Informacje

13.12.2015 08:13 nowe sygnalizacja, ścieżki, pasy

Przebudowali skrzyżowanie na Banacha. "Jest bezpieczniej i wygodniej"

SERWISY:


Nowa sygnalizacja i pasy do skrętów, szerszy przejazd dla rowerzystów, wyremontowane chodniki – tak po przebudowie wygląda skrzyżowanie Banacha z Żwirki i Wigury. Drogowcy zapewniają, że będzie bezpieczniej i wygodniej - dla kierowców, rowerzystów i pieszych.

Z przebudowanego skrzyżowania kierowcy mogą korzystać od kilku dni. Co się zmieniło? Najważniejsza część prac obejmowała modernizację sygnalizacji świetlnej i przebudowę skrzyżowania. Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że dzięki tym zmianom jest teraz bezpieczniej i funkcjonalniej. Jak zaznaczają drogowcy, wcześniej dochodziło w tym rejonie do licznych wypadków i kolizji wynikających z nieintuicyjnego kształtu skrzyżowania.

Łatwiejszy skręt

Teraz kierowcom ma być łatwiej poruszać się po skrzyżowaniu. Pomogą w tym m.in. nowe pasy do skręcania.

- Wydzielone zostały pasy do skrętu w lewo w obu relacjach. Dla skrętu z kierunku południowego z ul. Żwirki i Wigury w ul. Banacha powstały dwa dedykowane pasy i osobna faza sygnalizacji. Poszerzony też został wlot w ul. Banacha – tu również wydzieliliśmy fazę do skrętu niekolidującą z fazą dla pieszych i rowerzystów na północnym ramieniu skrzyżowania – wylicza ZDM.

Ponadto, zlikwidowano wysepkę na środku skrzyżowania. Pojawiła się z kolei dodatkowa wyspa dla sygnalizatora. Sama sygnalizacja ma być zaś sterowana akomodacyjnie. Oznacza to, że poszczególne cykle będą na bieżącą dostosowywane do aktualnego ruchu.

Nowe przejazdy i równe chodniki

Bezpieczniej mają czuć się także piesi i rowerzyści. Z myślą o tych pierwszych wyremontowano chodniki wokół skrzyżowania. Rowerzyści zyskali zaś nowe przejazdy na wszystkich wlotach skrzyżowania. - Istniejący, bardzo popularny przejazd łączący drogę rowerową na Banacha z Polem Mokotowskim został poszerzony do 2,5 m – podaje ZDM.

jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Filemon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2015 00:38 ~Filemon

  wyraznie zwiększyly sie korki na Banacha w kierunku Trasy Łazienkowskiej

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2015 11:27 ~nick

  Bzdura. Akurat Pani Lendzion miała zawsze dobre pomysły. A poza tym wiedzę i doświadczenie, czym obecny "dyrektor" pochwalić się nie może.

  slyb~slyb

  I znowu zrobiono dobrze kierowcom. Dodatkowy pas + przyciski. Mysl drogowa Lendzion wiecznie zywa.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2015 09:58 ~Tadeusz

  Tam jest też automatyczna detekcja pieszych i rowerzystów, więc przycisków nie trzeba dotykać.

 • tnzfxe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2015 14:00 ~tnzfxe

  Jedyne co należałoby zrobić to krawężnik lub bariera rozdzilająca pasy do skrętu w lewo a zaczynająca się przed wyjazdem z Rostafińskich. Jeśli zablokuje się możliwość skrętu z Rostafińskich w Banacha to będzie bezpiecznie. Tym bardziej, że wystarczy pojechać 500 m, zawrócić i skręcić w prawo. I znaki ani linie ciągłe nie zmienią niesubordynacji kierowców. Możliwe, że stały posterunek policji na Banacha nauczyłby przestrzegania przepisów. Tak jak coraz lepiej idzie na Puławskiej przy s8, gdzie kierowcy nagminnie łamią zakaz zawracania. Jest tam prawie stały posterunek policji, wyłapujący tych, dla których 3 znaki pionowe to zbyt mało aby przestrzegać zakazu.

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2015 12:12 ~facepalm

  a kiedy wezmą się za ciszewskiego/pileckiego bo od kiedy zmienili tam organizację ruchu to jest dwa razy więcej niebez[iecznych sytuacji jak było wcześniej.

 • slyb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2015 11:33 ~slyb

  I znowu zrobiono dobrze kierowcom. Dodatkowy pas + przyciski. Mysl drogowa Lendzion wiecznie zywa.

 • Witek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2015 09:52 ~Witek

  A te przyciski dla pieszych to po jaką cholerę?
  Jest to bardzo ruchliwe miejsce, szpital, uniwersytet, akademik, park, ludzi zawsze pełno. Przyciski powinny być tylko tam gdzie jest przejście dla pieszych a nie ma skrzyżowania ulic.

 • zzzZZZzzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2015 09:16 ~zzzZZZzzz

  Żeby na tym skrzyżowaniu było bezpieczniej trzeba byłoby zrobić wiadukt z ulicy Rostafińskich do Banacha, bo akurat dla mnie największym problemem zawsze było to, że masa samochodów wyjeżdża z tej małej uliczki i od razu tnie przez 3 pasy w poprzek jezdni.A robienie ścieżki rowerowej wzdłuż tego fragmentu Banacha uważam za idiotyzm. Jest to jedna z nielicznych ulic w Warszawie, która jest tak szeroka a jednocześnie ruch jest na niej na tyle mały, że w miarę bezpieczna była tam jazda rowerem po ulicy. Ścieżek rowerowych bardziej oczekiwałbym wzdłuż alei Niepodległości, gdzie pasy są wąskie, ruch duży i wszyscy kierowcy przekraczają prędkość tak mniej więcej dwukrotnie.

 • szkrab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2015 08:41 ~szkrab

  Ciekawie jak to się sprawdzi? Ja dziś korzystałem z tego skrzyżowania jako rowerzysta. Niestety akomodacja spowodowała to że auta jechały a ja musiałem czekać kolejny pełen cykl zmiany świateł, bo dla pieszych i rowerzystów jest durny żółty przycisk na żądanie (+fotokomórka), Ja przyjechałem w momencie włączania się zielonego dla aut. Po staremu to i ja bym od razu miał zielone. A tak zapuszkowani jaką a piesi i rowerzyści marzną/mokną itp. Poco wydawać pieniądze na te przyciski na tak dużych skrzyżowaniach? Mam nadzieję że teraz przynajmniej mniej będzie wypadków w tym miejscu (bo było naprawdę dużo).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »