Informacje

09.05.2012 08:38 "S" protestuje przeciwko zmianom emerytur

Przed Sejmem stanęło miasteczko namiotowe

SERWISY:

Po godz. 9 przed Sejmem rozpoczął się protest NSZZ "Solidarność" przeciw rządowym propozycjom podniesienia wieku emerytalnego, które podczas tego posiedzenia ma głosować Sejm. Związkowcy rozstawili miasteczko namiotowe na skwerze przed wjazdem do Sejmu. Przed godz. 10 z przybyłymi już do miasteczka protestującymi spotkali się posłowie PiS: prof. Jan Szyszko oraz Dariusz Bąk.

Od godziny 9 do 19 w miasteczku jako pierwsi zamieszkają związkowcy z Regionu Łódzkiego. 100 osób planuje pozostanie w tym miejscu na noc. Później akcję poprowadzą związkowcy z Regionu Dolny Śląsk i Regionu Śląska Opolskiego a kolejnego dnia z Regionu Koszalińskiego Pobrzeże.- Apelowałem wczoraj u premiera: niech pan wstrzyma prace, my wstrzymamy protesty - mówił na antenie TVN24 Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". Dodał, że satysfakcjonującą ustawą dla "S" byłaby taka, w której nie trzeba byłoby podnosić wieku emerytalnego. - My mówimy: 65 dla mężczyzn, 60 dla kobiet. Otoczyć to porządnymi rozwiązaniami, chociażby takimi, które wczoraj przedstawiłem premierowi dotyczącymi tzw. umów śmieciowych i odprowadzania składek od umów o dzieło - powiedział. Związek przygotował dwa projekty ustaw wraz z uzasadnieniem (w tym projekt dot. pracy tymczasowej), które wczoraj zostały przedstawione szefowi rządu.

Szef "S" zapowiedział, że namiotowe miasteczko nie zniknie sprzed Sejmu przynajmniej do końca tygodnia. Przestrzegł również rząd, że ustawy takie jak ta podnosząca wiek emerytalny, mają złe skutki dla rządzących. - Widać, jak Francuzi i Grecy potraktowali tych, którzy chcą kryzys tylko przekładać na zwykłych obywateli - podsumował Duda.

Jutro nadzwyczajne posiedzenie KK NSZZ

Już w poniedziałek Duda poinformował, że 10 maja przed Sejmem odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", na które zaproszono prezydium NZZZ Rolników Indywidualnych "S". Tego dnia ma się przed Sejmem odbyć organizowana przez Solidarność publiczna debata na temat rządowych planów emerytalnych.

11 maja do Warszawy – w dzień głosowania w Sejmie rządowego projektu dot. emerytur – przyjadą także inne grupy związkowców.

Sejm zajmie się projektem

Dziś rano w głosowaniu posłowie zdecydowali, że jeszcze po południu odbędzie się drugie czytanie rządowych projektów zmian w systemie emerytalnym i w emeryturach mundurowych. Przed głosowaniami o przerwę wnioskował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Jak mówił, sejmowe prace nad projektami emerytalnymi prowadzone są w sposób skandaliczny i łamią zasady legislacji. Zapowiedział też, że jeśli projekty te zostaną uchwalone, PiS zaskarży je do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek Błaszczaka nie zyskał poparcia Sejmu.

Projekt w komisji nadzwyczajnej

W piątek, 4 maja sejmowa komisja nadzwyczajna ds. reformy emerytalnej zakończyła pierwsze merytoryczne posiedzenie. Rządowy projekt podnoszący wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Ponadto zakłada też m.in. możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lata, które mają co najmniej 35 lat stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i posiadają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury.

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

TVN24/ab//bgr/as

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 20:25 ~darek

  obłuda i oszustwo dudy i społki ze niby cos robią a kasują po 40 tyś zł miesięcznie

 • debilobójca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 20:23 ~debilobójca

  spytajcie sie ile dostają szefowie związku w kghm?ile w innych zakładach?to sumy ktorych nie widzimy pracując ciężko przez rok!!!

 • czyż nie tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 22:33 ~czyż nie tak

  Nie rozumiem, dlaczego ściąganie składek z umów o dzieło miałoby uratować system emerytalny. Dodatkowe składki to wyższa emerytura dla płacącego te składki, a nie dodatkowe pieniądze dla innych.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 21:17 ~mmm

  Same stare zgredy, których ta reforma nie dotyczy.

 • KRZYWDA EMERYTA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 20:18 ~KRZYWDA EMERYTA

  W ławch poselskich w sektorach PO i PSL zasiadaja kaci emerytów. Skazali swoje matki i dzieci na smierć przedemerytalną nic nie robiąc zeby najpierw pobudzic gospodarkę i zmniejszyć bezrobocie. Wprowadzaja zalecenia Tuska słuchajac go posłusznie bo też sie bojąze ich wykopie z roboty za nieposłuszeństwo . HAŃBA NARODU KTÓRY TAK SIĘ DAJE UPOKARZAC

 • trollhunter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 18:56 ~trollhunter

  tak, zawsze powtarzam, że lepiej leżeć zamiast pracować !!! Solidarność wie o tym najlepiej.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 18:49 ~jar

  Dlaczego nie strajkują u prywaciarza ,bo prywaciarz powiedzałby im "jak sie nie podoba DOWIDZENIA"szanują prace jaką by nie mieli,a na państwowym, związki, strajki można DOIĆ PAŃSTWO. A do roboty hołoto inni mniej zarabiają od was.PASOŻYTY.....(POD PRZYKRYWKĄ TROSKI O ROBOTNIKÓW PRZEWODNICZĄCY WYłUDZAJĄ KASE OD PAŃSTWA)Obudż sie ciemnogrodzie....

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 16:54 ~jar

  zgadnijcie ile zarabia pan Duda???????10,15 tysi??????????????

 • historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 15:42 ~historyk

  Solidaruchy.Wy już dawno powinniscie przeprosić naród za wprowadzenie Go w maliny.Nie ma kasy,nie ma pracy,głód zapanował.W 1980 roku zabraliscie ludziom chleba.Są latarnie.....A tą demokracje so wsadzcie w d...

 • MeloMan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2012 14:24 ~MeloMan

  ~AntyPiSuar

  Nie muszą, im się należy za samo istnienie...A że połowa przewraca się o własne sznurówki to już inny problem. Poparcie części społeczeństwa mają, bo w telewizji pokażą tę trzeźwą połowę. Gdyby byli tam np. kibice, to pokazaliby tę pijaną...Życie z dziwnym narodem...Przynajmniej nudno nie jest.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »