Informacje

17.09.2015 09:48 ul. Żwirki i Wigury i Banacha

Przebudują niebezpieczne skrzyżowanie na Ochocie

SERWISY:


Z sygnalizacją świetlną i bez wyspy na środku - tak do grudnia ma wyglądać skrzyżowanie ulicy Żwirki i Wigury z Banacha. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na jego przebudowę. - Kolizjogenne miejsce czeka poważna korekta geometrii - zapowiadają drogowcy.

Obecne rozwiązanie na skrzyżowaniu Banacha oraz Żwirki i Wigury nie jest komfortowe dla kierowców. Mają tylko jeden pas do skrętu w lewo w Banacha jadąc od strony lotniska. Wygodniej jest skręcić z Banacha od strony szpitala w Żwirki i Wigury - tam kierowcy mają do dyspozycji dwa pasy do skrętu w lewo. Po środku skrzyżowania znajduje się wyspa.

Kolizjogenne skrzyżowanie

Jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich, "kolizjogenne skrzyżowanie czeka poważna korekta geometrii". Na czym polegać będą zmiany?

- To skrzyżowanie nie było do końca jasne dla kierowców. Jeśli ktoś nie patrzył na znaki, wyspa mogła mu sugerować, że to rondo, choć to zwykłe skrzyżowanie. Teraz zostanie ona zlikwidowana – wyjaśnia Tomasz Kunert z urzędu miasta.

Na skrzyżowaniu często dochodziło do kolizji. – Kierowcy, którzy skręcali w Banacha, próbowali szybko "przeskoczyć" przez jezdnię Żwirki i Wigury prowadzącą do lotniska, często nie zważając na bezpieczeństwo w ruchu – dodaje urzędnik.

Osobna faza do skrętu

Po remoncie kierowcy jadący ul. Żwirki i Wigury od strony lotniska będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu do skrętu w lewo w Banacha – ta relacja będzie miała swoją fazę sygnalizacji świetlnej.

– Łatwiej będzie skręcić w lewo. Kierowcy nie będą też blokować pasów do jazdy na wprost – tłumaczy Kunert. Według projektu utrzymane zostaną też dwa pasy do jazdy na wprost od lotniska do centrum.

Osobną fazę do skrętu w lewo otrzymają też kierowcy skręcający z Banacha w Żwirki i Wigury – wciąż będą tam dostępne dwa pasy dla tej relacji.

Obniżą krawężniki

Na remoncie zyskają też piesi i rowerzyści. – Wokół skrzyżowania powstaną wygodne przejazdy rowerowe oraz przejścia dla pieszych z obniżonym krawężnikiem – zapowiada przedstawiciel ratusza.

Firmy chcące wyremontować to skrzyżowanie mogą zgłaszać swoje oferty do końca września. Termin realizacji inwestycji to "koniec sezonu budowlanego", czyli zapewne jeszcze w tym roku. Na razie nie jest znana cena remontu.

Tak będzie wyglądało skrzyżowanie po remoncie:

jb/su//ec/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2015 16:08 ~warszawiak

  Bzdura, można się wbić z Rostafińskich na lewy pas bo ciągła jest tylko przez kilka metrów. Co nie zmienia faktu, że taka infrastruktura tworzy korki na Żwirki, ale z drugiej strony, dlaczego mam jechać dookoła pól mokotowskich skoro to jest krótsza droga? Moim zdaniem przed Rostafińskich powinny być drugie światła zsynchronizowane z tymi przy Banacha a nawet przyspieszone. Gdy jest czerwone na Żwirki kierowcy z Rostafińskich wjeżdżają sobie, gdy jest zielone stoją i nie blokują ruchu.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2015 15:09 ~abc

  Skrzyżowanie niebezpieczne czy kierowcy tępe dzidy?
  A co do Rostafińskich to może włączyć tę ulicę do Pl. Zawiszy albo jeszcze jakieś doskonałe przesunięcie. Z Rostafińskich nie można wbijać się na lewy pas, bo jest tam ciągła koniec, kropka.

 • Szaman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 23:02 ~Szaman

  Przecież do 2019 ma tam powstać tramwaj. Czyli za dwa-trzy lata na skrzyżowanie wjadą koparki. Ktoś to koordynuje? Ostatnio za 2 mln wyremontowano Bitwy Warszawskiej która też ma być przebudowana za kilka lat. Ratusz i ZDM ma za dużo pieniędzy?

 • jerzt5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 20:38 ~jerzt5


  Tomo~Tomo

  A może ktoś wpadnie na pomysł żeby prawy pas Żwirek oddzielić od reszty jezdni krawężnikiem żeby z Rostafińskich fizycznie nie dało się pakować od razu w Banacha?
  To jest główny problem na tym odcinku i powód 99% korków.
  Najlepsze jest to, że 300 metrów dalej w stronę Skry jest wygodna zawrotka.
  Cogito~Cogito

  Prawdziwy "sejles menedżer" przejedzie i przez krawężnik.

  nawrotka jest 400 metrow dalej przy miecznikowej.

 • olafson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 17:08 ~olafson


  Mikołaj~Mikołaj

  Problem na tym skrzyżowaniu polega głównie na tym, że wielu kierowców próbuje wyjechać z ulicy Rostafińskich i od razu przejechać na lewy pas ul. Żwirki i Wigury żeby skręcić w lewo w Banacha.
  Podaga~Podaga

  Lepiej nie mów tego głośno, bo zaraz jakiś mądrala z ZDM-u zamknie ulicę Rostafińskich.

  Problem jest taki, że układ drogowy nie jest dostosowany do potrzeb. Skoro jest społeczna potrzeba przejazdu w relacji Rostafińskich-Banacha (oraz Żwirki >> lotnisko), to wlot Rostafińskich powinien zostać przesunięty do skrzyżowania z Banacha i podłączony do sygnalizacji. Wystarczy jeden pas o szerokości 3,5 m pociągnąć przez 30 metrów i problem byłby rozwiązany, bo jeżdżenie po tym mieście w poszukiwaniu zawrotek to jak szukanie igły w stogu siana. To, że ja wiem, to nie znaczy że inni wiedzą, gdzie można zawrócić.

 • Cogito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 17:05 ~Cogito

  Tomo~Tomo

  A może ktoś wpadnie na pomysł żeby prawy pas Żwirek oddzielić od reszty jezdni krawężnikiem żeby z Rostafińskich fizycznie nie dało się pakować od razu w Banacha?
  To jest główny problem na tym odcinku i powód 99% korków.
  Najlepsze jest to, że 300 metrów dalej w stronę Skry jest wygodna zawrotka.

  Prawdziwy "sejles menedżer" przejedzie i przez krawężnik.

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 16:48 ~kolo

  było nieźle teraz dotknie się jakiś urzędnik, potem jakimś cudem ktoś wygra przetarg i będziemy stać w bezpiecznych korkach, albowiem prędkość zabija

 • asder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 16:42 ~asder

  wszystko dobrze tylko dlaczego nie można skierować i od razu wlaczyc w to skrzyżowanie ulicy rostafinskich tak żeby lidzie nie musieli się przebijać na lewe pasy 20 metrow przed skrzyzowaniem

 • mck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 16:11 ~mck

  Zelus~Zelus

  Znam to skrzyżowanie od 22 lat. Nigdy nie przeszło mi przez myśl, że komuś może się ono wydać podobne do ronda. Co jeszcze wymyślić, żeby ktoś zarobił?

  Nic nie dzieje się bez przyczyny - to wszystko przez to, że ludzie są coraz głupsi, coraz głupsi ludzie mają prawo jazdy. Trzeba wszystko robić jak dla małpy. Kiedyś nikomu by się nie pomyliło skrzyżowanie z rondem i nikomu nie trzeba było pisać na kubeczku z kawą "uwaga gorące" - niestety dziś jest inaczej.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2015 15:31 ~stonka


  Tam jest ciągła linia, także wszyscy którzy wyjeżdżają z Rostafińskich mają nakaz skrętu w prawo a nie jazdy przez 3 pasy. Łamią przepisy i mają innych uczestników w poważaniu.
  Kurier~Kurier

  Całe Żwirki zawsze stały w strone Centrum przez kierowców wyjeżdzających z Rostafinskich i wpuchających sie na lewy pas. Jakby nie mozna bylo pojechac 300m dalej i zawrócic. Nigdy tych zawalidróg nie puszczałem. A niech stoją!
  REXO~REXO  Jak już się kierownik wystał w kolejce, to przecież nie będzie nadkładał 400m żeby inni mieli łatwiej. Jak on odstał swoje to niech teraz inni pocierpią!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »