Informacje

29.05.2015 10:00 minister kultury o monumencie smoleńskim

"Przed Pałacem Prezydenckim
na żaden pomnik miejsca nie ma"

SERWISY:

- Przed Pałacem Prezydenckim nie ma miejsca na żaden pomnik - oceniła minister kultury  Małgorzata Omilanowska, odnosząc się do słów prezydenta elekta Andrzeja Dudy, że przy Krakowskim Przedmieściu powinien stanąć monument upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.

- Problem polega nie tylko na tym, że szukamy odpowiedniej lokalizacji, ale także na tym, że tak naprawdę mówiąc Krakowskie Przedmieście, myślimy o tym kilkudziesięciometrowym odcinku chodnika przed Pałacem Prezydenckim. Tu, przed Pałacem Prezydenckim, na żaden pomnik miejsca nie ma - podkreśliła w piątek w radiowej Trójce minister kultury i dziedzictwa narodowego.

"Nie ma możliwości"

Dopytywana, czy nie mógłby to być np. skromny krzyż, dodała, że jest przeciwniczką nawet skromnych drzew stojących na dziecińcach barokowych, klasycystycznych budynków.

- Jeśli mówimy o Krakowskim Przedmieściu, to może trzeba zadać pytanie, czy jest na Krakowskim Przedmieściu jakieś miejsce upamiętnienia, z którego można zrezygnować, przenieść istniejący już pomnik w inne miejsce i na jego miejscu upamiętnić rzeczy istotniejsze. Pod warunkiem, że odspoimy się od myślenia o tym chodniku przed Pałacem Prezydenckim. Bo tam naprawdę, merytorycznie, nie ma możliwości zrobienia tego - dodała.

Minister: pomnik światła nie jest rozwiązaniem

W jej opinii rozwiązaniem nie jest też "pomnik świateł". Taka koncepcja dot. upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, zakłada umieszczenie w chodniku przed Pałacem Prezydenckim 96 lamp.

- Pomnik pełni w przestrzeni publicznej pewne bardzo istotne zadania. Jest miejscem ceremonialnym, miejscem, w którym odbywają się pewne rytuały. On musi w związku z tym być widocznym znakiem. Pomnik światła, co do istoty, jest widoczny po zmroku. W Polskich warunkach geograficznych oznacza to, że od kwietnia do października, widoczny będzie tylko późnym wieczorem. Natomiast wszystkie ceremonie, o których mówimy, na których zależy zarówno rodzinom, jak i wszystkim Polakom, którzy chcą upamiętniać pamięć zmarłych, mogą być celebrowane w ciągu dnia. A wtedy w chodniku będą tylko oczka ze szklanymi szybkami. Nie bardzo sobie wyobrażam, jak można technicznie przeprowadzić jakąkolwiek ceremonię przed pomnikiem, którego nie ma - powiedziała minister.

- Ofiary katastrof są upamiętniane na całym świecie w widoczny w przestrzeni sposób. Tak, aby można tam było złożyć kwiaty, wieńce w odpowiednie rocznice, tego się nie da zrobić na reflektorach - dodała.

Podkreśliła również, że temat miejsca upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej, to temat, który "nie powinien być wygrywany politycznie, a jest nieustannie, od pięciu lat". - Dobrze by było, żeby pomnik powstał, jeśli jest taka wola większości, i dobrze by było, żeby jego forma i kształt były godne i odpowiednie dla tego upamiętnienia. Ja powiem szczerze, że obserwując tę dyskusję, nie widzę szans, żebyśmy zeszli z pułapu politycznego na dyskurs merytoryczny - dodała.

Budowę pomnika światła wykluczył wcześniej Stołeczny Konserwator Zabytków. - Krakowskie Przedmieście to twór skończony. Powstanie nowego pomnika wymagałoby usunięcia innego monumentu - powiedział Piotr Brabander.

Hanna Gronkiewicz-Waltz porównała ten pomnik do "pomysłu z wiecu NSDAP".

Eksperci i komentatorzy ostro krytykowali prezydent.

Wraca spór o pomnik

Temat upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej pojawił się ponownie w mediach po pierwszych wywiadach prezydenta elekta Andrzeja Dudy.

 

W czwartek w wywiadzie dla RMF FM powiedział on, że "pomnik upamiętniający ofiary tragedii smoleńskiej powinien stanąć w miejscu, które jest symbolem dla Polaków - tamtej tragedii i dni, które nastąpiły później". - Czyli powinien stanąć na Krakowskim Przedmieściu, koło Pałacu Prezydenckiego - dodał. - Jeżeli będą prowadzone rozmowy ze mną, a wierzę, że tak będzie, to będę się opowiadał za tą opcją - zadeklarował prezydent elekt.

Premier Ewa Kopacz oceniła, że nie jest ważne miejsce, w którym powstanie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, ale ważna jest intencja, z jaką ludzie będą ten pomnik odwiedzali.

 

Warszawa zaproponowała lokalizację

W kwietniu br. Rada Warszawy zdecydowała, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej ma stanąć u zbiegu ul. Focha i Trębackiej. Przeciwny takiej lokalizacji jest PiS, który zwraca uwagę, że do tego terenu są roszczenia; wcześniej postulowało, wraz z częścią rodzin ofiar, by pomnik stanął na Krakowskim Przedmieściu.

Według prezydent Warszawy pomnik powinien powstać w ciągu dwóch lat.

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że "to ładne i godne miejsce".

Do terenu, na którym ma stanąć monument są roszczenia. Między innymi dlatego radni Śródmieścia negatywnie zaopiniowali jego lokalizację. Miasto miałoby zapłacić za ten teren 5 mln zł odszkodowania.

Również do sąsiedniej działki są roszczenia dawnych właścicieli. Jak podało radio RMF FM, chcą oni postawić tam biurowiec, który miałby przysłonić przyszły monument.

PAP/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • res

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2015 18:44 ~res

  [cytatMy żyjemy w Polsce, nie w wolce]

  resoltum~resoltum

  Co za problem? Poseł Macierewicz rozpuści sztuczną mgłę i od razu pomnik się ujawni. Będzie uroczystość w oparach absurdu.


  Wole Macierewicza niz kogokolwiek z PO
  [/cytat_2177966]


  Odezwał się wolak. On woli. Ale kogo to obchodzi? My żyjemy w Polsce, nie w wolsce.

 • wars98

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2015 12:32 ~wars98

  Ale o co chodzi? Jaki pomnik? Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej już jest! Na Powązkach. A drugi ma docelowo być w miejscu katastrofy. I wystarczy!!!!

 • Szczór

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2015 12:23 ~Szczór

  Za pałacem jest wielki park. Mozna postawić 50-80m figurę Lecha I bedzie git!!!

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2015 09:56 ~aaaa

  Po jesiennych wyborach pomnik powstanie na pewno, ale będzie jednym z mniejszych naszych problemów.

 • bogusia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2015 09:48 ~bogusia

  Taaaa. Kolejną tęczę albo palmę by chcieli postawić .

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 21:57 ~Jarek

  jezdziec znikat~jezdziec znikat

  Posadzic Lecha na koniu z Poniatowskim i bedą dwaj jeżdzcy.Może jeszcze beda nastepni i bedzie siedmiu wspaniałych


  Chyba na kucyku. ;)

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 21:24 ~aaa

  resoltum~resoltum

  Co za problem? Poseł Macierewicz rozpuści sztuczną mgłę i od razu pomnik się ujawni. Będzie uroczystość w oparach absurdu.


  Wole Macierewicza niz kogokolwiek z PO

 • resoltum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 21:01 ~resoltum

  Co za problem? Poseł Macierewicz rozpuści sztuczną mgłę i od razu pomnik się ujawni. Będzie uroczystość w oparach absurdu.

 • Sadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 21:00 ~Sadek

  Czy tego pomnika nie można postawić na Żwirki i Wigury , przy wjeździe na lotnisko rządowe? Stamtąd wyruszyli wszyscy i miejsce nie wyróżnia nikogo. Ma to być miejsce pamięć wszystkich 96 ofiar , a nie hołdu dla prezydenta Kaczyńskiego. Płot lotniska (za 17-go Stycznia do bramy wjazdowej) można cofnąć jakieś 50 czy nawet 100 metrów. Kwestia przesadzenia kilku drzew. Zabudowy tam nie ma żadnej.

 • obywatel szary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2015 20:04 ~obywatel szary

  Najnowzszy sondaz PIS 32proc Kukiz 25 proc PO 20 proc i SLD 5 proc . PIS z Kukizem i z coraz madrzejszymi łodymi ludzmi rozwala obecny uklad wzajemnej adoracji i dadza zyc narodowi a nie tylko zadowolonym celebrytom artystom aktorom co tak wdziecznie popieraja PO. Im zyje sie dobrze!! PO chwali sie takim poparciem ale najwazniejsze jest poparcie szaraczkow bo nas jest najwiecej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »