. osób, szczyt NATO to będzie - razem z dziennikarzami, obsługą - ok. 6 tys. osób. Czyli nadal zaledwie 10 proc. pojemności stadionu. Dlatego też nie było tu problemów, również tych związanych z zapewnieniem ewentualnej ewakuacji. Jeśli coś nas niepokoiło to budowane na terenie stadionu, na czas szczytu, obiekty tymczasowe - powiedział szef PSP.

Zaznaczył, że wszystkie obiekty zostały już sprawdzone i pozostają pod kontrolą strażaków. - Zabudowę tymczasową stadionu kontrolujemy na bieżąco - podkreślił.

Będą czuwać w różnych miejscach

Strażacy także podczas szczytu będą na Narodowym. Do ich zadań będzie należało m.in. sprawdzanie i nadzór nad stałymi instalacjami wykrywającymi pożar - czyli czujkami dymu. - Zdarza się, że taka czujka sama się uruchomi. Chodzi o to, by nie rozpoczynać ewakuacji zanim nie sprawdzimy, czy rzeczywiście jest to uzasadnione. Przy tym obiekcie będzie też nasz stały posterunek - cztery wozy strażackie, tak, by w razie konieczności nie było zwłoki w dojeździe - powiedział Suski.

Obok stadionu - jak powiedział - ustawiona zostanie kabina do dekontaminacji; cztery pozostałe rozstawione zostaną przy warszawskich szpitalach - m.in. MSWiA i wojskowym przy ul. Szaserów.

- Oprócz tego w stolicy będą w gotowości nasze dwie specjalistyczne jednostki ratownictwa chemiczno-ekologicznego. To wszystko na wypadek ewentualnego skażenia chemicznego. Mamy nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie, ale musimy być przygotowani na różne scenariusze. Dysponujemy też bardzo czułymi urządzeniami, które potrafią z odległości kilometra wykryć i rozpoznać różnego rodzaju substancje chemiczne - dodał komendant.

Gotowi na kolizje i wypadki

Strażackie posterunki stałe i czasowe rozmieszczone zostaną również w pobliżu miejsc rozmów kuluarowych - m.in. przy Teatrze Wielkim, Pałacu Prezydenckim oraz Belwederze. Sześć takich posterunków znajdzie się też wzdłuż tras przejazdów kolumn z uczestnikami i gośćmi szczytu - chodzi o odcinki z lotniska do hoteli, na stadion i w miejsca spotkań.

- Według naszej oceny ta liczba jest wystarczająca, ale jeśli będzie taka potrzeba zwiększymy ją. Wzdłuż tras przejazdów rozstawimy też samochody ratownictwa technicznego. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy jakiś samochód z kolumny po prostu się zepsuje lub na trasie dojdzie do kolizji. Mamy bardzo dobry sprzęt, zestawy hydrauliczne, poduszki pneumatyczne, żurawie hydrauliczne, które są w stanie podnieść po kilkadziesiąt ton. Możemy podnieść samochód, przestawić w inne miejsce i nie będzie problemu - dodał Suski.

Na czas szczytu wzmocnione zostaną też te jednostki ratowniczo-gaśnicze, które znajdują się przykładowo w pobliżu hoteli w których mieszkać będą VIP-y. - W tych rejonach będzie przebywać dużo ludzi, w hotelach będzie dużo osób. Nie ma konieczności, by dodatkowo ustawiać przy nich wozy strażackie - bo te obiekty są bardzo dobrze przygotowane, jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową. Ale dodatkowo wzmocnimy - m.in. w sprzęt - pobliskie jednostki - powiedział komendant.

Wsparcie na lotnisku

Strażacy wspomogą też lotniskową straż pożarną. Zabezpieczać będą m.in. hale przylotów. - Płyta lotniska będzie zabezpieczana przez straż lotniskową, która dysponuje odpowiednimi lotniskowymi samochodami pożarniczymi i innym specjalistycznym sprzętem. Ale jeśli chodzi o budynki, hale przylotów to będziemy ich wspomagać - dodał Suski.

- Bierzemy także pod uwagę zagrożenia związane z pogodą, np. nawałnice. Przygotowaliśmy pompy dużej wydajności, agregaty prądotwórcze, pilarki do drewna. Do działań przygotowana jest też specjalistyczna jednostka ratownictwa wodnego - powiedział komendant główny PSP.

W sumie szczyt NATO w Warszawie zabezpieczać będzie ponad 300 strażaków.

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/Jakub Kamiński

PAP/md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hcssro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2016 14:32 ~hcssro

  warszawiak~warszawiak

  Zagraniczni politycy ważniejsi niż przeciętnie obywatele.

  Władza tak ma. Muszą pokazać kto tu ważny. Kaczyński latami wydawał miliony z kasy publicznej aby tylko nikt nie mógł mu ręki podać. Teraz pokazują jak milionowe miasto musi się wycofać, bo kilku oficjeli ze swoimi świtami ma ochotę sobie pogadać. Videokonferencje mogli sobie zorganizować - nawet taką 3d i w wirtualnej rzeczywistości. Ale jak by się wtedy szydło, dudek i inne błaszczaki mogli puszyć jeżdżąc po zamkniętych ulicach miasta.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2016 13:47 ~warszawiak

  Zagraniczni politycy ważniejsi niż przeciętnie obywatele.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2016 13:26 ~abc

  "...cztery pozostałe rozstawione zostaną..." potrzebne jak rybie ręcznik...

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2016 08:52 ~Ania

  Czy na czas szczytowania, przez te przygotowania, nie zostanie przypadkiem obniżony poziom bezpieczeństwa dla całej reszty miasta?
  Nie - Macierewicz i Błaszczak na pewno nie pozwolili by, żeby Pan Strażak udzielił innej odpowiedzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »