Informacje

23.05.2013 06:50 Zielone Mazowsze krytykuje inwestycje

Przebudują Wybrzeże Helskie.
"Powstanie druga Wisłostrada"

SERWISY:

Wybrzeże Helskie z trzema pasami ruchu, zamknięta ul. Kłopotowskiego i dwukierunkowa Okrzei - m.in. takie zmiany szykują miejscy planiści. - Miasto chce drugiej Wisłostrady - uważa Zielone Mazowsze, które projekt ocenia bardzo negatywnie.

Wraz z przebudową wałów przeciwpowodziowych po praskiej stronie Wisły, o której pisaliśmy już w 2011 roku, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych planuje przebudowę całego Wybrzeża Helskiego. Nowa ulica znalazłaby się blżej zabudowań.

- Chodzi o to, że budowane wały znalazłyby się w pasie drogi, dlatego ulicę trzeba będzie przesunąć - tłumaczy Małgorzata Gajewska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Prace nie wymagają jednak żadnego przejmowania gruntów. Wszystko odbywać się będzie w pasie drogi - zapewnia.

Pas ze zmiennym kierunkiem

To nie jedyne zmiany, jakie planują drogowcy. Na warszawskich kierowców czeka zupełna nowość. – Na środkowym pasie ruch odbywać się będzie zmiennie. W zależności od pory dnia - informuje Gajewska. – W porannym szczycie będzie służył do jazdy w stronę centrum, w po południowym - w przeciwnym kierunku - wyjaśnia.

Jak dokładnie byłoby to zorganizowane, zależy od inżyniera ruchu. - Planowane są bramy nad ulicą, z umieszczonymi znakami o zmiennej treści. W zależności od potrzeby będzie wyświetlona informacja - tłumaczy rzeczniczka.

"Ślepa" Kłopotowskiego, Okrzei dwukierunkowa

Na tym jednak nie koniec. Inwestycja obejmie również zamknięcie ul. Kłopotowskiego przy skrzyżowaniu z Wybrzeżem Szczecińskim oraz przebudowę skrzyżowania z ulicą Okrzei. – Jako, że ruch z ul. Kłopotowskiego przejmie właśnie ona, na odcinku od Wybrzeża do ul. Panieńskiej ulica będzie dwukierunkowa - tłumaczy Gajewska. – W związku tym niezbędne jest przebudowanie skrzyżowania - dodaje.

Zmiany dotyczyć będą również skrzyżowania z ul. Ratuszową. Rzeczniczka zastrzega jednak, że projekt jest w trakcie planowania i nie wszystko zostało jeszcze uzgodnione. Inwestycja najprawdopodobniej rozpoczęłaby się w 2014 roku. - Mamy na nią przeznaczone 47 milionów złotych - informuje Gajewska.

Zielone Mazowsze: ZMID chce drugiej Wisłostrady

Projekt bardzo negatywnie ocenia Zielone Mazowsze.

- Opiera się na zwiększeniu przepustowości jezdni, przekształceniu jej w tor wyścigowy i ograniczeniu możliwości jej przekraczania przez pieszych i rowerzystów - napisałi na swojej stronie internetowej członkowie stowarzyszenia, nazywając jednocześnie inwestycję „prawobrzeżną Wisłostradą”.

Tego porównania nie rozumie Gajewska. - Po pierwsze my nic nie "chcemy". Wszystko określone jest w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Ponadto ulica po przebudowie nie zmieni swoich parametrów - zapewnia.

Zdaniem ZM, inwestycja utrudni dostęp do terenów rekreacyjnych nad Wisłą. - Tereny te w ostatnich latach odżywają dzięki plaży, promowi, ścieżce spacerowo-rowerowej. Tymczasem całkowicie zlikwidowane ma zostać przejście dla pieszych pod mostem Śląsko-Dąbrowskim (najkrótsza droga do tramwaju), a przy moście Gdańskim będzie bardziej niebezpiecznie - trzeba będzie bez sygnalizacji pokonać więcej pasów ruchu - czytamy w opinii stowarzyszenia.

Jak tłumaczy Gajewska, zmniejszenie liczby przejść jest konieczne dla zachowania bezpieczeństwa kierowców i dla pieszych. - Przy takiej organizacji, gdzie jeden pas ma zmienny kierunek ruchu, przejścia muszą zostać ograniczone - przekonuje.

Dodaje jednak, że projekt zakłada budowę przejścia wraz z sygnalizacją przy skrzyżowaniu z ul. Okrzei, gdzie obecnie takiego rozwiązania nie ma. - Przy moście Gdańskim zostanie zbudowany azyl bezpieczeństwa- odpowiada.

Hałaśliwa droga...

Stowarzyszenie obawia się również, że ulica stanie się drogą tranzytową, bo projekt lekceważy potrzeby spacerowiczów i rowerzystów. - W niektórych miejscach chodnik zostanie zwężony do 1,5 metra, byle tylko zamienić ulicę w tor wyścigowy. Projekt narazi również spacerowiczów i mieszkańców zoo na zwiększony hałas - zauważają działacze ZM.

- Według studium Wybrzeże Helskie ma kategorię drogi klasy G, czyli jest to droga główna. Ponadto liczba pasów w wielu miejscach się nie zmieni, a nowa organizacja ma za zadanie usprawnić ruch kołowy. Samochody, które jadą, powodują mniejszy hałas, niż te stojące w korku - odpowiada rzeczniczka. Zapewnia, że na całej długości będzie i chodnik i ścieżka rowerowa. - Szerokość w niektórych miejscach będzie osiągała dopuszczalne minimum - przyznaje.

...i wycinka drzew

Zielonemu Mazowszu nie podoba się także planowana wycinka drzew, konieczna do budowy "absurdalnie rozbuchanych skrzyżowań". - Wzdłuż zoo, zamiast za szpalerem drzew, spacerować będziemy bezpośrednio wzdłuż ruchliwej jezdni - napisali.

- Faktycznie, przesunięcie ulicy bliżej budynków spowoduje, że trzeba będzie wykorzystać pas zieleni oraz wyciąć drzewa. Rośliny zostaną jednak posadzone w innym miejscu - odpowiada Gajewska.

Stowarzyszenie uważa, że przeznaczone na inwestycje pieniądze, można wykorzystać między innymi na dokończenie budowy obwodnicy Śródmieścia po stronie praskiej. Jak informuje Gajewska, ta inwestycja według szacunków sprzed kilku lat kosztowałaby jednak aż 700 milionów złotych.

PRZECZYTAJ ZARZUTY ZIELONEGO MAZOWSZA

su/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Eek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2014 23:11 ~Eek


  Rosomak~Rosomak

  Bardzo dobra decyzja. Zakorkowanej Warszawie potrzebne są przejezdne ulice, a nie deptaki dla mrówek i żuczków żółtobrzuszków.
  wiekszyrosomak~wiekszyrosomak

  Nieprzyjaznej ani kierowcom ani pieszym (w tym turystom) Warszawie potrzebne sa trzy obwodnice i trasy gwieździście rozchodzace sie od centralnej, a nie autostrady w centrum, ktore nigdy nie rozwiaza korkow.

  Duża gęstość zaludnienia w mieście = dużo patologii (nawet zwykła banda zbiera się z jednej klatki zamiast kilku wsi, a to i tak wierzchołek góry lodowej problemów). Jedyny sposób na wytrzymanie w takim miejscu mimo wszystko to możliwość odcięcia się od patologicznego otoczenia (własny samochód) i szybkiej ucieczki z rodziną pod miasto, kiedy tylko chce się odpocząć -- ergo: budować drogi, drogi i jeszcze raz drogi, nawet kosztem zabytków (co to zresztą za zabytki -- byle miasteczko we Włoszech może się pochwalić lepszymi niż Warszawa; złego pijaru "dzikiej Polski" nimi nie zwalczymy), nawet kosztem pasów zieleni, nawet po chińsku (jedna nad drugą na estakadzie) albo i w tunelach na przemian z metrem. A w ramach działania długoterminowego -- zakaz budowania czegokolwiek mieszkalnego czy biurowego powyżej czterech pięter, nakaz budowania przy każdym nowym budynku miejsc parkingowych na 2x liczba mieszkańców / pracowników, szerokość każdej nowej ulicy = suma wysokości budynków po obu stronach + rezerwa. I czekamy, aż stare z czasem wyburzą, a ludzie rozleją się po przedmieściach (do których będą wreszcie mogli dojechać). Urban sprawl? A niech się sprawluje od Zgierza do Wyszkowa! pól nie zabraknie.
  Inna rzecz, że dzięki internetowi powinniśmy się w dużo większej mierze przestawiać na pracę i usługi zdalne...

 • ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2013 20:28 ~ania

  Wszystko zabetonuja w koncu.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2013 09:21 ~Wierzbno

  O czym te zielone oszołomy mówią ? Jechałem tamtędy w lato rowerem, psa z kulawą nogą nie było nad "prawobrzeżną" Wisłą.

 • M_agda77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2013 23:17 ~M_agda77

  ciekawe tylko jak wszyscy będą chwalić ta inwestycję jeśli zamkną ten kawałek na czas robót drogowych...to odpiero będzie fajnie: Targowa zamknięta przez metro, przy cerkwi nie przejedzie się do Jagiellońskiej...będzie wesoło!

 • Irzyneg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2013 11:41 ~Irzyneg

  Wybaczcie, ale nie w każdym przypadku należy wspierać pieszych i rowerzystów kosztem samochodów. Oczywiście polityczna poprawność i lobby eko-błaznów przewiduje utrudnianie życia kierowcom lub w najlepszym przypadku pasywność w jego ulepszaniu. Nie kwestionuję, że należy skupić się w istotnym stopniu na ruchu pieszym, lecz nie zawsze piesi muszą być priorytetem!
  Ludzie, przecież w okolicy Wybrzeża Helskiego na każdego spacerowicza przypada dużo więcej ludzi, którzy tracą swój czas w korkach, zamiast dłużej pospać lub popracować.
  Ja i 89% jesteśmy za 'drugą wisłostradą' i rzeczywistym komfortem życia.

 • lebiedź

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2013 00:05 ~lebiedź  lebiedź~lebiedź

  chcecie z Warszawy zrobić Los Angeles jedno z najbrzydżych miast świata, wszędzie 3 albo 4 pasmówki, ludzie na chodnikach wyglądają irracjonalnie, wszędzie jest głośno i śmierdzi, miasto i tak stoi zakorkowane pomimo tylu dróg. Co, myślicie, że jak zrobią szerszą drogę to nie będzie korków, że będzie lepsza przepustowość, badania już dawno wykazały, że to tak nie działa, bo potem jest coraz więcej samochodów i coraz większe korki, potem ludzie w samochodach żądają jeszcze szerszych jezdni i tak w koło macieju.
  inż~inż

  Co ty gadasz, cłowikeu? Pomyśl przez chwilę, niby skąd się wezmą te dodatkowe samochody? Gwarantuje Ci że żaden warszawiak dwoma samochodami na raz nie pojedzie. A jak mi nie wierzysz to spójrz na trasę Toruńską. Przed remontem wiecznie zakorkowana, teraz, po poszerzeniu można jeździć o każdej porze w dowonym kierunku jak się chce.
  Dreptak Warszawski~Dreptak Warszawski

  Te, @lebiedź, ty naprawdę miasta z bliska nie widziałeś. Właśnie dlatego w Stanach buduje się szerokie ulice, żeby ludzie mogli sobie spędzać wolny czas na czymś przyjemnym, a nie w korku.


  Pojedź do Los Angeles i zobacz na własne oczy jak nie stoją w korkach :)

 • Zdenek Hobza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 19:26 ~Zdenek Hobza

  i tyle~i tyle

  odetną Prażan od relaksu nad Wisłą,(likwidacja przejść dla pieszych) za to będą nam kazali łazić nad Wisłę na ten beton po drugiej stronie za 120mln.

  Prażanie to mają Wełtawę, w Czechach

 • Bxjsj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 18:36 ~Bxjsj


  lebiedź~lebiedź

  chcecie z Warszawy zrobić Los Angeles jedno z najbrzydżych miast świata, wszędzie 3 albo 4 pasmówki, ludzie na chodnikach wyglądają irracjonalnie, wszędzie jest głośno i śmierdzi, miasto i tak stoi zakorkowane pomimo tylu dróg. Co, myślicie, że jak zrobią szerszą drogę to nie będzie korków, że będzie lepsza przepustowość, badania już dawno wykazały, że to tak nie działa, bo potem jest coraz więcej samochodów i coraz większe korki, potem ludzie w samochodach żądają jeszcze szerszych jezdni i tak w koło macieju.
  inż~inż

  Co ty gadasz, cłowikeu? Pomyśl przez chwilę, niby skąd się wezmą te dodatkowe samochody? Gwarantuje Ci że żaden warszawiak dwoma samochodami na raz nie pojedzie. A jak mi nie wierzysz to spójrz na trasę Toruńską. Przed remontem wiecznie zakorkowana, teraz, po poszerzeniu można jeździć o każdej porze w dowonym kierunku jak się chce.

  Stad sie drugi czlowieku wezma, ze przyrost naturalny jest na + i samochodow jest coraz wiecej. A Trasa Torunska jest obwodnica i chwala jej za to ze powstala. Los Angeles? Bardzo dobry przyklad. Zrozumcie ze poszerzanie ulic w centrum do niczego nie prowadzi. Potrzebne sa OBWODNICE, TRASY WOKOL DO NICH PROWADZACE I DOBRY TRANSPORT MIEJSKI!

 • wiekszyrosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 18:30 ~wiekszyrosomak

  Rosomak~Rosomak

  Bardzo dobra decyzja. Zakorkowanej Warszawie potrzebne są przejezdne ulice, a nie deptaki dla mrówek i żuczków żółtobrzuszków.

  Nieprzyjaznej ani kierowcom ani pieszym (w tym turystom) Warszawie potrzebne sa trzy obwodnice i trasy gwieździście rozchodzace sie od centralnej, a nie autostrady w centrum, ktore nigdy nie rozwiaza korkow.

 • rich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2013 18:24 ~rich


  ehhh~ehhh

  ekoterrorysci z zielonego mazowsza to niech sie wezmą za walke nielegalnymi wysypiskami smieci, jakich pelno pod miastem. A nie blokuja rozwoj miasta
  Gosc~Gosc


  Jasne, rozwój miasta oznacza budowę rozbuchanych autostrad w środku miasta? Weź się puknij w ten głupi łeb i zastanów może trochę dłużej zanim coś publicznie napiszesz. I powinieneś dziękować takim organizacjom jak ZM bo bez nich urzędasy by nam wszędzie tory wyścigowe porobili bo to takie "nowoczesne" a głupki takie jak Ty by im przytakiwały i cieszyły się, że kolejny tor wyścigowy im zbudowali. A później lament, że kierowcy jeżdzą 100 km/h po mieście...


  Dokladnie. Zamiast tego niech sie zajma obwodnica srodmiejska!!! Ona musi byc w koncu wybudowana

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »